Kā ukraiņu bēgļiem tikt pie naudas? 0
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pēdējās dienās apjausts, ka Latviju sasniegušajiem Ukraiņu bēgļiem ir grūti tikt pie naudas.
Kā jau tas samērā tradicionāli notiek, kara apstākļos cilvēki nepaļaujas uz elektroniskajiem maksāšanas līdzekļiem, bet gan uz skaidro naudu. Vismaz pagaidām Latviju sasniegušajiem ukraiņu bēgļiem tas radījis tikai problēmas.
Tas tāpēc, ka visas Latvijas bankas valūtas maiņas operācijas ar Ukrainas grivnām ir pārtraukušas jau pirms vairākiem gadiem. “Pēc tā vienkārši nebija nekāda pieprasījuma, līdzīga situācija, starp citu, ir arī ar Baltkrievijas rubeļiem, kurus bankās vairs nemaina,” saka “Swedbank” pārstāvis Jānis Krops.
To pašu apstiprina arī bankas “Citadele” pārstāve Kristīne Mennika. Ja šāds pieprasījums būs, bankas var apsvērt grivnu maiņas operāciju atjaunošanu, taču to nav iespējams izdarīt ātri – nepieciešams izveidot attiecības ar korespondējošo banku Ukrainā, kas karadarbības apstākļos neesot tik vienkārši.
Abi banku pārstāvji aicina ukraiņu bēgļus mainīt skaidro naudu valūtas maiņas punktos, taču arī tur viņus gaida zemūdens akmeņi. “Šobrīd vienam cilvēkam nedēļā grivnas mainām 50 eiro apmērā, un tā jāuzskata par labdarību no mūsu puses, jo pilnīgi nav skaidrs, vai šo valūtu nākotnē varēs kaut kur izmantot un par kādu kursu,” “Latvijas Avīzei” paskaidroja uzņēmuma “Tavex” pārstāvis, kas nevēlējās minēt savu vārdu. Piektdienas vakarā par 1000 Ukrainas grivnām uzņēmumā “Tavex” varēja saņemt 26,03 eiro.
Pretstatā problēmām ar skaidrās naudas maiņu, elektroniskie maksāšanas līdzekļi darbojas bez problēmām – abu banku pārstāvji apliecināja, ka Ukrainas grivnās nominētās maksājumu kartes, ja tās pieder “Mastercard” vai “Visa” maksāšanas sistēmām, ir bez ierobežojumiem izmantojamas gan bankomātos, gan arī veikalos.
“Ja Ukrainas maksājumu karti lieto veikalā vai bankomātā, tad ar kontā esošajām grivnām tiks veikts maksājums eiro – šo bezskaidrās naudas konvertāciju veiks klienta banka Ukrainā, arī komisiju ieturēs Ukrainas banka. Ja maksājums vai naudas izņemšana bankomātā neizdodas, tad visticamākais iemesls ir problēmas ar internetu Ukrainā, kura dēļ neizdodas maksājumu karti autorizēt, taču pagaidām tādas problēmas nav konstatētas,” skaidro banku pārstāvji.
Viņi arī atgādina, ka Latvijas Banka un citas institūcijas ir aicinājušas ukraiņu bēgļus šobrīd netērēt savus līdzekļus, bet saņemt visu iespējamo palīdzību valsts un pašvaldību iestādēs.