Ramona Petraviča.
Ramona Petraviča.
Foto: Paula Čurkste/LETA

“Kā vispār var iepazīties pāri un kā apprecēties?” Petraviča komentē Saeimas likuma grozījumus, kas paredz administratīvo atbildību par seksuālu uzmākšanos 118

Saeima ceturtdien konceptuāli atbalstīja likuma grozījumus, lai ieviestu administratīvo atbildību par seksuālo uzmākšanos.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Likumprojekta autori atzīmē, ka arvien biežāk sabiedrībā cietušie atklāj reizes, kad dažādās ikdienas sadzīviskās situācijās ir tikuši pakļauti seksuālās uzmākšanās gadījumiem.

Ar seksuālu uzmākšanos likumprojekta izpratnē tiek saprasti, piemēram, seksistiski aizskaroši paziņojumi sabiedriskā vietā, piemēram, darbā vai mācību iestādē, nevēlama tīša pieskaršanās, intīma rakstura komentāru izteikšana vai seksuāla rakstura informācijas nosūtīšana. Seksuāla uzmākšanās rada iebiedējošu, naidīgu, degradējošu, pazemojošu vai aizskarošu vidi, atmosfēru konkrētajā vietā, situācijā vai attiecībās, teikts likumprojekta anotācijā.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Seksuālo uzmākšanos nedrīkst tolerēt, un par to ir jāparedz atbildība. Komisija kopā ar tieslietu nozares lietpratējiem turpinās darbu likumprojekta nākamajos lasījumos, lai administratīvā pārkāpuma pazīmes būtu precīzi definētas, kas ir svarīgs priekšnosacījums to pareizai piemērošanai,” iepriekš paudis par likumprojekta virzību Saeimā atbildīgās Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (JV).

Administratīvās atbildības noteikšana par seksuālu uzmākšanos ir būtisks solis, lai atturētu varmākas no turpmākiem seksuāla rakstura pārkāpumiem ar kaitīgākām sekām, par ko atbildība ir noteikta Krimināllikumā (proti, par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību), pauž likumprojekta autori.

Ar grozījumiem iecerēts noteikt, ka kompetence veikt administratīvā pārkāpuma procesu par seksuālu uzmākšanos būs Valsts policijai, kas jau izmeklē kriminālprocesus par seksuāliem noziegumiem.

Deputāte Ramona Petraviča (LPV) debatēs apgalvoja – ja pieņems šos grozījumus tā, kā tas šobrīd ir paredzēts, tad laulības iešot mazumā, jo līdz tām ir jānonāk komunikācijas rezultātā. “Ja cilvēka seksualitāte tiek aplikta ar sodu, tad kā vispār var iepazīties pāri un kā apprecēties,” sprieda politiķe.

Likumprojekta autore, “Progresīvo” deputāte Mairita Lūse uzskata, ka kolēģi izliekas, ka viņi nesaprot, par kādiem gadījumiem tiek runāts minētajos grozījumos. ”[Viņiem] gribas nonivelēt to līdz ziedu dāvināšanas aizliegšanai, gribas novest līdz parodijai, prasot likumā definēt, kur tad varēs likt un nevarēs likt rokas dejojot,” sacīja Lūse.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.