Foto no “Jauno jātnieku skolas” arhīva

Kā uzturēt zirgu? 0

Jāšanas sports kļūst arvien populārāks. Cilvēki vēlas vienkārši priecāties par zirgu skaistumu, apmeklējot sacensības, paši apgūt jāšanas prasmes un sportot, vai arī vienkārši vizināties zirga mugurā.

Reklāma
Reklāma

 

Uzturēšana

Kokteilis
Marts – narcise, jūnijs – roze: kurš zieds atbilst jūsu dzimšanas mēnesim
Kokteilis
Dzimumzīme uz labās plaukstas – tev būs daudz naudas! 11 skaidrojumi, ko nozīmē tava dzimumzīmes īpašā vieta
Katastrofa ir neizbēgama? CIP vairāk nekā 50 gadus turējusi slepenībā grāmatu, kurā aprakstīts iespējamais pasaules gala scenārijs
Lasīt citas ziņas

Daudzi apsver domu par zirga iegādi, taču nezina, ar ko rēķināties. Zirgs ir bara dzīvnieks, pēc dabas bailīgs, tāpēc vislabāk to turēt stallī kopā ar saviem sugas brāļiem.

 

Stalli zirgam der izvēlēties atkarībā no mērķa, kādam dzīvnieks iegādāts. Ja tas nopirkts mierīgām pastaigām pa mežu, var turēt tur, kur zirgi visu diennakti dzīvo āra ganībās. Šāds turēšanas veids, kad zirgi stāv ārā pat ziemā, Latvijā kļūst aizvien populārāks.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Nezinātājiem gan šķiet, ka tā ir slikta izturēšanās pret dzīvniekiem. Nē, zirgam ir ļoti labs iekšējais termometrs, kas jūt, cik ārā silts vai auksts, un attiecīgi liek reaģēt ķermenim. Piemēram, tuvojoties rudenim, sākt augt garāks un biezāks apmatojums. Vienīgi zirgs to neregulē pēc temperatūras, bet gan dienas gaišā laika garuma. Zirga turēšana šādā stallī, kur tas stāv ārā ar citiem sugas brāļiem, ir arī lētāka. Ja dzīvnieks iegādāts sportiskiem mērķiem kādā no disciplīnām, labāk to turēt stallī, kur apgrozās arī pieredzējuši sportisti un treneri. Tie pie reizes var sniegt padomus jātnieka un zirga apmācībā.

Zirgs sver aptuveni 500 kilogramu, tāpēc, protams, ēd krietni daudz. Līdzīgi kā cilvēkam, uzturs atkarīgs no kustēšanās un var būt ļoti atšķirīgs. Piemēram, sporta zirga, kas katru dienu trenējas un piedalās sacensībās, uzturs ir krietni savādāks kā kumeļmātēm, kuras ganībās audzina mazuļus. Tāpēc katram dzīvniekam ēdienkarte ir nedaudz specifiska, un to vēlams apspriest ar speciālistiem. Tādējādi arī iespējams pārliecināties, vai zirgs saņem visu nepieciešamo, vai barības nav par maz, vai, gluži pretēji, – par daudz. Lai arī tas vasarā uzkrāj rezerves, ko iekšējais termometrs izmanto ķermeņa sasildīšanai ziemā, pārbarot nedrīkst! Dzīvnieka uzturam ir ļoti liela nozīme tā veselības uzturēšanā.

 

Apkopšana

Katram zirgam ir savas nagu īpatnības – vienam tie aug lēnāk, citam ātrāk. Kalšana nepieciešana vidēji ik pēc sešām līdz desmit, nagu griešana – pēc astoņām līdz divpadsmit nedēļām. Nagu kopšanu atkarībā no kalšanas veida un tā, vai vispār nepieciešams to darīt vai pietiek tikai ar nagu apgriešanu, vislabāk ir izlemt kopā ar kalēju.

Ja zirgs paredzēts sportam un piedalās sacensībās, tam nepieciešamas arī obligātās potes, piemēram, pret gripu, bet tiem, kas no mājām prom nedodas, tās nav obligātas. Atkarībā no slodzes, gadalaika vai zirga vecuma var dot vitamīnus un barības piedevas, taču tas ir saimnieka ziņā. Zirgam noteikti jāapmeklē arī zobārsts. Dzīvnieks nekur nav jāved, visu paveic veterinārārsts. Zobus vīlē, lai tie nebūtu asi un neradītu zirgam sāpes.

Ne vienmēr zirgu vērts iegādāties pašam, ja nav laika to aprūpēt, tīrīt, kopt, izvest un nodarbināt. Tādā gadījumā labāk braukt uz staļļiem, kur zirgus var nomāt izjādēm. Katrā šādā stallī ir speciālists, kurš ne tikai māca jāt, bet arī izstāsta, kā zirgam tuvoties un kā ar to apieties.

Reklāma
Reklāma

 

 

Uzziņa

• Izmaksas zirga uzturēšanai: viena treniņa stunda – Ls 10, staļļa īre – Ls 100 līdz 180 mēnesī, nagu kopšana Ls 20 – 40, zobu vīlēšana – Ls 25 līdz 30, viena attārpošana – Ls 7 līdz 20, gripas pote – Ls 15.

• Nomājot zirgu, viena izjāde mežā maksā 10 latu stundā, par treniņu ar nomātu zirgu jārēķinās ar Ls 5 līdz 15 stundā.

• Ar zirgiem iespējams iepazīties “Zirgzandales” (www.zirgzandales.lv), “Dabas zirgi” (www.dabaszirgi.lv), “Adventure Ride” (www.adventureride.eu).

• Jāšanas prasmi iespējams apgūt “Kleistos” (www.leflatvia.lv), “Lielceros” (www.lielceri.lv) un “Temperamentā” (www.temperaments.lv).

 

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.