Kā vērtējat valdības atbalstīto ierosinājumu samazināt deputātu skaitu pašvaldībās? 0

Gints Šķenders, 
Cēsu novada domes priekšsēdētājs: 
”Deputātu skaita samazināšana domes darbam netraucē. Par to esmu pārliecinājies, strādājot pašvaldībā, kur bija 11 deputāti, un tagad, kad ir 15 deputāti. Bet šobrīd vēl daudz dažādu neskaidrību kontekstā ar visām pārējām pašvaldību lietām.

Reklāma
Reklāma

 

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Valdība, protams, vēlas, lai deputātu pašvaldībās būtu mazāk, bet attiecībā pret demokrātiju tas ir sliktāk. Piekrītu, ka izpildvara jāatdala no lēmējvaras. Dzirdam pārmetumus, ka daudzās pašvaldībās, jo īpaši mazajos novados, piemēram, skolu direktori vienlaikus ir deputāti. Arī mums tā bija, bet nevaru piekrist apgalvojumam, ka viņi tad pašvaldības deķīti velkot tikai uz savu pusi.”

 

Ainārs Šteins, 
Līgatnes novada domes priekšsēdētājs: 
”Deputātu skaita samazināšana ir kompromisa lēmums. Valdība domā, ka tā būs labāk, jo novada deputātiem, kas pārstāv konkrētu pagastu iedzīvotājus, nebūs iespējams lobēt viņu intereses. Manuprāt, tā domāt ir pilnīga bezatbildība. Ja deputāts nebūs savas mājas, savas ielas, pagasta un tālāk – arī sava novada un valsts – patriots, tad kāda interese viņam vispār darboties! Pat Eiropas Savienībā tiek pārstāvētas mūsu valsts iedzīvotāju intereses, bet novadam to grib liegt!

CITI ŠOBRĪD LASA

Droši vien pašvaldības vadītājam būtu vieglāk strādāt ar iespējami mazāku deputātu skaitu – deviņiem vai pat četriem. Bet vai tādā gadījumā novads būs ieguvējs? Trīspa­dsmit deputāti kopā tomēr saņem vairāk informācijas no iedzīvotājiem.

Turklāt samazinājums neko daudz neietaupīs pašvaldības budžetā, jo deputātu atalgojums tāpat jau ir niecīgs, piemēram, Līgatnes novadā mēnesī ne vairāk par 50 – 60 latiem uz rokas. Ja kāda domes vai komitejas sēde netiek apmeklēta bez attaisnojoša iemesla, atalgojumu par to nesaņem. Cik man zināms, reti kurā novadā deputāta atlīdzība pārsniedz 100 latus. Bet, ja reiz esi uzņēmies šo pienākumu, tad dari, lai gan ir gadījumi, kad nepietiekamā materiālā stimula dēļ cilvēks atsakās no sava mandāta.”

 

Grigorijs Rozentāls, 
Alsungas novada domes priekšsēdētājs: 
”Uzskatu, ka mazajām pašvaldībām, kur iedzīvotāju skaits nepārsniedz 5000, deputātu skaitam jābūt mazākam. Pašlaik Alsungas novadā ir 13 deputāti, bet daudz lielākās pašvaldībās tikai nedaudz vairāk – 15 deputāti. Šajos skaitļos nav īpašas loģikas. Tāpēc atbalstu valdības lēmumu un būtu sarūgtināts, ja Saeima nobalsotu pret to.

Atbalstu tāpēc, ka mazajās pašvaldībās, sevišķi laukos ar ierobežotu iedzīvotāju skaitu, grūti sameklēt cilvēkus, kuri būtu gatavi ziedot savu brīvo laiku pašvaldības darbā. Ja varētu ievēlēt mazāk deputātu, mēs iegūtu kvalitatīvāku lēmējvaru un izpaliktu brīžiem garās, neracionālās diskusijas domes sēdēs.”

 

Sandra Daudziņa, 
Gulbenes novada domes priekšsēdētāja: 
”Manuprāt, ne tik būtisks ir deputātu skaits kā tas, lai pašvaldības domē būtu pārstāvēta visa novada teritorija, visu interešu un vecumu grupu iedzīvotāji, lai ievēlētie deputāti būtu pietiekami kompetenti un strādātu pašvaldības attīstības, nevis konkrētu personu interesēs.

Reklāma
Reklāma

Gulbenes novadā šajos trīsarpus gados strādā 17 deputāti. Viedokļi, pieņemot lēmumus, ir arī dalījušies, tomēr vienmēr esam spējuši atrast kompromisu, netērējot spēkus savstarpējiem cīniņiem.

Arī ierobežojums savienot amatus nav pati aktuālākā problēma. No mūsu deputātiem tikai viens ir ie­stādes vadītājs. Uzskatu, ka svarīgāk, lai pašvaldībām valsts daudz vairāk uzticētos, lai mūsu budžets pieaugtu proporcionāli valsts budžeta pieaugumam un darbā būtu mazāk birokrātisma.”

 

Fakti

* Novada domē ievēlējamo deputātu skaits turpmāk tiks noteikts atbilstoši iedzīvotāju skaitam, kāds attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā vēlēšanu izsludināšanas dienā ir reģistrēts Iedzīvotāju reģistrā.

* Ja novadā dzīvo līdz 5000 cilvēku, tad ievēlami deviņi deputāti; ja no 5001 līdz 20 000, jāievēl 11 deputāti; ja reģistrēto iedzīvotāju ir no 20 001 līdz 50 000, ievēl 13 deputātus, bet, ja novadā ir vairāk nekā 50 000 iedzīvotāju, tad ievēl 15 deputātus.

* Republikas pilsētas domē ievēl 13 deputātus, ja iedzīvotāju skaits ir līdz 50 000, bet, ja tas pārsniedz 50 000, tad ievēl 15 deputātus.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.