Kā uzsākt dzīvnieku patversmes darbību? 0
Kā uzsākt dzīvnieku patversmes darbību? Kā piesaistīt naudas līdzekļus, ja pašai nav nekā? Vai obligāti jāsadarbojas ar pašvaldību? Zane
Jo vairāk būs privātu patversmju, kas varētu uzņemties rūpes par pamestiem dzīvniekiem, jo labāk, taču it bieži, sastopoties ar pirmajām finansiālajām grūtībām, labie nodomi izčākst kā sniegs pavasara saulītē. Arī Rīgas domes vicepārvaldes priekšnieks Askolds Kļaviņš uzskata, ka iecere ir apsveicama, taču, ja nav nekādu līdzekļu, tikai laba griba vien, tā diez vai būs realizējama.
Privāto dzīvnieku patversmju veidotājiem obligāti ar pašvaldību neesot jāsadarbojas – vienīgi tik daudz, cik tas nepieciešams, saskaņojot un noformējot dokumentus. Cits jautājums – ja pašvaldība lemj šo projektu atbalstīt. A.Kļaviņš iesaka: vismaz pāris mēnešus pastrādājiet kādā patversmē, tad daudzi jautājumi kļūs skaidri un pie viena pārliecināsieties, vai tiešām gribat sākt šādu, nebūt ne vieglu darbu!
Patversmes “Dzīvnieku Draugs” pārstāve Laura Karnīte atgādina, ka jebkurai šādai vietai ir jābūt iekārtotai atbilstoši Ministru kabineta “Noteikumiem par dzīvnieku labturības prasībām dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās, kārtību, kādā dzīvnieku nodod dzīvnieku patversmē vai dzīvnieku viesnīcā, kā arī dzīvnieku patversmju un dzīvnieku viesnīcu reģistrācijas kārtību”, kas paredz, kādi apstākļi tur jānodrošina šiem dzīvniekiem.
Tiešām labas un visām prasībām atbilstošas dzīvnieku patversmes uzturēšana izmaksā ļoti dārgi. Piemēram, patversmei “Dzīvnieku Draugs”, kur vidēji uzturas 30 suņi un 60 kaķi, tie ir aptuveni 120 000 latu gadā. Tāpēc jau laikus būtu jāatrod stabils ilgtermiņa finansējuma avots.
Biedrības “Dzīvnieku pansija “Ulubele”” valdes locekle Ilze Džonsone secina, ka vēlme izveidot dzīvnieku patversmi ir visnotaļ pozitīvi vērtējama iniciatīva. Vēl labāk, ja vispirms grib noskaidrot: kur, kā un kāpēc?
Jāsāk ar to, ka rūpīgi jāiepazīstas ar dzīvnieku patversmju izveidošanas un darbības Ministru kabineta noteikumiem, kā arī citiem normatīvajiem dokumentiem, kuri nosaka dzīvnieku labturības prasības atkarībā no sugām, kuras iecerēts izmitināt. Jārēķinās, ka patversmes ierīkošana būs jāsaskaņo ar pašvaldību, jo, iespējams, ka vietējai varai vai iedzīvotājiem nemaz nepatiks šī iecere jūsu plānotajā vietā.
Telpām vai zemes gabalam, kur iecerēts veidot patversmi, turklāt jābūt arī attiecīgi juridiski noformētiem (īpašumā vai nomā). Darbību uzsākot, jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā, kurš turpmāk kontrolēs patversmes darbību.
– Būtiski ir apzināties savas iespējas: finanšu un laika resursus, ko plānojat ieguldīt patversmes izveidē un tālākā uzturēšanā, jo uzņemties rūpes par dzīvām radībām ir liela atbildība, – uzsver I. Džonsone. – Ir dažādi naudas piesaistes modeļi, lai izveidotu un pēc tam uzturētu dzīvnieku patversmi.
Šādu projektu var realizēt gan par privātiem līdzekļiem, gan izveidojot sabiedrisku organizāciju un cerot uz ziedojumiem, kā arī sadarbojoties ar pašvaldībām un piedaloties to rīkotajos iepirkumos par dzīvnieku uzturēšanu patversmēs.
Pats galvenais, kas jāņem vērā – viss, ko esat nolēmusi darīt dzīvnieku labā, ir jādara no sirds, bet vienmēr arī jādomā ar galvu. Tad noteikti izdosies šīs ieceres piepildīt!