Kā vērtējat ideju no nākamā gada palielināt minimālo algu par 25 latiem? 0
Iveta Lūse, strādā ar bērniem: “Ja cilvēki saņemtu par 25 latiem vairāk uz rokas, tad, protams, atspaids būtu liels, taču zinot, kādi mums nodokļi, skaidrs, ka īpaši krasu palielinājumu just nevarēs. Sevišķi tāpēc, ka viss kļūst dārgāks un jārēķinās, ka līdz ar eiro ieviešanu dzīve vēl sadārdzināsies.
Pieļauju, ka gājiens ar minimālās algas palielināšanu varētu būt gluži vienkārši ķeksīša pēc. Īpaši ņemot vērā, ka valstsvīri paši sev algas palielina par krietni vien lielākām summām. Paldies es varētu pateikt, ja minimālā alga tiktu palielināta vismaz par piecdesmit latiem uz rokas. Protams, labi vismaz, ka kaut kas šajā jautājumā beidzot sakustējies.”
Rolands, būvnieks: “Ļoti patīkami. Sevišķi neiedziļinos valdības lēmumos un plānos, bet šajā gadījumā jāsaka – lai arī 25 lati uz papīra šķiet neliela smiešanās apstākļos, kad cilvēkus cenšas visādi apkrāpt un ievilināt parādos, katrs lats tautai ir svarīgs. Uzskatu, ka minimālā alga, kas šobrīd aprēķināta, neatbilst cilvēka vajadzībām un cenām. Tai būtu jābūt vismaz 400 latiem.”
Filozofs, vēlas palikt anonīms: “Šīs valdības rīcību ne tikai šajā jautājumā, bet kopumā nekad neesmu atbalstījis un uzskatu, ka tā darbojas pret valsts interesēm. Valdības noteiktais minimālās algas apmērs ir viens no Latvijas nabadzības būtiskākajiem iemesliem. Mūsu valdība nepievienojās vienam no Eiropas Sociālās hartas pamatpunktiem, kas nosaka, ka par darbu jāsaņem atbilstošs atalgojums. Tas norāda, ka tā rīkojas pret savu tautu un valsts izaugsmi. Ja cilvēkiem būtu normālas algas, viņi neslīktu komunālo pakalpojumu parādos. Palielināt minimālo algu par 25 latiem pirms iestāšanās eirozonā ir nepareizs un kļūdains lēmums. Šie lati nepavisam nepalīdzēs cilvēkiem veidot uzkrājumus vai uzlabot dzīvi, tie aizies apkures vai elektrības parādu daļējai segšanai. Tā ir ņirgāšanās un pielabināšanās pirms vēlēšanām. Minimālā alga būtu jāpalielina vismaz tādā apmērā, kādu to norādīja tiesībsargs, – vismaz 300 latu. Un arī šī summa būtu tikai ceļš uz atbilstošu atlīdzību.”
Sarmīte, pensionāre: “Domāju, ka cilvēkiem liela labuma no tā nebūs. Uz rokas summa nebūs tik liela, lai cilvēks to justu. Taču jāsaka, ka tīri psiholoģiski šāds žests cilvēkus varētu stimulēt uz pozitīvāku domāšanu. Varbūt kādam veidosies apziņa, ka valsts par saviem iedzīvotājiem tomēr rūpējas. Tagad 25 lati, varbūt pēc tam būs vēl 25. Gribētos jau, protams vairāk, taču labi, ka vismaz kaut kāds solītis uz priekšu. Manuprāt, minimālajai algai ar šodienas cenām un izmaksām būtu jābūt vismaz 400 latiem.”
Jānis Sisenis, elektriķis: “Domāju, ka tas ir ļoti mazs palielinājums. Par simts latu pieaugumu es neko neteiktu, bet 25 lati pirms nodokļu nomaksas – uz rokas tas nav nekas. Latvijā minimālajām algām vajadzētu būt Eiropas līmenī, ja jau esam Eiropas Savienībā un tūlīt būsim arī eirozonā. Es uz valdības lēmumiem skatos ļoti skeptiski. Divdesmit gadus nekas tautas labā nav darīts, šie pārdesmit lati manu skepsi diemžēl nemazina.”
Līga, klientu apkalpošanas speciāliste: “Mani personīgi tas tieši neietekmēs, jo nesaņemu minimālo algu. Taču kā centienus kaut ko uzlabot vērtēju šādu lēmumu pozitīvi. Tas kaut nedaudz liecina, ka valstsvīri domā par tiem, kam valstī klājas vissliktāk. Vecākiem un citiem radiem laukos, kam ir minimālās algas, domāju, par šādu ziņu ir liels prieks. Man pat grūti pateikt, kādai būtu jābūt minimālajai algai valstī. Tas lielā mērā atkarīgs no dzīvesvietas – reģionos dzīve ir lētāka, pilsētā izdevumi ir krietni vien lielāki.”
Andris Rocis, uzņēmējs: “Man grūti aptvert, jo nekad par šādu naudu neesmu dzīvojis. Tikai nepilnu mēnesi esmu atgriezies Latvijā. Protams, pozitīvi, ka palēnām minimālā alga aug. Latvijas budžets, visticamāk, neļauj minimālo algu palielināt uzreiz par simts latiem, tāpēc sākumam, domāju, nav slikti arī 25 lati. Iespējams, šis pavērsiens kaut kādā veidā saistāms ar gaidāmajām vēlēšanām. Uzvārdu spodrināšanas nolūkā politiķi, kā zināms, visādas trakas lietas gatavi darīt.”
Fakti * Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē sociālie partneri atbalstījuši Labklājības ministrijas un Finanšu ministrijas ierosinājumu minimālās algas apmēru pašreizējo 200 latu vietā no nākamā gada noteikt 225 latu jeb 320 eiro apmērā. * Finanšu ministrija un Labklājības ministrija 2015. gadā minimālo algu plāno palielināt vēl par desmit eiro (septiņiem latiem). Avots: LETA |