“Šī banālā kustība lika sastingt visiem drošībniekiem!” Ekskluzīvi – kā Ukrainā tiek apsargātas pasaules politiķu delegācijas un plānotas to vizītes 5
Apšaudes, sprāgstvielas, DRG draudi – no kādiem riskiem Ukrainas Valsts drošības dienests aizsargā pasaules līderus? Sākoties pilna mēroga karam, augsto ārvalstu delegāciju skaits, kas ieradās Ukrainā, tikai pieauga. Par viņu drošību atbild Valsts drošības departaments, kas plašāk pazīstams ar ukraiņu saīsinājumu UGO.
Par šādu delegāciju drošību atbildīgā darbiniece, Ukrainas civilās aizsardzības virsniece, Jekaterina intervijā LIGA.net atklāja, ka augsta ranga viesu aizsardzība kara apstākļos ir ļoti sarežģīta. Viņa portālam pastāstīja arī par kādu raksturīgu epizodi, kas notika pašā kara sākumā.
Toreiz uz tikko atbrīvoto Buču nekavējoties sāka vest augstus ārzemju viesus, bet maršruts tika plānots ļoti vispārīgi. Ejot pa kādu no pilsētas ielām, viens no Eiropas Savienības līderiem refleksīvi paspēra ar kāju kaut kādu skārda gabalu.
Aprīļa sākumā delegācija, kuru vadīja Eiropas Komisijas vadītāja Ursula fon der Leiena un ES Augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Hoseps Borels, kļuva par pirmajiem pasaules līderiem, kas apmeklēja deokupēto Kijevas reģionu. Dienu pirms ārvalstu pārstāvju vizītes Ārlietu ministrijas fotogrāfs Eduards Križanovskis, kurš ieradās dokumentēt situāciju atbrīvotajās apmetnēs, vairākas reizes burtiski pēdējā brīdī pārtvēra cilvēkus, kuri varētu būt uzkāpuši uz mīnas.
“Pirmo aizsargājamo vizīti pilsētā gatavojām rūpīgi, bet ātri, – pilsētā bija redzams, kur tika apturēti ienaidnieka uzbrukumi, kur vēl nebija sadedzinātas visas iekārtas un dažviet arī līķi. Dažviet okupanti būtu varējuši atstāt sprādzienbīstamus priekšmetus, lai gan, protams, ukraiņu speciālisti centās delegāciju maršrutu padarīt pēc iespējas drošāku, taču iztīrīt visu pilsētu dažu dienu laikā bija pilnīgi neiespējami,” teica Jekaterina.
Neskatoties uz to, ka militāristi šādus notikumus uztver nosvērti, mēs izejam īpašu psiholoģisko apmācību. “Jā, tas ir biedējoši, bet jūs vairs neapdullina bailes. Bet iespaids par šo pirmo vizīti palika uz ilgu laiku,” atklāj virsniece.
Protams, pirms došanās uz Buču ārzemju viesi tika instruēti, ka ir kategoriski aizliegts novirzīties no maršruta vai aiztikt kaut ko, kas atrodas ceļā.
Taču šī ir tikai viena epizode, kas, par laimi, palika bez sekām. Pēc Jekaterinas teiktā, viņas kolēģi no citām valstīm nereti ir pārsteigti, kā ukraiņiem izdodas veiksmīgi pildīt savas funkcijas ar tik ierobežotiem spēkiem un līdzekļiem karastāvokļa apstākļos.
“Darba gaisotne frontes pilsētās ir saspringtāka. Kad mēs gatavojam delegāciju vizītes uz frontes reģioniem, tas ir cits apmācības līmenis, cits aprīkojums, citi ieroči. Kijiva joprojām ir drošākā vieta, joprojām tur ir mazāk risku, ka kaut kas var ielidot, nekā frontes līnijā,” stāsta sieviete.
Pēc viņas teiktā, viņa
“Lai gan, plānojot delegāciju grafikus un maršrutus, mēs, protams, vienmēr ņemam vērā apšaudes draudus, bet katrā vietā zinām, kā rīkoties, ja rodas kāds īpašs apdraudējums,” skaidroja speciāliste.
Jekaterina atzīmēja, ka apsardzes darbiniekiem vienmēr ir svarīgi saglabāt “pokera seju” – mierīgu, nesatricināmu izskatu neatkarīgi no apstākļiem, jo aizsargājamās personas vienmēr vērtē situāciju pēc apsargu reakcijas.
“Ņemam vērā arī iespējamos elektrības padeves pārtraukumus – pie jostas vienmēr līdzi ir lukturītis.
uz patversmi, un tālāk viss notiek darba apstākļos. Mūsu militārpersonas ir apmācītas saglabāt mieru. Jā, visi baidās. Bet jums ir jādara savs darbs, pārvarot bailes.”