Garšaugi ziemai: saldēti, kaltēti, eļļā. 5 receptes piedāvā “Praktiskais Latvietis”! 0
Katram gatavošanas veidam ir savi plusi un mīnusi
Vasara lutina ar garšaugiem, zaļumiem un svaigām saknēm – tas viss ir smaržīgs un garšīgs. Lai ziemā tā nepietrūktu, tiek meklēti varianti, kā, maksimāli saglabājot zaļumu un garšaugu vērtību, burciņās iedabūt arī vasaras garšas, krāsas un aromātu.
• Visvienkāršāk ir garšaugu lapiņas smalki sakapāt, samaisīt ar nelielu sāls daudzumu, cieši sablīvēt mazās burciņās un pārliet ar kvalitatīvu augu eļļu. Salīdzinot ar kaltēšanu un saldēšanu, šajā variantā maksimāli saglabājas krāsa, aromāts un garša. Mīnuss ir pievienotais sāls daudzums.
• Kaltējot mājas apstākļos nereti ir grūti piemeklēt vajadzīgo temperatūru. Ja tā ir pārāk zema un telpā nav pietiekamas ventilācijas, garšaugi nereti sapelē, bet, ja par augstu un saules stari tiek klāt, zaudē krāsu un garšu. Ja bēniņos, pirtsaugšā vai malkas šķūnītī nav grauzēju, tā lielākoties ir ideāla vieta žāvēšanai, jo telpa labi vēdinās un neiespīd saules stari.
• Saldējot garšaugu aromāts un krāsa saglabājas nedaudz labāk, taču jāievēro vairāki nosacījumi. Pirmkārt, lapiņām jābūt sausām, citādi tās maina krāsu un kļūst brūni zaļas (īpaši jutīgs ir baziliks). Otrkārt, garšaugu lapiņas nevis griež ar nazi, bet saplucina. Tad ieber maisiņos, izspiež gaisu un liek saldētavā. Sasaluši garšaugi viegli sabirst. Treškārt, tie jāizlieto 4–6 mēnešu laikā, jo pēc tam kvalitāte ievērojami krītas. Garšaugus var saldēt ledus trauciņos – tos smalki sagriež, ieber trauciņos, pārlej ar ūdeni un sasaldē. Pēc tam kubiciņus liek maisiņos. Gatavojot ēdienu, pievieno pāris kubiciņu, un būs gan garša, gan lieliska smarža.