Kā vērtējat administratīvi teritoriālo reformu? 0

Jānis Gaismiņš 
Rīgā:
 “Uzskatu, ka pagastu likvidācija un novadu izveidošana noteikti nebija pareizākais ceļš. Manuprāt, vajadzēja atjaunot apriņķus, kas pirmskara Latvijā bija ar pietiekami lielu teritoriju. Bet kā izlieto ūdeni tagad sasmelt atpakaļ traukā, man nav ne jausmas.”


Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Eduards Romulis 
Valkas novada Pedelē:
 “Jau reformas sākumā bija skaidrs, ka nomales iznīks. Tagad visa valdīšana 8 km attālajā Valkas pilsētā, bet autobusu satiksme slikta. No palikušā pagasta jēga maza. Ziemā pat ceļus nevar iztīrīt. Agrāk vara bija tuvāk iedzīvotājiem, tad bija vienkāršāk. Veselības aprūpe attālinājusies – jābrauc 50 km uz Valmieru, tāpat Lauku atbalsta dienests Valmierā neko vairs uz vietas nevar nokārtot. Darbavietu nav, cilvēki aizbraukuši. Tie daži palikušie dzīvojam kā ukraiņu stepēs, tāds tukšums visapkārt.”

 

Jānis Skriblis 
Tukumā: 
”Kāpēc pašvaldību lietu ministrs tagad piedāvā veidot 30 novadus? Kāpēc ne četrus? Ierēdņi negrib saprast – tiklīdz kaut ko nolikvidē, iedzīvotāji pārceļas tuvāk lielajiem centriem. Tā ir neapdomīga rīcība. Jau šobrīd novadi ir milzīgi, iedzīvotājus oficiāli pieņem divas dienas nedēļā. Pašvaldībās tik daudz darbinieku, ka paši nezina, ar ko nodarboties.”

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Māris Zēbergs 
Salaspilī: 
”Manuprāt, vislabāk būtu atgriezties pie 26 rajoniem, bet pašvaldībām uz vietas piešķirt lielākas tiesības, lai var reāli strādāt. Tagad īsteno Eiropas projektus, iztērē lielu naudu, bet par rezultātu neviens neatbild. Mani paziņas stāsta, ka Ziedkalnē izbūvēja ūdensvadu. Vietējā laikrakstā ļoti slavēja. Bet māju īpašnieki ūdensvadam nepievienojās, jo tas bija dārgi un galvenais – visiem jau ir savi urbumi vai akas.”

 

Ināra Riekstiņa 
Jelgavas novadā: 
”Mums, lauciniekiem, ir vienalga, vai šāda vai tāda reforma, mani tas neietekmē un arī nepētu, ko labu vai sliktu tā nodarījusi. Regulāri no laukiem ar mašīnu braucam uz pilsētu, izstaigājam lielveikalus, poliklīniku un pārējās iestādes. Visu kārtojam centrā. Nav nekādu pretenziju.”

 

Ārija Beņķe 
Babītē: 
”Žēl, ka šīs reformas iztukšo valsti. Jo lielāki novadi, jo tukšāka Latvija. Iedzīvotāji dodas projām no attālākajiem pagastiem. Cilvēkiem jāļauj dzīvot, lai ražo, tirgo savu produkciju. Bet nē – ar dažādiem noteikumiem, prasībām, kvotām to liedz. Vietējais tirgus netiek aizsargāts. Ļaudis arī turpmāk plūdīs prom, ja nav nevienas darba vietas. Kāds labums no reformas?”

 

Gunta Eglīte 
Kocēnu novadā:
 “Pietiek reformu! Mūsu novads ir izveidojies, nostiprinājies, iedzīvotāji apmierināti, un tagad atkal to visu grib nojaukt! Mazajos novados iedzīvotājus pazīst, sociālie darbinieki apbraukā mājas, aprunājas ar cilvēkiem, palīdz. Lielie reģioni nav pārskatāmi. Uzskatu, ka novads nav piparbodīte, ko vienā dienā var slēgt, sašaurināt, bet nākamā – paplašināt. Ministrs pat ar naudu kā āķi vilina apvienoties. Kur ņems tik daudz naudas!”

 

Žanis Grīnbergs 
Kuldīgā: 
”Tagadējiem novadiem nav nākotnes, to zinājām no paša sākuma. Kuldīgas rajonu, darba lietas kārtojot, esmu izbraukājis krustu šķērsu. Tagad tā vietā trīs novadi – Kuldīgas, Skrundas un Alsungas. Mazie novadi pat caurteku uz ceļa nevar ielikt, neesot naudas. Arī ražošanas nav. Kad prasu, kā jūtaties, man atbild – mēs tikai dzīvojam, perspektīvā neko nevaram plānot, nav līdzekļu. Bet lielākiem novadiem iespējas ir lielākas. Labi, ka nākamajai reformai atvēlēts pietiekami ilgs laiks – septiņi gadi. Slikti, ka, īstenojot iepriekšējo reformu, daudz naudas izmests vējā.”

Reklāma
Reklāma

 

Fakti

* Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija piedāvā diskutēt par 30 pašvaldību izveidi tagadējo 119 vietā.

* Liepājas pusē, kur šobrīd ir astoņas pašvaldības, ministrija piedāvā apvienoties vienā pašvaldībā Liepājas, Grobiņas, Nīcas, Rucavas, Priekules, Vaiņodes, Durbes, Aizputes un Pāvilostas novadiem. Pēc VARAM domām, vienā pašvaldībā jāapvienojas Cēsu, Pārgaujas, Priekuļu, Raunas, Līgatnes, Amatas un Jaunpiebalgas novadiem. Vienai vadībai jābūt Alūksnes un Apes novadam, kā arī Kuldīgas un Alsungas novadam, Valkas un Strenču novadam.

* Apvienošanās nebūs nepieciešama Gulbenes novadā, Smiltenes, Ventspils novadā. Bet novadiem ap Rīgu esot vairāki attīstības scenāriji, kas vēl neesot precīzi definēti.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.