Kā uzglabāt dāliju gumus mitrā pagrabā? 0
Lai dālijām veidotos spēcīgi gumi, tām regulāri jānoplūc noziedējušie ziedi. Cerus sāk rakt apmēram nedēļu pēc salnām, izmantojot asu lāpstu. Ja arī kādu gumu ievaino, tas ātri aprētojas.
Pirms darba puķēm nogriež kātus, atstājot apmēram 10 – 15 cm, lai būtu, aiz kā paņemt ceru. Rokot saulainā un vējainā laikā, gumus apžāvē tikai dažas minūtes, tad apsedz ar pārklāju. Drēgnā laikā apžāvē ilgāk, līdz pazūd liekais mitrums. Ja dālijas audzē smilšainā zemē, gumus var nemazgāt, nav nepieciešams arī tos tīrīt, lai nebojātu mizu. Liekās smiltis vēlāk nobirst pašas. Izraktos dāliju cerus liek kastītēs un līdz dalīšanai tur apsegtus. Dienas veikumu jācenšas jau līdz vakaram sadalīt. Vispirms ar šķērēm nogriež kātu līdz guma kakliņam. Apgriež visas sīkās saknītes un gumu galus līdz zīmuļa resnumam.
Lielākos griezumus pamērc pelnos. Instrumentus pēc katras šķirnes apstrādes dezinficē. Sagrieztos gumus ievieto koka kastītēs, katru šķirni atsevišķi. Prāvos gumus nedaudz apkaisa ar kūdru. Ja gumiņi ir nelieli, tos, sagrieztus pa divi vai trīs, apkaisa ar kārtīgu kūdras kārtu. Kūdru sagatavo jau vasarā – saber koka kastēs un žāvē nojumē, jo rūpnieciski ražotā, maisos nopērkamā ir par mitru gumu apbēršanai.
Kastītes ar gumiem liek vēsā un mitrā pagrabā citu uz citas, atstājot starp tām spraugas vēdināšanai. Pagrabā visu ziemu temperatūrai jābūt ap +3…+8 °C. Martā gumus ņem no kastītēm un liek polietilēna maisiņos, kurus sakrauj plauktos. Sīkiem gumiem maisiņos nedaudz uzber kūdru. Temperatūru uztur virs +10 °C. Nav vēlama krasa tās maiņa. Maisiņus regulāri pārcilā. Apmēram pēc desmit dienām dāliju gumi sāk dzīt asnus.