Kā vērtējat Izglītības ministrijas ierosināto kārtību mācību līdzekļu finansēšanā? 0
Sanita Ļevčūna Rīgā: “Ierosināto kārtību mācību līdzekļu finansēšanā vērtēju pozitīvi, jo ir ģimenes, kas nevar atļauties sagādāt saviem bērniem visus mācību līdzekļus. Pašai ir bērni, un, bez šaubām, jaunā kārtība samazinās finansiālo slogu.
Jācer, ka pašvaldības būs gatavas uzņemties lielāko finansējuma daļu, taču domāju, ka tas atkarīgs no katras pašvaldības finansiālajām iespējām. Tā kā skolā ir pieejamas bērnu mācību grāmatas, tad mūsu ģimenei jāiegādājas tikai mācību burtnīcas, skolas soma, sporta tērps un kancelejas piederumi – tam nepieciešami vairāk nekā 50 lati gadā.”
Mārtiņš Krauze Skrundas novadā: “Jaunievedumus vērtēju ļoti pozitīvi. Tā tam jau sen vajadzēja būt! Uzskatu, ka tas noteikti samazinās finansiālo slogu, it īpaši tiem, kuriem ir vairāki skolas vecuma bērni. Tas, ka lielākā finansējuma daļa jāuzņemas pašvaldībām, ir valsts problēma. Tādām lietām valsts budžetā ir jāatrod nauda, un jāpiešķir tā pašvaldībām. Ja pašvaldībai būs nauda, tad uzņemsies, ja ne – diez vai. Man ir viens skolas vecuma bērns, kurš šobrīd mācās Īrijas skolā. Skolas soma, sporta tērps jāpērk pašiem, taču pēc tam, uzrakstot iesniegumu, 100 eiro tiek atmaksāti. Par šo naudu sanāk nopirkt gandrīz visu, kas vajadzīgs.”
Aija Socka Rugāju novadā: “Ierosinājumu vērtēju visnotaļ pozitīvi, jo, lai arī nedaudz, tas tomēr ļaus ietaupīt. Šajā mācību gadā skola vairs neaicināja vecākus pirkt darba burtnīcas – lauku skolās pedagogi uz to iegādes nepieciešamību skatās reāli, jo ne visi vecāki var atļauties pirkt burtnīcas, grāmatas, klades, atlantus un citas lietas 50 līdz 100 latu vērtībā. Mācību grāmatas un darba burtnīcas maksā aptuveni 20 – 30 latus gadā. Man ir dēls, kas mācās sestajā klasē. Visi ar viņa skološanos saistītie izdevumi nav uzskaitīti, bet domāju, ka tie ir aptuveni 200 – 300 lati gadā. Taču, vai pašvaldības uzņemsies finansēt, atkarīgs tikai no tā, kādi cilvēki tajās strādā. Naudas pašvaldībās, spriežot pēc tās izlietojuma, pietiek. Ja darbinieki un deputāti vēlēsies palīdzēt bērniem un viņu vecākiem, viņi to darīs. Ja ne, izmantos naudu citādi.”
Gundega Salna Siguldā: “Izglītības ministrijas ierosināto kārtību vērtēju ļoti labi. Esmu uzaudzinājusi un izskolojusi trīs bērnus, kam pašiem jau savas ģimenes. Drīzumā skolas gaitas sāks mazbērni, un pašvaldību sniegtais mācību grāmatu un darba burtnīcu finansējums būs liels atbalsts vecākiem. Šobrīd bērnu palaišana skolā ģimenēm ir dārga. Jārēķinās ar 100 latiem. Bail padomāt par tiem, kuriem ir vairāki skolas vecuma bērni! Turklāt jāpērk ne tikai grāmatas un kancelejas preces, bet arī apģērbs un sporta inventārs.”
Iveta Marecka Jelgavas novadā: “Uzskatu, ka tas ir liels pluss, ja vecākus atbalstīs pašvaldības. Mani bērni jau ir studenti, bet atceros, cik dārgas bija grāmatas un darba burtnīcas, kas bija obligāti jāpērk. Turklāt bieži vien tās netika izpildītas, tādēļ lielu labumu no tām neredzu. Ja pašvaldībām finansēšanai tiks piešķirti līdzekļi, droši vien vismaz daļai skolēnu tiks iegādātas grāmatas un darba burtnīcas. Finansiālais slogs mazināsies! Par bērnu skološanos vecākiem ir jāizdod ļoti, ļoti daudz naudas, jo jāpērk arī drēbes un apavi, kas tāpat ir dārgi. Ja skolās būtu forma, vecākiem būtu vēl vieglāk. Izskolot bērnus šajos laikos ir grūti. Nemitīgi tiek daudz kas prasīts!”
Fakti IZM ierosinātā kārtība mācību līdzekļu finansēšanā paredz, ka grāmatas un darba burtnīcas vecākiem nebūs jāpērk, taču vecākiem pašiem skolēni būs jānodrošina ar skolas somu un rakstāmpiederumiem. MK noteikumi nosaka, ka pašvaldībām jāfinansē mācību materiāli – vielas, izejvielas un priekšmeti, kas nepieciešami mācību priekšmeta standartā noteiktā obligātā satura apguvei, veicot praktiskus uzdevumus, darba burtnīcas, burtnīcas, klades, kontūrkartes un citi mācību materiāli, kas paredzēti lietošanai izglītības iestādē.
Reklāma
|