Kā uzveikt jūras slimību? 0
Lasītāja jautā: “Lūdzu, iesakiet kādas metodes, ar kurām varētu mazināt tā saukto jūras slimību! Pēc mēneša pošos kopā ar draugiem sen plānotā ceļojumā, kurā būs gan ilgstošs pārlidojums lidmašīnā, gan pārvietošanās autobusā. No pieredzes zinu, ka būs jāpārdzīvo kauns, mokoties ar nelabumu un tverot pēc papīra maisiņa. Varbūt ir kādi elpošanas, jogas vingrinājumi vai citas metodes, ko varu izmantot profilaktiski pirms ceļojuma vai tā laikā?”
Atbild otorinolaringoloģe Gunta Sumeraga:“Vislabākā profilakse būtu vestibulārās sistēmas trenēšana jau laikus, proti, šūpošanās, braukšana ar divriteni, vingrošana. Tā kā laika vairs nav daudz, ar to var nepietikt. Ceļojot jāmēģina pēc iespējas ieņemt sēdvietu priekšā vai vismaz pie loga, lai redzētu kustības virzienu. Tā sauktā jūras slimība veidojas tāpēc, ka smadzenes saņem pretrunīgu informāciju – iekšējās auss līdzsvara receptori ziņo, ka mēs kustamies, bet ķermenis sēž uz vietas un acis redz tikai lidmašīnas kabīni vai auto salonu.
Pārlidojumos var mēģināt aizmigt, tad šī nepatīkamā impulsu krustošanās izpaliks. Noteikti nevajadzētu lasīt vai skatīties datoru, jo tas sliktu dūšu vēl pastiprinās. Pirms lidošanas vai braukšanas autobusā nevajadzētu ēst smagus, sātīgus ēdienus, dzert alkoholu un kofeīnu saturošus dzērienus. Labāk ieturēt vieglu maltīti un somiņā līdzi paņemt kādus sausus cepumus, krekerus.
No viegliem tautas līdzekļiem palīdzēs ingvera tēja vai ingvera tabletes, kuras var nopirkt aptiekās bez receptes. Arī kanēlis darbosies līdzīgi.
Ja tas nepalīdz, jādodas pie ģimenes ārsta, kurš izrakstīs centrālas darbības antihistamīnus, kas nomāks vestibulārās sistēmas impulsus centrālajā nervu sistēmā.”