Kā tīrīt tvaiku nosūcēju? 1

“Kā pareizi un cik bieži tīrīt tvaiku nosūcēju virs plīts?” 
Laila Rīgā

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Lasīt citas ziņas

Lai virtuvē taukaini kvēpi nenosēstos uz griestiem un sienām, virs plītīm ierīko tvaiku nosūcējus, ko veido kā atsevišķas konstrukcijas vai integrē mēbelēs. Jo zemāk atrodas nosūcēja atvere, jo tas ir efektīvāks. Vienkāršs nosūcējs caur ārējo izvadu izpūš piesārņoto gaisu atmosfērā, vienlaikus nodrošinot tā apmaiņu telpā, taču reizē izvada arī siltumu. Mazai virtuvei pietiek ar 130 – 200 m³/h jaudas nosūcēju, lielākai – 200 – 700 m³/h un vēl vairāk, ja tā apvienota ar viesistabu. Vienmēr vēlams nosūcējs ar 20 % jaudas rezervi, kas noder avārijas gadījumos, kad ātri jāizvēdina telpa, un arī normāla trokšņu līmeņa saglabāšanai. Sevišķi jaudīgus ventilatorus šī iemesla dēļ montē pat telpas ārpusē.

 

Ja nosūcējam ir tikai mehāniskais filtrs, kurš savāc kvēpus un taukus, novēršot arī gaisa eju piesārņošanos, to var izņemt un tīrīt ar parastajiem mazgāšanas līdzekļiem tad, kad restītes ir redzami nosmērējušās un pat aizaugušas, parasti ne biežāk kā reizi trīs mēnešos.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Nedaudz sarežģītāks, taču efektīvāks ir recirkulācijas tipa gaisa attīrītājs, kas sastāv no korpusa, ventilatora un vairākiem filtriem. Tos novieto 500 – 650 mm attālumā virs elektriskās un 650–700 mm virs gāzes vai malkas plīts virsmas. Ventilatora iesūktais gaiss arī vispirms nonāk mehāniskajā filtrā, kur attīrās no tauku un kvēpu daļiņām, bet ogles filtrs to atbrīvo no smakām. Izgājis caur nosūcējam, gaiss atgriežas virtuvē un visu laiku faktiski kustas pa apli (recirkulācija), saglabājot telpas siltumu. Gaisam ir jāizkļūst cauri diviem filtriem, tādēļ šādai ierīcei nepieciešams spēcīgāks ventilators, kas ievietots skaņu absorbējošā korpusā, izmantojot arī vibrāciju slāpējošas starplikas, kas novērš motora saskarsmi ar korpusu. Modernu, klusu nosūcēju radītais trokšņu līmenis svārstās 30 līdz 60 dB robežās.

Attīrītājs ir pietiekami efektīvs, ja ogles filtra pulvera apjoms atbilst ventilatora jaudai un absorbējošās gaisa strūklas ātrums nepārsniedz 0,6–0,8 m/s. Ja filtrs nav pietiekoši blīvs, aromāti tam izkļūst cauri. Kad netīrs kļūst mehaniskais filtrs, nosūcēja efektivitāte samazinās un darbība kļūst skaļāka, tāpēc uzreiz ir skaidrs, ka restītes nepieciešams izmazgāt – ar tiem pašiem virtuves kopšanas līdzekļiem. Ogles filtrs kalpo aptuveni pusgadu, tas ir jānomaina pret jaunu. Viena komplekta cena svārstās – no Ls 5 līdz 8.

– Pirmais trauksmes signāls ir restītes nosmērēšanās, otrais – skaļāka ventilatora darbība, trešais – plīts tvaiki neieplūst attīrītājā, – uzsver SIA “Eiroplasts” eksperte Diāna Rudzīte.

Daudzi no jaunās paaudzes virtuves gaisa attīrītājiem ir aprīkoti ar indikatoru, kas ziņo par filtra piesārņojumu. Nosūcējus regulē ar taustiņiem, sensoriem vai tālvadību. Dažiem modeļiem ir pat siltuma, temperatūras un mitruma sensori, piemēram, sarkanais kontrolē plīts temperatūru, dzeltenais seko temperatūrai telpā, bet zaļais mēra gaisa mitrumu ēdiena gatavošanas zonā. Ir modeļi, kas aprīkoti pat ar kustību sensoru, bet taimeris gādā, lai nosūcējs automātiski izslēgtos.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.