Kā uztamborēt hiperboliskās plaknes jeb kruzuļus, salātlapas, gailenes… 1
Hiperboliskās plaknes jeb tā sauktie kruzuļi ir kā puķes, tos salīdzina ar salātlapām vai pat gailenēm. Bet vispirms tie bija mācību līdzekļi. Matemātiķe Daina Taimiņa tos izmantoja neeiklīda ģeometrijas nodarbībās. Tagad plaknes iekaro pasauli kā mākslas darbi.
Kornella universitātes (ASV) asociētā profesore Daina Taimiņa 2013. gadā iekļuva Ginesa rekordu grāmatā, jo viņai izdevās izveidot pasaulē lielāko hiperbolisko plakni, izmantojot septiņus kilometrus rozā dzijas.
Nu Rīgas starptautiskās laikmetīgās mākslas biennāle (RIBOCA) aicina iesaistīties rokdarbniekus un tamborētpratējus, lai kopā ar Dainu Taimiņu radītu līdz šim lielāko kopdarbu Latvijā, kas veidots no neskaitāmām hiperboliskām plaknēm.
“Šāgada biennāles, ko atklās 16. maijā Andrejsalā, motīvs smelts, iedvesmojoties no Māras Zālītes dzejas krājuma nosaukuma Viss reizē zied,” izstāsta projektu vadītāja Elīna Sproģe.
Kas jādara? Jāuztamborē no vienas krāsas dzijas vai kāda cita materiāla hiperboliskā plakne (orientējoši 20–40 cm liela) un jānosūta vai jānogādā uz RIBOCA (Rīgā, Brīvības ielā 33 – 8, sazinoties ar [email protected]).
Kopīgā instalācija tiks veidota aprīļa beigās, kad hiperboliskās plaknes tiks sagrupētas pēc krāsām un izmēriem.
Tamborētāja Dita Birkenšteina vienu plakni no vidēji rupjas dzijas varot notamborēt vienā vakarā pie televizora. Ja, piemēram, tamborēšanai izmanto vecas mūzikas kasešu vai videokasešu lentes, tad materiāls tik ļoti neslīd un sanāk piestrādāt ilgāk.
Starp citu, tā ir viena no biennāles prasībām tamborējumā izmantot dažādus materiālus: ārdītu dziju, strēmelēs sagrieztus plastmasas maisiņus, virves, vadus, auduma lentes, sagrieztus T kreklus, gumijotu pavedienu. “Saudzējot vidi un dabas resursus, eksperimentējiet ar otrreiz pārstrādātiem materiāliem.
Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas meitenes, piemēram, tamborēs hiperbolas no zeķbiksēm,” stāsta Elīna Sproģe. Tekstilmāksliniece Tija Vīksna organizē tamborēšanas darbnīcas, kur var apgūt hiperbolisko plakņu tamborēšanu.
Nav sarežģīti, taču – ritmiski
Notamborē, piemēram, 20–30 ķēdes stabiņus, savienojot tos aplī. Turpina tamborēt ar vienu kārtu īso stabiņu. Izmantojot apli par pamatu, nākamajās kārtās veido pieaudzējumu, ieturot vienmērīgu ritmu, piemēram, 1 stabiņš ar apmetumu, tad divi stabiņi ar apmetumu, tā turpinot līdz kārtas beigām un atkārtojot to pašu nākamajās kārtās.
Smalkākām dzijām var būt cits ritms, bet biezāka dzija sāks plaknē krokoties agrāk. Rokdarbnieki ar lielāku pieredzi droši var izmēģināt prasmes un tamborēt sarežģītākus paraugus. Lai vidus būtu stingrāks, centrā var likt arī, piemēram, aizkaru riņķi (koka, metāla, plastmasas) vai izveidot apli no stieplītes.
Tā lielums – pēc izjūtas, ņemot vērā dzijas (materiāla) biezumu. Pirmo kārtu stabiņu tamborē ap riņķi. Nākamajā kārtā pieaudzējumu veido, iztamborējot katrā iepriekšējā stabiņā divus stabiņus – ar vai bez apmetuma.
Kad notamborējot pāris kārtu, paraugs kļuvis kruzuļaināks, tamborējumā iespējams veidot caurumus pēc noteikta ritma, piemēram, viens stabiņš ar apmetumu, divas acis, viens stabiņš ar apmetumu, divas acis utt.
Pēc caurumu kārtas nākamajā jātamborē divi stabiņi ar apmetumu pirmajā caurumā, trīs stabiņi ar apmetumu nākamajā un tā tālāk, ieturot noteiktu ritmu. Sekojošā kārta tamborējama stingrāk, lietojot īsos stabiņus un pieaudzējumu ik pēc diviem.