Kā veidot kanalizāciju privātmājai 1
“Lauku mājā, kur līdz šim bijusi sausā tualete, gatavojamies ierīkot kanalizāciju. Vai meklēt iespējas pieslēgties pagasta centralizētajai kanalizācijai vai ierīkot savu individuālo? Gribam arī domāt par to, kā notekūdeņus attīrīt. ” Vizma Limbažu novadā
Eiropas regulas rekomendē centralizēto kanalizācijas sistēmu ierīkot vietās, kur iedzīvotāju un saimnieciskās darbības koncentrācija ir pietiekama, lai tas būtu ekonomiski izdevīgi. Parasti gan lauku apvidos veido individuālās notekūdeņu attīrīšanas sistēmas. Vienkāršākais kanalizācijas veids ir izsmeļamās nosēdakas, kuras ierīko vietās, kur jebkuros apstākļos iespējams piebraukt ar speciālo autotransportu un akas izsūknēt. Nosēdakas visbiežāk ir divas savienotas betona grodu akas, kas nosegtas ar vāku. Pirmajā akā nosēžas smagākās notekūdeņu daļas, bet vieglākās pa groda sānos ierīkotu atveri aizplūst uz otru aku.
Ja augsnes sastāvs atļauj, no otras akas nereti ierīko drenāžu. To var veidot, piemēram, starveidīgi uz visām pusēm izvietotas caurules, kas lieko mitrumu novada augsnē.
Ērtāk, protams, izmantot rūpnieciski izgatavotas plastmasas tvertnes. Sistēma būs efektīvāka, ja jau mājas būvēšanas laikā ierīko atsevišķu “melno” notekūdeņu uzkrāšanas tvertni. Par “melnajiem” sauc tos notekūdeņus, kas nāk no tualetēm un veido aptuveni 30% no kopējās masas. Savukārt “pelēkie” notekūdeņi nāk no virtuves un vannas istabas.
Notekūdeņus ievadot ūdenstecē vai meliorācijā, bieži ierīko bioloģiskās attīrīšanas sistēmas, kas sastāv no nosēdakas un apstrādes tvertnes ar nodalījumiem. Attīrīšanas ierīcēs dzīvo cilvēkam nekaitīgas baktērijas, kas nodrošina attīrīšanas procesu. Viena tipa iekārtās baktērijas dzīvo plastmasas režģī, cita tipa iekārtu dūņu masā baktērijas peld brīvi. Latvijā nopērkamas arī bioķīmiskās attīrīšanas iekārtas. Tās ir līdzīgas septiķim ar divkameru nosēdaku, kam pievienots ķīmiskās apstrādes rezervuārs. Iekārtu regulē vadības bloks, un bioloģisko attīrīšanu veic dūņās paslēpušās baktērijas. Otrreizējo dūņu apstrādi un fosfora neitralizēšanu veic ķīmiskā ceļā. Lai notekūdeņus uzturētu kārtībā, palīdz arī speciālās tabletes.