Foto: Paula Čurkste/LETA
Foto: Paula Čurkste/LETA
Ilustratīvs foto.

Īrnieki nav maksājuši īri jau trīs mēnešus — vai saimnieks var viņus izlikt no dzīvokļa? 0

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Dzīvokļa īres līgumā ir punkts, ka pusēm ir tiesības vienpusēji atkāpties no līguma, ja otra puse nepilda tajā noteiktās saistības. Īrnieki jau trīs mēnešus nemaksā īres maksu. Vai tas nozīmē, ka līgums ir lauzts un drīkstu paziņot īrniekiem, lai izvācas no dzīvokļa? Ja ne, kā rīkoties? Gunta Jelgavā

Zvērinātas advokātes Ievas Ratnieces palīgs Artūrs Ševčuks skaidro – saskaņā ar Dzīvojamo telpu īres likumu ar dzīvojamās telpas īri tiek saprasta dzīvojamās telpas lietošanas tiesību nodošanai citai personai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Dzīvojamās telpas var lietot tikai tad, ja rakstveidā noslēgts īres līgums, bet par dzīvojamajām telpām tiek uzskatīta vismaz viena telpa, kā arī palīgtelpas: virtuve vai virtuves niša un sanitārtehniskā telpa (izņēmuma gadījumos tikai dzīvojamā telpa).

“Attiecīgi par dzīvojamo telpu īres līgumu var būt tāds līgums, kas noslēgts rakstveidā un kura līguma priekšmets ir dzīvojamās telpas, pretējā gadījumā šāds līgums uzskatāms par nomas līgumu, un uz to piemērojami Civillikuma noteikumi par nomas un īres līgumiem. Tādēļ vispirms jāizvērtē, vai uz konkrēto līgumu attiecināmi Dzīvojamo telpu īres likuma vai Civillikuma noteikumi,” pauž Artūrs Ševčuks.

Pamats īres līguma uzteikumam

Ja tiek konstatēts, ka līgums noslēgts par dzīvojamo telpu īres līgumu un uz to attiecas Dzīvojamo telpu īres likums, īrniekus kā mazāk aizsargāto sabiedrības grupu likums aizsargā īpaši, proti, tikai likumā noteiktos gadījumos izīrētājam iespējams izbeigt īres līgumu, ja:

• īrniekam ir nodrošināta iespēja lietot dzīvojamo telpu, bet īrnieks nav veicis īres maksu, kuras apmērs pārsniedz divu mēnešu īres maksas apmēru;

• īrnieks neveic ar dzīvojamās telpas lietošanu saistītos maksājumus un to apmērs pārsniedz divu mēnešu īres maksas apmēru.

Pie šiem nosacījumiem var izbeigt īres līgumu, ja tas neparedz citu maksāšanas kārtību vai kavējuma apmēru, vai kādu citus nosacījumus, kas nepieļauj īres līguma uzteikšanu. Tātad, ja īrnieks nav veicis samaksu un parāda apmērs jau sasniedzis triju mēnešu īres maksas apmēru un ja līgums neparedz citus nosacījumus, dzīvokļa saimniekam ir tiesības uzteikt īres līgumu.

Jāpaziņo mēnesi iepriekš

Lai uzteiktu (izbeigtu) īres līgumu, vismaz vienu mēnesi iepriekš rakstveidā jāpaziņo (jābrīdina) īrnieks par īres līguma uzteikumu, nosūtot ierakstītu vēstuli ar satura aprakstu uz īrnieka norādīto adresi (tajā skaitā elektroniskā pasta adresi), kas norādīta līgumā.

Reklāma
Reklāma

Pēc attiecīgā paziņojuma saņemšanas īrniekam, viņa ģimenes locekļiem un citām iemitinātajām personām, kā arī apakšīrniekiem, ja dzīvojamā telpa nodota apakšīrē, ir pienākums atbrīvot dzīvojamo telpu līdz dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšanās brīdim.

Galējais līdzeklis – vērsties tiesā

Ja īrnieks labprātīgi neatbrīvo telpas, izīrētājam ir pienākums (tiesības) vērsties ar prasības pieteikumu tiesā.

Šādā gadījumā ir arī tiesības prasīt, lai īrnieks atlīdzina zaudējumu, kā arī maksā kompensāciju par dzīvojamo telpu lietošanu.

Ja starp dzīvokļa saimnieku un īrnieku dzīvojamās telpas īres līgums noslēgts kā notariāls akts vai līgums ir ierakstīts zemesgrāmatā un īrnieks labprātīgi neatbrīvo telpas, var vērsties tiesā salīdzinoši vienkāršākā un ātrākā veidā – saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanai. Brīdī, kad stājas spēkā tiesas spriedums, īres līgums uzskatāms par izbeigtu.

KONSULTĒJIS ZVĒRINĀTAS ADVOKĀTES IEVAS RATNIECES PALĪGS ARTŪRS ŠEVČUKS

SAISTĪTIE RAKSTI