Kā kūtsmēslu analīzes ļauj taupīt uz barības rēķina 0
Kāda ASV piensaimnieka pieredze demonstrē, kā var paaugstināt dzīvnieku ēdināšanas efektivitāti un piena lopkopības biznesa rentabilitāti, vienlaikus arī uzlabojot dzīvnieku veselību, veicot totāli maisītā raciona (TMR) un govju mēslu laboratoriskās analīzes. Protams, nepieciešama specializēta laboratorija, kas spēj noteikt cietes, proteīna un citu sastāvdaļu daudzumu gan TMR, gan govju mēslos.
Analīzēm nepieciešamais materiāls
Vispirms jāatlasa TMR un govju mēslu paraugi. TMR paraugs jāņem tūdaļ pēc tā izdales no miksera. Šim nolūkam nepieciešams 5–10 litru ietilpības spainis, kā arī maisiņš, kur pēc tam ievietot sagatavoto paraugu, un marķieris maisiņa iezīmēšanai.
TMR maisījums jāizvēlas no pieciem dažādiem punktiem, tāpēc barības galds nosacīti jāsadala piecās daļās. Ņemam barības paraugus no izdalītās kaudzes klēpī piecās dažādās vietās un, tos nesakratot, liekam spainī. Pēc tam, kad visi pieci paraugi ievietoti spainī, tie jāsamaisa. No iegūtās masas viendabīguma tiešā veidā atkarīga analīžu rezultātu precizitāte.
Pēc tam, kad barības paraugi samaisīti, tie jāievieto 0,5 kg maisiņā, kas paredzēts nosūtīšanai uz laboratoriju.
Tāpat jāatlasa govju mēslu paraugi – vispirms spainī, pēc tam speciāli sagatavotajā maisiņā.
Mēslu paraugs jāiegūst rektālā veidā – ar cimdiem tieši no govs taisnās zarnas, turklāt neizmantojot ne ūdeni, ne kādus citus līdzekļus cimdu mitrināšanai. Cimdiem jābūt sausiem. Paraugi jāiegūst vismaz no 10 govīm – sauja no katras. Iegūtie paraugi vispirms spainī rūpīgi jāsamaisa, pēc tam tāpat kā TMR maisījums jāievieto speciālajā 0,5 kg maisiņā nosūtīšanai uz laboratoriju. Protams, uz maisiņa veicot attiecīgu atzīmi ar marķieri.
Iegūto analīžu rezultātu vērtējums
Tādējādi redzam, ka plānotajā racionā uz papīra jeb programmā paredzēts 18% (noapaļojot) proteīna, bet maisījumā iekļuva tikai 16,4%. Tā ir mazāk arī mēslu paraugos – vidējā norma ir 16,6%, bet analīzes uzrāda tikai 14,5%. Pat ņemot galējos diapazona rādītājus, tāpat redzams proteīna deficīts par 0,5%. Savukārt cietes daudzums plānotajā TMR uz papīra bija paredzēts 21,5%, bet maisījumā iekļuva 25,5%. Arī mēslos cietes izrādījās vairāk, nekā paredz norma, – 4,5% vietā ir 7,7%.
Tātad esam atklājuši proteīna deficītu un pārlieku cietes daudzumu. Ko tas nozīmē? Atbilžu varianti var būt vairāki, un pirmais – miksera precizitāte. Traktorists varēja mikserī iebērt vairāk kukurūzas skābbarības un mazāk pākšaugu skābbarības vai arī sajaukt citu cietes un proteīna avotu komponentu svaru.
Lai barības sastāvdaļas tiktu mikserī saliktas precīzi, vajadzīgs vai nu ļoti godprātīgs traktorists, vai sistēma ProFeed. Pirmo, kā rāda pieredze, ir katastrofāli maz, tāpēc katrai mūsdienīgai piena lopkopības saimniecībai savs mikseris jāaprīko ar ProFeed sistēmām, lai kontrolētu miksera piepildīšanas precizitāti un TMR papīra rādītāju atbilstību rādītājiem uz barības galda.
Vai graudi ir sagremojami?
Nākamais moments – cietes sagremojamība un izmantojamība. Ja racionā tiek izmantoti veserdrupinātājā drupināti graudi, tad to sagremojamība nebūs tā labākā. Ar 1 mm sieta palīdzību var izsijāt kombinēto lopbarību un redzēt, cik daudz graudu paliek uz sieta – tos govs nesagremos vai sagremos slikti. Regulāra fermu apskate liecina, ka šādu nesagremojamu graudu daudzums TMR var sasniegt pat 70%. Šo problēmu apliecina gan barības sijāšana, gan kūtsmēslu pārmazgāšana uz sieta, gan arī laboratorijā veiktās analīzes. Viena no izejām – veserdrupinātāja vietā izvēlēties disku drupinātāju.
Tā, veicot TMR un govs mēslu analīzes, uzzināsiet patieso situāciju – cik lielā mērā jūsu noteiktie barības komponentu rādītāji uz papīra atbilst tam, kas un cik daudz nonāk govs vēderā. Un tas taču vistiešākajā veidā ietekmē dzīvnieku veselību un tātad – izslaukumus un jūsu biznesa rentabilitāti.
Sagatavots pēc ārzemju preses materiāliem
Vairāk lasiet žurnālā Agro Tops