Kā tikt pie bišu mātes? Atbild eksperts 0
Jautājums Šopavasar ir ļoti daudz peru, bet nav māšu kanniņu. Baidos no spietošanas noskaņojuma stropā un gribu veidot atdaleņus, taču bez mātes neizdosies (parasti lietoju mātes no pašas dravas). Kā rīkoties? ZANE VENTSPILS NOVADĀ
“Bites ir gudras, un viss notiek tam paredzētajā laikā,” skaidro Latvijas Biškopības biedrības Ventspils nodaļas vadītāja, biteniece Dagnija Grieze. Patlaban, kamēr vēl bitēm ir daudz darba – ir intensīvs ienesums, jo viss zied, ligzdas un magazīnas tiek pietiekami paplašinātas –, tās par spietošanu nedomā, tātad māšu kanniņas neveido. Šajā ziņā bišu saimniece Zane pagaidām var būt mierīga un par spietošanu neuztraukties. Arī bišu daudzums stropā reizēm var šķist mānīgi liels, sevišķi iesācēja bitenieka vērtējumā.
Ja patlaban tomēr vajag paregulēt kādas saimes spēku, ar piedētajām peru kārēm var pastiprināt kādu vājāku saimi. Taču nedrīkst arī pārspīlēt un nelielai saimei vienā reizē salikt tik daudz svešu peru rāmju, ka tajā esošās bites nespēj tos aprūpēt un apsildīt.
Veidot atdaleņus ieteicams aptuveni no maija vidus, jo tad arī parasti sākas bišu māšu tirdzniecība. Ja ap to laiku vēl nav izaudzēta sava māte vai māšu kanniņa, ko pielikt atdalenim, var izlīdzēties ar svaigi dētu peru kāri, no kurām bites prot izaudzēt sasteigto māšu kanniņu. Taču no tādas nākušu māti neuzskata par kvalitatīvu (tiek arī zaudēts laiks jaunās saimes attīstībā, kamēr māte izšķiļas un sāk dēt).
Labāk tomēr ir iegādāties bišu māti no profesionāliem audzētājiem. Ventspils pusē, piemēram, teicamas kvalitātes mātes piedāvā Vera un Gunārs Pūliņi-Ciņi vai Ainars Millers.
Maija otrajā pusē vismaz amatieriem parasti nav problēmas ar māšu ieguvi pašu dravā, jo gan jau neizdosies pilnībā novērst spietošanas noskaņojumu, un tad varēs tikt vai nu pie māšu kanniņas, vai pie spieta kokā.
Vairāk par šo tematu lasiet šeit