Kā veidot liepu dzīvžogu 0

“Pagājušajā vasarā iestādījām liepu dzīvžogu. Kā tas pareizi jāveido, lai būtu kupls un kociņiem iznāktu nokarena forma?
” Valentīna S.

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

– Mūsdienās vairs reti kurš cirptu dzīvžogu audzēšanai izmanto parasto liepu (Tilia cordata). Populārāki ir lapu kokaugi ar blīvu un smalku zarojumu – vilkābeles, spožā klintene, bārbeles un citi. Jāņem arī vērā, ka liepas neveido nokarenu zaru formu. Iespējams, ir iedvesmojis dzīvžogs, kam pēc apgriešanas vasarā izaugušas ļoti garas jaunās atvases un tās pašas no sava svara noliekušās, – skaidro z/s “Ozoli” kok­audzētavas īpašnieks Indulis Branaburgs.

Lai liepu dzīvžogam saglabātu noteiktu formu un dekorativitāti, tas regulāri jāapgriež. Ja to nedara, augi izplešas un stādījuma iekšpusē zari paliek bez lapām. Cērpamam dzīvžogam ir svarīgi veicināt sīkā zarojuma veidošanos pie dzinumu pamatnes. Tāpēc jau pēc iestādīšanas tas jāapgriež par 2∕3 no sākotnējā augstuma. Pirmajā sezonā vairs nav jācērp, bet turpmāk – katru gadu, tā panākot, ka dzīvžogs kļūst glīts un blīvs. Lapu kokaugu dzīvžogus apgriež divas reizes sezonā – marta beigās, aprīļa sākumā pirms pumpuru plaukšanas, kā arī ap Jāņiem. Jaunos dzinumus saīsina apmēram par ½.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzīvžogu ieteicams veidot trapeces formā, jo tā nodrošina pietiekamu gaismu apakšējiem zariem – dzinumi un lapas attīstās labi, stādījums veidojas līdzens un blīvs līdz pat apakšai. Ja augšdaļa ir platāka par apakšdaļu, pēc laika apakša veidojas kailāka, jo tai pietrūkst gaismas. Apcērpot vainagus, liepas parasti audzē vismaz 2 m augstumā. Šādu dzīvžogu nevajadzētu stādīt tuvu mājai (vismaz 10 m attālumā).

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.