Kā veļasmašīnu paslēpt zem izlietnes 4
Autors: Indulis Burka, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Vietas trūkums vannasistabā bieži vien liek veļas mazgājamo mašīnu novietot citās telpās. Vienlaikus jārod iespēja ierīkot ūdensvada un kanalizācijas atzarus, lai sadzīves tehniku pievienotu komunikāciju tīkliem.
Interesants risinājums ir veļasmašīnas novietošana zem izlietnes, protams, ar nosacījumu, ka tiek izmantota izlietne, kuras kanalizācijas izvads izvietots tā, lai šāda darbība būtu iespējama. Šādu izlietņu cena ir augstāka nekā tradicionālajām izlietnēm. Tās nopērkamas, sākot no 105 eiro, taču komplektā parasti ir ne tikai kronšteini izlietnes stiprināšanai, bet arī sifons, kurā jau paredzēta pieslēguma vieta veļasmašīnas izvadam.
Šādas izlietnes baseinam mēdz būt dažāda forma, pašām izlietnēm ražotāji piedāvā plašu krāsu gammu, un tās var pieskaņot jebkuram interjeram.
Jāņem vērā, ka izlietnes izmēriem jābūt saskaņotiem ar veļasmašīnas gabarītiem. Piemēram, 60 x 60 cm izlietne paredzēta veļas mazgājamajai mašīnai ar maksimālo dziļumu 47 cm, bet 60 x 75 cm izlietne veļasmašīnai ar maksimālo dziļumu 60 cm.
Izmēri jāsalāgo
Zem izlietnes starp sienu un veļas mazgājamo mašīnu jābūt vismaz 7 cm atstatumam, lai pietiktu vietas pašas izlietnes sifonam, ūdensvada pievadam, veļas mazgājamās mašīnas pievadiem un kanalizācijas izvadam.
Veļasmašīnas augstumam nav būtiskas nozīmes, jo izlietni var novietot vajadzīgajā augstumā. Tomēr, ja izlietni lietos bērni vai neliela auguma cilvēki, vēlams, lai veļasmašīna būtu pēc iespējas zemāka, līdz ar to izlietni varēs novietot zemāk. Piemēram, ja veļasmašīnas augstums ir 70 cm, izlietnes augšmala būs 89–90 cm no grīdas, ja veļasmašīnas augstums ir 85 cm, izlietnes augšmala būs jau 105 cm augstumā. Jāņem gan vērā – jo mazāka veļasmašīna, jo mazāka būs tās veiktspēja – vienā reizē izmazgājamās veļas daudzums.
Iespējamie trūkumi
Izlemjot par labu veļasmašīnas ierīkošanai zem izlietnes, jāiegādājas izlietnes, kuras jau aprīkotas ar visu nepieciešamo, piemēram, atbilstīgu sifonu, jo iegādāties to atsevišķi var būt visai apgrūtinoši. Šī problēma var rasties arī tad, ja kāds no izlietnes elementiem būs jānomaina bojājuma dēļ.
Izlietnes atvere ūdens novadīšanai šādām izlietnēm parasti ir baseina sānā, nevis, kā ierasts, centrā, un izlietnē var palikt nedaudz ūdens, kas jāsavāc ar sūkli. Tāpat ūdens novadīšanas atvere var būt šaura un ar laiku aizsērēt.
Vēl kāda nianse – kamēr neizveidosies attiecīgs ieradums, ar kājām bieži vien atsitīsieties pret veļasmašīnu. Nesaskaņojot veļasmašīnas un izlietnes izmērus, traucēs arī veļasmašīnas stūri.
Uzstādīšanas nianses
Ierīkojot izlietni un veļasmašīnu zem tās, jāsāk ar atzīmēm uz sienas un vispirms izlietnes kronšteiniem – tos pie sienas stiprina ar dībeļiem vai atbilstīgiem enkuriem, ievērojot izlietnes ražotāja norādījumus.
Izlietnei piestiprina maisītāju un lokanās ūdensvada caurulītes gan karstajam, gan aukstajam ūdenim. Savieno pārplūdes caurules, ja tādas paredzētas izlietnes konstrukcijā. Piestiprina sifonu, rūpīgi ievietojot visas blīves un pievelkot savienojumus, lai vēlāk neveidotos noplūdes. Iespējams, dažu elementu montāžai būs nepieciešams silikona hermētiķis.
Kad izlietne samontēta, to nostiprina uz kronšteiniem un noregulē tā, lai augšpuse būtu horizontāla. Te lieti noderēs celtniecības līmeņrādis. Meistari uz metāla kronšteiniem iesaka uzklāt silikona hermētiķa kārtiņu un pirms izlietnes novietošanas vietā ļaut tai nožūt. Amortizējošā kārtiņa pasargās izlietni no iespējamiem bojājumiem nākotnē. Kanalizācijai pievieno sifona izvadu, ūdensvada caurulītes atbilstīgajām ūdensvada pieslēguma vietām.
Sistēmas montāža var būt arī vienkāršāka, ja izlietnei un blakusesošajai vannai ir viens maisītājs ar garu izvadu.
Kad izlietne uzstādīta un pievienota, zem tās novieto veļasmašīnu un arī pieslēdz kanalizācijai, ūdensvadam un elektrotīklam.
Jāņem vērā, ka veļasmašīna tiek darbināta paaugstināta mitruma apstākļos, tāpēc tā obligāti jāpieslēdz rozetei, kurā paredzēts zemējums. Pretējā gadījumā pastāv risks gūt elektrotraumu.