Kā veicies ar nekustamā īpašuma nodokļa iekasēšanu? 0
Aivars Šilis, Aizputes novada domes priekšsēdētājs: ”Jūtams, ka tieši šobrīd notiek kustība – iedzīvotāji aktīvi maksā šo nodokli. Zemnieki saņēmuši platībmaksājumus, ir nauda, lai nokārtotu saistības līdz gada beigām. Protams, ir tādi, kas ar pašvaldību nav norēķinājušies gadiem.
Bet tikai divi no viņiem uzrakstījuši iesniegumu, ka vēlas izmantot ne tik sen valdības pieņemto likuma normu, kas paredz iespēju samazināt daļu no soda procentos uzkrātās summas, kā arī pagarināt termiņu pamatsummas atmaksai.
Šobrīd kopējais nekustamā īpašuma nodokļa parāds ir 57 tūkstoši latu. Atlaidi 50% apmērā piešķiram politiski represētajām personām, citām iedzīvotāju grupām atvieglojumi nav paredzēti.”
Antra Vilcāne, Vārkavas novada domes priekšsēdētāja: ”Nekustamā īpašuma nodokļa maksājumi pašvaldības budžetā veido nelielu daļu. Galvenokārt iztiekam ar tiem līdzekļiem, ko saņemam no pašvaldību izlīdzināšanas fonda.
Situācija nodokļa iekasēšanā nav mainījusies gadiem – tie, kas maksā, to dara apzinīgi, savukārt nemaksātājiem krājas parādi un viņi īpaši necenšas no tiem atbrīvoties. Mēs, protams, sūtām atgādinājumus, runājam ar parādniekiem, un ir cilvēki, kas samaksā. Parādu piedzinēju pakalpojumus neesam izmantojuši, turklāt tas arī prasītu līdzekļus no mūsu budžeta.
Esam nākuši pretim vairākām iedzīvotāju grupām – pirmās, otrās, trešās grupas invalīdiem, arī veciem, vientuļiem pensionāriem, kuru ienākumi nepārsniedz 150 latus. Katrs gadījums tiek izvērtēts atsevišķi, un, ņemot vērā pašvaldībā pieņemtos nosacījumus, kā arī iesniegtos dokumentus, šie iedzīvotāji var saņemt nodokļa atvieglojumus 70 – 90% apmērā, bet daudzbērnu ģimenes – 50% apmērā.”
Mārtiņš Ozoliņš, Krimuldas novada domes priekšsēdētājs: ”Ar nodokļa iekasēšanu principā veicas diezgan labi. Šobrīd iekasēti 79%, bet nauda budžetā ienāks vēl līdz gada beigām un arī janvārī. Ceram, ka kopā tie būs 85 – 87% no plānotās nekustamā īpašuma kopsummas.
Sasparojušies arī ilggadējie parādnieki. No iepriekšējā gada parāda – vairāk nekā 43 tūkstošiem latu – jau nomaksāti 35%. Jādomā, ka cilvēkiem uzlabojas dzīves līmenis, jo parādsaistības sāka kārtot, vēl pirms tika pieņemts likums par atbalsta pasākumiem nodokļu nemaksātājiem.
Arī mēs pašvaldības saistošajos noteikumos operatīvi iekļāvām jaunās normas, tomēr jāatzīst, ka pagaidām atsaucība nav liela. Pieteicies viens iedzīvotājs, bet vēl viens interesējās telefoniski. Visapzinīgākie nodokļa un visu citu rēķinu maksātāji ir pensionāri, cilvēki, kuru maksātspēja ir daudzkārt mazāka nekā darbspējīgajai paaudzei vecumā no 30 līdz 40 gadiem.
Mūsu novadā atlaides nodokļa maksājumiem nav paredzētas. Arī politiski represētajām personām ne. Šiem cilvēkiem uz valsts svētkiem piešķiram pabalstu 30 latus.”
Igors Reščenko, Aglonas novada domes priekšsēdētājs: ”Mūs vairāk uztrauc komunālo rēķinu nemaksātāji, jo nekustamā īpašuma nodokļa parādnieku nav daudz. Latgalē iedzīvotāju ienākumi ir zemi, taču arī nodoklis nav tik dramatiski liels kā citviet. Tomēr cilvēkiem, kas palikuši bez darba, tikpat kā bez iztikas līdzekļiem, arī šīs summas grūti segt. Viņi pirmām kārtām ģimenei nopirks maizi, nevis maksās nodokli. Savukārt dažs labs uzņēmējs tā aizņemts savos darbos, ka par nodokli piemirst. Vislabāk visus maksājumus veic pensionāri pat ar ļoti mazām pensijām.
Atbalsta pasākumus nodokļa parādniekiem šobrīd izmantojuši pāris cilvēki. Šīm personām dzēsām soda procentus, tomēr pamatsumma viņiem būs jāsamaksā.”