Foto-Vivanta Volkova

Kā Ziemassvētku dāvanas pārdod un pērk Lietuvā. Ieskats gadatirdziņos 0

Tāpat kā pie mums arī Lietuvā plaši darbojas Ziemassvētku tirdziņi, kad pilsētu laukumos un lielveikalos uzmanību piesaista mājamatnieku, dizaineru un dažādu gardumu ražotāju piedāvājums. Starp viņiem ir redzami arī daži uzņēmīgi latvieši, kas mēģina iekarot lietuviešu sirdis un maciņus.

Reklāma
Reklāma
Veselam
Četri dzērieni, kas izraisa insulīna rezistenci un svara pieaugumu. Ar ko tos aizvietot?
Kokteilis
Kāds vīrietis vajadzīgs katrā zodiaka zīmē dzimušai sievietei 8
Veselam
Slaida auguma noslēpums! 25 pārtikas produkti ar augstu olbaltumvielu un zemu tauku saturu 8
Lasīt citas ziņas

Viļņas katedrāles laukumā visapkārt iespaidīga gaismas plīvura apņemtajai svētku eglei būdiņās rit dzīva tirdzniecība. Elitārākas tirdzniecības vietas, kur tirgotāji un pircēji pasargāti no mainīgajiem laikapstākļiem, iekārtotas efektīgos dizaina stikla kupolos. Liels pulks to ir Vincenta Kudirkas skvērā, kur no 12. līdz 17. decembrim notika lietuviešu dizaina dienas, piedāvājot iegādāties vietējo mākslinieku un amatnieku darinātos Ziemassvētku darbus. Savukārt izstāžu un kongresu centrā “Litexpo” 9. decembrī norisinājās Lielais Ziemassvētku gadatirgus, no kuriem liela daļa dalībnieku nākamajā dienā savus ražojumus devās piedāvāt Šauļu arēnā organizētajā dižajā svētku gadatirgū.

Jau pie ieejas “Litexpo” centrā gardēžus pārņēma svētku sajūta – te cepa izsmalcinātos franču sierus, piedāvājot nobaudīt tos karstus, un kūpināja zivis (aromātiskie no kūpinātavas sajūtami labi tālu). Arī iekštelpās daudz dažādu gardumu: izslavētais lietuviešu ābolu siers – tradicionāla Ziemassvētku delikatese, torņveida “šakotis” un citi konditorejas kārumi, vietējie stiprinātie medus dzērieni, medus ar visdažādākajām piedevām, medījumu gaļas desas un kūpinājuimi, kā arī raibas halvas un austrumu saldumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

No dizaina ražojumiem uzmanību piesaistīja oriģinālas lustras ar abažūriem no ļoti plānām koka plēksnēm, kur iespaidīgi iezīmējas dabiskā faktūra. Pats meistars Martins Sučila gadatirgus milzīgajā kņadā ienes nomierinošus mirkļus, demonstrējot vienkāršo spēli uz afrikāņu tautas instrumenta kalimbas. Pats būdams pedagogs un perkusionists (Martins beidzis Paņevēžas konservatoriju), attapīgais amatnieks tagad pats izgatavo šos instrumentus. Lietuviešu meistara darinātās dažāda lieluma kalimbas ir no koka, virs rezonējošā korpusa redz daudzas dažāda garuma metāliskas mēlītes (to skaits ir no 4 līdz 30), kuru brīvos galus nospiežot, atskan maiga un relaksējoša skaņa.

“Cozywood” stendā sastapu pašu mākslinieci Neringu Spalvošu, kuras emocionālie, krāsainie un mīlīgie attēli rotā koka apsveikuma kartītes, piezīmju blociņus plānos koka vākos, glezniņas, grāmatzīmītes, oriģināls ir kalendārs, kur sarakstīt ģimenes locekļu un draugu atzīmējamos svētkus. Neringa ar domubiedriem izveidojusi studiju, kas ar sirsnīgajām dabiskā koka dāvanām pārsteidz, uzmundrina un cenšas atrast klientus visā pasaulē – “Cozywood” pārstāvji atrodami Vācijā, Austrijā, Šveicē, Francijā, Austrālijā, Jaunzēlandē, Portugālē, Čehijā, Slovākijā, Beļģijā, kā arī Latvijā un Igaunijā.

Jaukus apgleznotus koka dekorus un interjera aksesuārus piedāvāja māksliniece Aurēlija Valutīte, kura izveidojusi savu zīmolu “Aureart decor”. Viņa izveidojusi arī virtuālu dāvanu stūrīti, kur aplūkot un pasūtīt darbus, kas patiesi piešķir omulību katram mājoklim.

Gan mājās, gan birojos var noderēt “day3dream” komandas radītie 3D sienu dekori no koka, kas apvienoti ar tāfeli, kur uzrakstīt iedvesmojošu citātu vai jautājumu. Idejas autori uzskata, ka viņu dekors rotā gan mājokļa, gan darba telpu stilīgi un mūsdienīgi, turklāt palīdz ikdienā motivēt, saglabāt produktivitāti, rast jaunas idejas un iedvesmu.

Ekoloģisku nostāju apliecināja stends, kur bija redzamas krūzes, vāzes un dažādi dekoratīvi priekšmeti, kas pīti no veciem laikrakstiem, tos sarullējot, nokrāsojot un pārklājot ar laku. Netrūka arī skaistu un elegantu keramikas trauku, kas apgleznoti un ko papildina, piemēram, uz tējkannas vai terīnes vāciņa, kā arī uz bļodas vai krūzes malas sēdošs putniņš. Par godu nākamajam Suņa gadam gadatirgū daudzas krūzes, spilvenus, priekšautus, zeķes u. tml. rotāja mīlīgi un jautri suņu attēli, bet burciņā, uz kuras vāciņa uzzīmēts četrkājains ģimenes mīlulis, iekšā bija ieritināta plāna šalle ar viņa pēdu nospiedumiem.

Reklāma
Reklāma

Amatnieki piedāvāja daudz dažādu aizraujošu un attīstošu rotaļlietu, īpaši konstruktorus, kurus bērni varēja pārbaudīt tepat, lielajā gadatirgū. Bet pavisam maziem ģimenes lolojumiem lieti noderētu no pārtikas kvalitātes silikona darinātie nekaitīgie grabuļi u. c. rotaļlietas, ko droši var bāzt mutē un arī košļāt. No želejveida silikona “Chew-us” stendā vecāki arī paši varēja izgatavot saviem mazuļiem ko interesantu.

Savukārt Vilija Mickevičiene sasēdinājusi plauktos, šūpolēs un sakarinājusi auklās no lina darinātus “mājas gariņus”, kas, viņasprāt, nodrošina mieru un harmonisku ģimenes dzīvi, rūpējas par mājiniekiem, mājdzīvniekiem un viņu veselību. Protams, neviens īsti nezina, kā izskatās “mājas gariņš”, tāpēc māksliniece ļāvusi vaļu fantāzijai – ir omulīgas, jautras vai domīgas radībiņas, dažas līdzīgas runčiem un suņukiem ar lieliem vaigiem, citas atgādina vecas sievietes vai pūkainas vilnas bumbas. Vilija teic, ka ar saviem “mājas gariņiem” vienmēr braucot uz visiem Daugavpils svētku tirdziņiem, viņas darinājumi atrodami arī  kādā Vecrīgas veikaliņā.

Savukārt latviešu dizaineri arī centās ieinteresēt kaimiņzemes ļaudis. Liepājas puiši piedāvāja sagaidīt jauno gadu ar oriģinālajiem koka rokaspulksteņiem, kas pazīstami ar zīmolu “Ovi Watch” un zināmi jau 35 pasaules valstīs. Latvijas laikrāži, kas gatavoti no cēlkoka un no kuriem katrs ir individuāls un neparasts, ir ļoti viegli un ērti valkājami. Pulksteņiem “Ovi Watch” ir gobas, ķirškoka, riekstkoka un tīkkoka versijas, tiem ir teļādas siksniņa un Šveices pulksteņa mehānisms. Interesantas formas un faktūras sienas un galda pulksteņus, kā arī svečturus u. c. praktiskas interjera lietas no jūras viļņu “apdarināta” koka bija atvedusi Ausma Lukša. Ar savu zīmolu “Seaside Design” viņa gatavo arī trauku paliktņus, pudeļu aizbāžņus no pludmales oļiem, bet no jūras apskalotiem stikliņiem – rotaslietas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.