Foto – Shutterstock

Kā un kad kopt hiacintes, lai tās uzziedinātu 0

Kā uzziedināt hiacintes? ANDRIS LIEPĀJĀ

Lai ieriestos liela un blīva ziedkopa, sīpolam pēc norakšanas vajadzīgs miera periods, kura laikā veidojas zieda aizmetņi, pēc tam sīpolam aug saknes. Sīpolpuķu kolekcionārs Jānis Dukaļskis atgādina, ka hiacinšu uzziedināšanai piemēroti vismaz 4,5–5 cm diametra (16–17 cm apkārtmēra) sīpoli – jo tie lielāki, jo skaistākas, kuplākas ziedkopas.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

– Savā dārzniecībā hiacintes uzziedinām no janvāra sākuma līdz februāra beigām, stādot galvenokārt šķirnes ar košām, krāsainām ziedu vārpām. Cilvēkiem vairāk patīk rozā, zilganvioletās, raibi oranžās, mazāk populāras ir zilās, dzeltenās, sarkanās, kā arī pildītās hiacintes, – atzīst zemnieku saimniecības “Dārzniecība” vadītāja Ilona Stanga.

Lai ziedi priecētu februārī un marta sākumā, sīpolus norok jūnija beigās un dažās dienās intensīvi apžāvē. Pēc tam tiem vajadzīga speciāla termoapstrāde, proti, līdz oktobra sākumam tos glabā +25 °C, turpmāk līdz stādīšanai – vēsākā, +17 °C temperatūrā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Profesionālie puķkopji uzziedināšanai pārsvarā izmanto ievestos sīpolus, ko tirgo, piemēram, zemnieku saimniecība “Melnalkšņi”, SIA “Onava”. Tie ir glabāti speciālos temperatūras režīmos, tāpēc termoapstrāde nav vajadzīga, nepieciešams vienīgi pazeminātas temperatūras (+7…+9 °C) periods pēc iestādīšanas podā.

Hiacintes parasti uzziedina 10–11 cm diametra podos, smiltī, grantī vai bagātinātā kūdrā. Stāda tik dziļi, lai 2/3 sīpola atrastos augsnē un 1/3 virspusē. Pēc tam substrātu kārtīgi samitrina. Podus novieto vēsā pagrabā, garāžā vai pierok lecektīs. Sīpoli apsakņojas +7…+9 °C temperatūrā (vēsumā tiem jāatrodas 12–14 nedēļu). Augstākā vai zemākā temperatūrā augi attīstās lēnāk. Augsni samitrina aptuveni reizi nedēļā. Uz pumpura ūdeni nedrīkst liet, jo tas var izraisīt pūšanu.

Lecektīs temperatūra mēdz krasi mainīties, tāpēc desmit nedēļas pēc stādīšanas, pārgriežot asnu, sīpolam pārbauda ziedpumpuru. Ja tas izaudzis vismaz līdz pusei, augus var pārvietot siltumā. Asniem šajā laikā jābūt vismaz 2–3 cm gariem.

– Lai lapas neizaugtu garākas par ziedkātu, augus dažas diennaktis vajag apsegt ar melnu papīru vai polietilēna plēvi, nodrošinot +13…+15 °C temperatūru. Ja hiacintes neturēs tumsā, ziedi sēdēs lapās, – brīdina puķkopis.

Pēc tam 7–10 dienas gādā, lai būtu +20…+22 °C, bet, tiklīdz ziedkopa kļūst pilnīgi redzama, temperatūra jāpazemina līdz +16…+18 °C un sīpolpuķes jānovieto gaišā vietā.

Lai veidotos spilgtu krāsu ziedkopas, uzziedinot augus 2–3 reizes (ik pēc nedēļas) piebaro ar 0,2% magnija sulfātu un 0,2% kalcija nitrātu. Hiacintes podiņos realizē, kad iekrāsojušies visi pumpuri un izplaukuši apakšējie ziedi. Bieži vien sīpolpuķes pārdod arī agrāk, kad ziedkopa ir tikai redzama starp lapām. Šādi pircējs mājās redz visu zieda attīstību, puķe zied ilgāk.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.