Noderīgi! Kā uzzināt, vai mirušais atstājis mantojumā savu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu? 5
No 2020. gada ikvienam pensiju 2. līmeņa dalībniekam, kuram vēl nav piešķirta vecuma pensija, ir tiesības izvēlēties, kā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) rīkoties ar viņa uzkrāto pensiju 2. līmeņa kapitālu gadījumā, ja persona nomirst pirms vecuma pensijas piešķiršanas.
Kā liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) dati par laika posmu no 2020. līdz 2023.gadam, mantinieki nav izrādījuši interesi par vairāk nekā tūkstoti mirušo pensiju 2. līmeņa dalībnieku novēlētajiem uzkrājumiem.
Kā iesniegt savu lēmumu par pensiju 2. līmeņa kapitālu un kā rīkoties iespējamajiem mantiniekiem? TV24 raidījumā “Uz līnijas” skaidro Ilze Vindele, VSAA Fondēto pensiju shēmas administrēšanas daļas vadošā eksperte.
“Kopš 2020. gada ir iespējams izdarīt izvēli: atstāt pensiju 2. līmeņa uzkrājumu speciālajam budžetam. Šajā gadījumā, ja cilvēks nomirst, tad šī nauda pāriet uz pensiju speciālo budžetu, un, ja viņam ir apgādājamie, tad tiek ņemts vērā apgādības zaudējumi pensijas aprēķināšanai.
Otra izvēle ir norādītā persona. Šajā gadījumā var izvēlēties jebkuru personu. Tam nav jābūt radiniekam, tas var būt draugs, var būt kaimiņš – jebkurš. Galvenais, lai šī persona būtu 2. līmeņa dalībnieks. Ja iesnieguma iesniedzējs nomirst, tad viņa uzkrātais kapitāls tiek pievienots norādītās personas 2. līmeņa kapitālam. Tad norādītā persona, pieprasot vecuma pensiju, izmantos gan savu 2. līmeņa kapitālu, gan mirušās personās 2. līmeņa kapitālu.
Trešā izvēle ir Civillikums. Šajā gadījumā 2. līmeņa uzkrājums tiek ieskaitīts kopējā mantojuma masā un šos mantiniekus nosaka saskaņā ar Civillikumu zvērināts notārs. Un tad mantinieks var izvēlēties, vai saņemt naudu kā pārskaitījumu uz savu bankas kontu, vai pievienot savam pensiju 2. līmeņa kapitālam,” skaidro eksperte.
Iesniegumu par savu izvēli iespējams sniegt portālā www.Latvija.lv vai klātienē Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
Savukārt uzzināt informāciju par mirušās personas izvēli iespējams Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā gan klātienē, gan zvanot uz uzziņas tālruni.