Foto – Shutterstock

Kā veikt krūšu pašpārbaudi soli pa solim 0

Krūtis regulāri mainās līdz ar norisēm sievietes organismā, tāpēc tās ir jāpārbauda regulāri. Lai būtu droša, ka esi vesela!

Reklāma
Reklāma

Iepazīsti katru bedrīti, izcilnīti

Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Bez mamogrāfijas vai ultrasonogrāfijas katrai sievietei arī pašai regulāri jāizmeklē savas krūtis jeb jāveic pašpārbaude. Kāpēc? Jo hormonu svārstības, stress un virkne citi apstākļi ietekmē krūšu veselību.

Var jau šķist, ka tās tikai tādas liekas izdarības un sieviete pati jau neko nesapratīs, ja arī būs notikušas kādas izmaiņas krūtī. Tomēr daudzie stāsti apliecina, ka sieviešu centība un regulārās pašpārbaudes faktiski izglābušās viņām dzīvību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katru mēnesi iztaustot savas krūtis, sieviete iepazīst to struktūru, katru izcilnīti, bedrīti un, ja notiek kādas izmaiņas, tūdaļ to sajūt. Jo viņas pirksti jau pazīst katru rieviņu krūtīs. Kā zināms, jo agrīnākā stadijā atklāts krūts vēzis, jo veiksmīgāk un vieglāk iespējams to uzveikt. Jāpiebilst gan, ka sataustītas izmaiņas krūtī automātiski nenozīmē ļaundabīgu veidojumu. Labdabīgas pārmaiņas ir apmēram 12 reizes biežāk, taču to var noteikt tikai ārsts, nozīmējot atbilstošus izmeklējumus.

Tātad ir skaidrs, ka ikvienai sievietei regulāri jāveic pašiz­meklēšanās. Tas nozīmē, ka sievietei pašai regulāri un rūpīgi jāiztausta savas krūtis reizi mēnesī. Sievietēm, kurām ir regulārs menstruālais cikls, piemē­rotākais pārbaudes laiks ir 5. – 10. menstruālā cikla diena, savukārt tām, kuras lieto hormonu kontracepciju vai hormonu aizstājējtabletes, vajadzētu pašizmeklēties jauna iepakoju­ma atvēršanas dienā jeb pirmās 10 dienas no menstruālās asiņošanas brīža. Tas ir laiks, kad fizioloģiski krūtis ir vismīkstākās, tāpēc arī visvieglāk un efektīvāk iztaustāmas. Savukārt sievietēm pēc menopauzes vajadzētu noteikt konkrētu mēneša datumu, kad veikt regulāras pašpārbaudes.

Bailēm saki nē!

Ir sievietes, kuras paniski baidās nostāties spoguļa priekšā, lai reizi mēnesī vai vismaz reizi divos mēnešos rūpīgi aplūkotu un iztaustītu savas krūtis. Savukārt daļa sieviešu šo svarīgo uzdevumu uzticējušas saviem partneriem, un tas labi, ja vien vīrietis iepzinis katru tavu krūšu izcilnīti, struktūru, jo tikai tā viņš spēs sajust, ja pēkšņi būs uzradies kāds jauns veidojums krūtī. “Sievietes krūtis sastāv no taukaudiem, dziedzeraudiem, saistaudiem, pienvadiem, kuriem visiem ir atšķirīga, sataustāma struktūra. To var iepazīt, tikai regulāri iztaustot savas krūtis,” saka onkoloģe Sarmīte Baltkāje, kura arī pati uzveikusi šo neganto slimību.
Ja kaut kas aizdomīgs sataustīts krūtī, pat niecīgākās izmaiņas, svarīgi NEKAVĒJOTIES doties pie ārsta. Mēs visas it kā zinām, ka, laikus atklājot ļaundabīgus veidojumus, tos iespējams veiksmīgi apkarot, un sieviete turpina dzīvot ilgu un skaistu mūžu, taču par nožēlu jāteic, ka liela daļa sieviešu vilcinās ar vizīti pie daktera. Lielākoties tam par iemeslu ir bailes izdzirdēt ļaunāko. Diemžēl audzēji mēdz būt arī ļoti agresivi, un tie aug ātri, veidojot metastāzes. Šķiet, lieki teikt, ka šādos gadījumos ārstēšanās jau ir komplicētāka un rezultāts var būt arī gaužām bēdīgs.

Reklāma
Reklāma

Kā piemēru, var minēt divas sievietes. Abas jaunas, abām atklāja pilnīgi vienādus audzējus krūtī – agresīvus. Tātad, ātri augošus. Viena no sievietēm pie ārsta devās jau nedēļu pēc veidojuma uztaustīšanas krūtī, otra vilcinājās četrus mēnešus, lai gan arī pati bija uztaustījusi izmaiņas krūtī. Izejot ķīmijterapiju, staru terapiju un pārciešot operāciju, izveseļojās abas sievietes, taču tai, kura vilcinājās, nācās izgriezt arī paduses limfmezglus, jo audzējs bija izveidojis vienu metastāzi. Diemžēl dažus mēnešus pēc it kā veiksmīgās izārstēšanās šai sievietei nācās atkal uzsākt cīņu ar agresīvo audzēju – tas bija atgriezies, un šoreiz plaušās. Lai arī jauna, spēcīga un visādi citādi vesela, sieviete zaudēja šo cīņu…

Var jau teikt, ka no sava likteņa neizbēgt, taču liela patiesība ir arī teicienā: “Sargā sevi pati, tad arī Dievs tevi sargās!”
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.