Influencere Elīna Didrihsone piedalās TV pārvērtību šovā “Stilistu kaujas”.
Influencere Elīna Didrihsone piedalās TV pārvērtību šovā “Stilistu kaujas”.
Publicitātes foto

Latvijas influenceri un blogeri lūguši viņus saukt citādāk. Kā viņus turpmāk dēvēs? 45

Influenceri un blogeri būtu saucami par digitālā satura autoriem, otrdien nolēma Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) Terminoloģijas komisija.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Kā aģentūru LETA informēja LZA, 14.septembrī Terminoloģijas komisijas sēdē vienprātīgi apstiprināja Latvijas Blogeru un influenceru asociācijas (LBIA) piedāvāto terminu “digitālā satura autors” ar definīciju “persona, kas izstrādā, veido un pasniedz saturu teksta un audiovizuālā formā sociālo tīklu lietotājiem”.

LBIA šī gada augustā iesniedza LZA Terminoloģijas komisijai iesniegumu ar lūgumu apstiprināt terminu “digitālā satura autors”, pamatojot tā nepieciešamību latviešu valodā ar to, ka līdz šim masu saziņas līdzekļos un sabiedrībā esot lietota nepareiza un maldinoša terminoloģija, kas neatspoguļo patieso šīs jomas speciālistu darbību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piemēram, ietekmētājs un influenceris nav tas pats, kas blogeris vai viedokļu līderis, taču šādas analoģijas bieži tiekot piemērotas. Neoficiāli influenceri nereti dēvēti jaunvārdā “ietekmelis”.

Uzņēmēja un inluencere Elīna Didrihsone

Asociācijas ieskatā, dažādu anglicismu, piemēram, influenceris un vlogeris, izmantošana ne vienmēr ir saprotama latviešu valodā, kā arī nekorekti atspoguļo šo speciālistu darba specifiku.

Savukārt 2019.gadā apstiprinātā termina “ietkmētājs” lietošana ne vienmēr atklājot patieso būtību, kā arī sašaurinot loku, uz ko šis termins ir attiecināms, līdz ar to bieži radot nepatiesu tulkojumu vai kļūdaini atspoguļojot tā nozīmi.

“Lai novērstu nepareizas terminoloģijas pielietošanu, kā arī veicinātu pareizu izpratni medijos un sabiedrībā”, līdz šim tādus lietotos apzīmējumus kā influenceris, viedokļu līderis, blogeris, vlogeris, “tiktokeris” un tamlīdzīgus LBIA piedāvāja apvienot vienā apkopojošā grupā, nodēvējot personu, kas izstrādā, veido un pasniedz saturu teksta un audiovizuālā formā sociālo tīklu lietotājiem sava profila attīstības un peļņas gūšanas nolūkā par digitālā satura autoru, tādējādi kopīgojot viņu darbības nozari un vidi.

Par pamatu pakārtotā termina “digitālā satura autors” izstrādei kalpoja iepriekš apstiprināts termins “digitālais saturs”.

Reklāma
Reklāma

LZA Terminoloģijas komisija izsaka LBIA pateicību par veidoto iesniegumu, kā arī par izrādīto interesi attiecīgās jomas terminoloģijas sakārtošanā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.