Kā tikt vaļā no blusām mājās? 1

“Esmu izmēģinājis visus iespējamos repelentus, elektriskās atbaidīšanas ierīces cīņā ar blusām. Pat “Kobra” nelīdz! Kāpēc tās tā savairojušās? Ne suns, ne kaķis istabās netiek. Ko darīt? Tāda problēma noteikti ir daudziem lauciniekiem.” Jānis Vidulejs Lubānas novadā

Reklāma
Reklāma

 

Veselam
Tā uzvedas “memmīši”: psihologi nosauc 11 skaidras šādu vīriešu pazīmes 46
“Sasniegs gan Kremli, gan Rubļovku!” Ukrainas bruņotie spēki krieviem 2025. gadā ir sagatavojuši jaudīgu “pārsteigumu”
Kokteilis
Vangas un Nostradama pareģojums 2025. gadam – abi zīlnieki “redzējuši” vienu un to pašu
Lasīt citas ziņas

Cīņa ar blusām ir liels izaicinājums, jo Dabas muzeja entomologs Jānis Dreimanis atgādina, ka Latvijā sastopamas 39 vai pat vēl vairāk sugu blusas.

– Daudzas “specializējas” uz noteiktu dzīvnieku, piemēram, barojas tikai ar āpša asinīm, – skaidro speciālists. – Par cilvēku “interese” ir četru veidu blusām: cilvēku, kaķu, suņu un pa retam – arī žurku.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī kukaiņa ķermenis ir ciets un plakans, tāpēc blusu tik grūti nospiest. Turklāt tā spēj aizlēkt pat 50 centimetrus. Kad izdzīvojas pa viena suņa kažoku, tā – hops! – un jau ieķērusies blakus rējēja spalvās.

– Blusām ir četras attīstības stadijas: olas, kāpuri, kūniņas un kukaiņi. Apkarojot tās, jāņem vērā, ka populācijā tikai 10 % ir pieaugušās. Tātad – jo tālākā attīstības stadijā ir blusas, jo mazākākā skaitā tās sastopamas dabā.

Lai netraucēti noritētu šo radību attītības pilns cikls, vislabvēlīgākā esot silta (no +20 līdz +25 grādiem) un mitra vide (gaisa mitrums no 75 līdz 85 %). Šāds mikroklimats ir raksturīgs lauku mājām ar krāsns apkuri.

– Vislielākā blusu koncentrācija ir mājdzīvnieku mītnēs – suņa būdā un kaķa guļasvietā, – stāsta speciālists. – Uz dzīvnieka ķermeņa blusa mitinās pieaugušā stadijā. Ne vien barojas ar suņa vai kaķa asinīm, bet arī uz tā ķermeņa dēj oliņas. Kad suns ieritinās savā būdā, oliņas nokritīt arī tur. No tām 14 dienās izšķiļas kāpuri. Tie dzīvojas pa būdu un barojas ar pieaugušo blusu fekālijām un citām organiskām vielām, arī ar suņa spalvu atliekām un mikroskopiskām sēnītēm. Visilgāk blusa var atrasties kūniņas stadijā – līdz pat 200 dienām. Kad no kūniņas izšķiļas blusa, tā iet bojā, ja pirmās nedēļas laikā nedabū barību, tas ir, asinis.

Ja barības ķēde darbojas nevainojami, blusa var nodzīvot pat vairākus gadus. Blusu mātīte vienā reizē izdēj ap 20 oliņu, bet visa mūža garumā – ap 500 vai pat 2500. Jo vairāk tām pieejamas asinis jeb tajās esošās olbaltumvielas, jo vairāk pēcnācēju spēj atstāt. Interesanti, ka kaķu blusas nelabprāt barojas ar cilvēka asinīm.

Reklāma
Reklāma

– Paēst var, bet iespēja, ka olas neaizies bojā, ir mazāka. Laikam nepatīk cilvēka asiņu ķīmiskais sastāvs, – nosmej entomologs. – Ir novērots: ja šī blusa 12 stundas dabū sūkt cilvēka asinis, oliņas “izdzīvo”. Taču tāda laime reti kad uzsmaida, jo cilvēks, sajūtot kodumu, blusu aizgaiņā vai nonāvē.

Blusu apkarošanai ir trīs secīgi posmi: dzīvnieka apstrāde ar insekticīdiem (zooveikalos un veterinārajās aptiekās ir diezgan plašs efektīvu preparātu klāsts – šampūni, siksnas, aerosoli), dzīvokļa rūpīga uzkopšana un apstrāde ar pretblusu aerosolu vai šķīdumu (piemēram, “Neostamazan”) un dzīvnieka guļvietas un apkārtnes apstrāde.

– Vēstules autors pieminējis “Kobru”, bet šis līdzeklis vairāk ir paredzēts lidojošu insektu, piemēram, mušu iznīdēšanai. Ar to noteikti nedrīkst apstrādāt ne dzīvnieka apmatojumu, ne guļvietu. Es varu ieteikt citu metodi – sajaukt sāli ar sodu un izbārstīt suņa būdā. Šis maisījums labi uzsūc mitrumu, kas ir labvēlīgs faktors blusu attīstībai, un iznīcina tās kāpura stadijā.

Likvidējot blusas suņa vai kaķa apmatojumā, stāvoklis uzlabojas tikai uz neilgu laiku, jo dzīvnieks no apkārtējās vides invadējas atkal. Lai cīņa būtu efektīva, galvenā uzmanība jāpievērš blusu agrīno formu (oliņu, kāpuru un kūniņu) iznīcināšanai apkārtējā vidē (paklājos, mīkstajās mēbelēs, matračos, šķirbās starp grīdas dēļiem, kā arī suņu būdā un kaķa guļvietā).

Lai atbrīvotu mājokli no viešņām, vispirms veic ģenerālo tīrīšanu. Ar putekļu sūcēju uzkopj grīdu, paklājus un mēbeles, kur bieži vien koncentrējas blusu olas, kāpuri un kūniņas. Īpaši rūpīgi iztīra dzīvnieku guļvietas un cilvēku gultas, jo tajās mēdz uzturēties ģimenes mīluļi. Kad telpas un mēbeles iztīrītas, tās apstrādā ar pretblusu aerosolu vai šķīdumu (piemēram, “Neostomazan”, kas paredzēts gan telpām, gan dzīvniekiem). Vasarā un rudenī tas jādara regulāri un rūpīgi, ne retāk kā reizi mēnesī. Pēc apstrādes telpai ļauj izžūt, tā kārtīgi arī jāizvēdina.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.