Kā tīrīt mēli 0
Esmu dzirdējusi, ka labas veselības, kā arī svaigas elpas saglabāšanai vajag tīrīt mēli. Kā to vislabāk darīt? IEVA AIZKRAUKLĒ
Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta zobu higiēniste Anda Mironova mēli iesaka tīrīt ar mīkstu sariņu zobu suku vai sudraba karoti, kurai piemīt antibakteriālas īpašības. Labāk izvēlēties tādu, kurai mala nav pārāk apaļa, jo tad aplikumu noņemt var neizdoties.
Iespējams iegādāties arī speciālu tīrītāju, kas visbiežāk ir no plastmasas, niķeļa vai vara. Mēles tīrītāju piedāvā kopā ar elektrisko un ultraskaņas zobu suku.
Var nopirkt arī zobu suku ar mēles tīrītāju kāta galā. Jāraugās, lai rievojums nebūtu pārāk maigs un ar to izdotos aizsniegt mēles mugurējo daļu, kur sakrājas visvairāk baktēriju.
Mēli tīra slaukošām kustībām virzienā no mēles saknes uz āru, maigi piespiežot tīrāmo līdzekli, lai nerastos vemšanas reflekss. Ar zobu suku, kas ir šaurāka, izdara apmēram desmit, bet ar speciālo tīrītāju, kas pārklāj lielāku laukumu, – 3–5 vilcienus. Visbeidzot muti izskalo ar ūdeni. Ja raizes sagādā slikta elpa, pēc tam lieto tās novēršanai paredzētu līdzekli. Šim nolūkam noderēs arī tējaskoka vai salvijas ēteriskās eļļas atšķaidījums.
Tīrītāju vajag regulāri nomazgāt siltā ziepjūdenī vai apstrādāt ar ūdeņraža pārskābi. Plastmasas instrumenti ar sariņiem jāmaina vismaz pāris reižu gadā.
Izteikta aplikuma gadījumā mēles kopšanai papildus var iegādāties speciālas želejas un pastas.
Tradicionālajā medicīnā iesaka mēli tīrīt pēc ēšanas un zobu pucēšanas divreiz dienā vai vismaz vakarā, jo pa dienu mutē ir sakrājušās ēdiena paliekas. Turpretim Austrumu medicīnā to iesaka darīt no rīta, lai noņemtu to, kas uz tās sakrājies pa nakti, un pamodinātu organismu.