Līgavas gredzens ar piekariņiem. Uz katra no tiem pa zīmei: Dzīvības zīme, Jumis, Zalktis, Dieva zīme un Māras krusts.
Līgavas gredzens ar piekariņiem. Uz katra no tiem pa zīmei: Dzīvības zīme, Jumis, Zalktis, Dieva zīme un Māras krusts.
Līgavas gredzens ar piekariņiem. Uz katra no tiem pa zīmei – Dzīvības zīme, Jumis, Zalktis, Dieva zīme un Māras krusts. Foto – Anda Krauze. Fotografēts veikaliņā un muzejā “Baltu Rotas”

Kā tīrīt sudraba rotas 0

• Sūbējumu var noņemt, izmantojot tīrīšanas līdzekļus, piemēram, Silver Quick vai Leuchtturm.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
Lasīt citas ziņas

• Juvelierizstrādājumu veikalos pārdod drāniņas sudraba rotu pulēšanai Silber. Tajās ieaustās mikroskopiskās šķiedras, nonākot mehāniskā saskarē ar rotaslietu, izvelk netīrumus.

• Rotas, kurās nav dārgakmeņu, var karsēt ziepjūdenī. Vecā katliņā vai kausiņā ielej ūdeni, ierīvē dažas skaidiņas veļas ziepju, piepilina ožamo spirtu (5 vai 6 pilienus uz 200 ml), ievieto rotu un karsē uz lēnas uguns. Izņem no ziepjūdens šķīduma un ar zobu suku (lai neradītu švīkas, sariem jābūt pēc iespējas mīkstākiem!) iztīra netīrumus. Rotu noskalo tekošā ūdenī un nosusina ar mīkstu drāniņu.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Lai noņemtu sūbējumu, var izmantot tomātu. Dārzeni pārgriež uz pusēm un ierīvē rotu. Organiskās skābes iedarbosies uz sūbējuma kārtiņu – pārbraucot ar mīkstu saru birstīti, atmiekšķētie sudraba un vara sāļi viegli nāks nost. Šie sāļi šķīst gan vieglās skābēs, gan vieglā sārmā (piemēram, amonjaka šķīdumā). Pēc tam rotu nomazgā ar siltu, tekošu ūdeni, lai uz tās nepaliek skābe. Noslauka ar drāniņu, kas samērcēta degvīnā (labāk – spirtā), un nosusina, lai mitrums nepaliktu nevienā rotas iedobumiņā.

• Vēl viena tautas metode: karstā ūdenī izšķīdina sodu un iemērc sudraba rotu. Izceļ un pārbrauc ar mīkstu saru birstīti, noskalo siltā, tekošā ūdenī un rūpīgi nosusina.

• Sudraba rotaslietas var pulēt ar zobu pastu (želejveida un balinošās šim nolūkam neder!). Pastu uzspiež uz zobu sukas vai mīkstu saru birstītes un maigi notīra rotu. Pēc tam noskalo un nosusina ar papīra salveti vai mīkstu drāniņu. Rotaslietām ar gludu, glancētu virsmu šī metode nav piemērota, jo zobu pasta, ja tā ir izteikti abrazīva, var radīt švīkas.

• Ja rota ir ļoti nosūbējusi vai arī mājās darboties netīk, tīrīšanu var uzticēt speciālistiem juvelieru darbnīcā. Ievadot speciālu mazgāšanas līdzekli, ar ultraskaņas mazgāšanas ierīci rotaslietai iespējams iztīrīt pat vissīkākās poras.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.