Kā uzasināt urbi? Praktiski padomi saimnieciskiem vīriešiem 6
Saimniekojot mājā, bieži vien nepieciešams izmantot urbi, īpaši, ja daudzas lietas izgatavojat pats. Tomēr ar laiku veikalā iegādātais urbis kļūst neass. Kā rīkoties – iegādāties jaunu vai mēģināt asināt veco?
Ja nodilis kokam domātais urbis, jauna iegāde būs vislabākais risinājums. Savukārt metālam domātos urbjus var uzasināt paša spēkiem, jāņem vērā vien dažas vienkāršas likumsakarības: jāsaglabā ražotāja izveidotais asināšanas leņķis un asināšanas laikā nedrīkst urbi pārkarsēt, pārāk stipri to spiežot pie slīpripas.
Ja pēdējo ievērot ir visai vienkārši, asināšanas laikā urbi laiku pa laikam atdzesējot ūdenī vai eļļā, tad ar leņķa saglabāšanu ir mazliet sarežģītāk.
Bez īpašām palīgierīcēm asināšanas laikā saglabāt pareizo leņķi, īpaši asinot mazus urbīšus, ir ļoti grūti, nepieciešamas labas iemaņas. Protams, var izmantot speciālas urbju asināšanai paredzētas ierīces, taču to cena veikalos ir ievērojama – no dažiem desmitiem līdz pat vairākiem simtiem eiro. Ja vien urbšana nav jūsu ikdienas nodarbe, diez vai vērts tērēt tik daudz naudas.
Interneta plašumos ievēroju kādu interesantu videosižetu, kas veltīts pašizgatavotai urbju asināšanas ierīcei.
Izrādās, leņķis, kādu veido uzgriežņa šķautnes viena attiecībā pret otru, ir ļoti tuvs leņķim, ko izmanto urbju asināšanai lielākajai daļai materiālu.
Piemēram, tērauda, čuguna un cietas bronzas apstrādei urbi asina tā, lai šķautnes pie virsotnes veidotu 116–118 grādu leņķi, mīkstai bronzai – 120–130, alumīnijam un kokam – 140 grādu.
Attēlos redzamā ierīce izgatavota no diviem uzgriežņiem, kas attiecīgi domāti 20 un 16 milimetru skrūvēm. Lielākajā uzgrieznī pie pretējās puses šķautnēm atzīmē 10 mm atzīmes, tās savieno ar līnijām un ar leņķa slīpmašīnu izgriež padziļinājumus. Mazāko uzgriezni piemetina lielākajam, un atliek vien ieskrūvēt skrūvi, ko izmantosiet urbja fiksācijai.
Urbi ievieto ierīcē tā, lai asināmās plaknes sakristu ar uzgriežņa plaknēm. Lūk, arī lielisks ierobežotājs, kas neļaus izmainīt asināšanas leņķi. Tiklīdz slīpripa sasniedz uzgriežņa plakni, urbis ir uzasināts.
Jāatceras, ka urbīšus līdz 3 mm diametram var asināt vienā plaknē. Resnākiem jāveido konisks asinājums. Lai to paveiktu, urbis ierīcē jāievieto mazliet dziļāk un asināšanas laikā nedaudz jāšūpo ap tā garenasi. Mazliet patrenējoties, asinājums būs pietiekami kvalitatīvs. Savukārt materiāli pašas palīgierīces izgatavošanai izmaksās nepilnu eiro.
Urbja asināšanai var izmantot slīpmašīnu ar smalkgraudainu ripu vai leņķa slīpmašīnu, kurai pievienota smilšpapīra slīpripa ar P120 smilšpapīru. Leņķa slīpmašīna jānostiprina nekustīgi, un tad var veikt asināšanu. Darbošanās laikā nedrīkst aizmirst par savu drošību. Obligāti jālieto aizsargbrilles un piemēroti darba cimdi.