Foto-Shutterstock

Kā tikt pie lielākas pensijas? 0

Mani vecāki, visu mūžu godīgi strādājot, diemžēl ir nopelnījuši ļoti mazas pensijas. Sākām rēķināt, ka arī mums, vidējai paaudzei, līdz pensijai vairs nemaz nav tik tālu. Lūdzu, iesakiet, kā tikt pie lielākas pensijas! Vai Latvijas pensiju sistēmai vispār var uzticēties, un vai tā nesabruks? Varbūt vienīgā iespēja ir pašam veidot naudas uzkrājumus vecumdienām? MONTA TUKUMĀ NOVADĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Latvijas pensiju sistēma pērn atzīta par septīto ilgtspējīgāko pasaulē. Labāka situācija ir tikai Austrijā, Dānijā, Zviedrijā, Nīderlandē, Norvēģijā un Jaunzēlandē. To secinājuši starptautiski eksperti, vienlaikus gan piebilstot, ka izvērtēta pensiju sistēmu finansiālā ilgtspēja ilgtermiņā, bet ne tas, cik pietiekami ir pensionāru ienākumi katrā valstī. Tostarp Latvijas Tiesībsarga birojs ziņo, ka 322 000 Latvijas pensionāru nesaņem pat 300 eiro lielu pensiju mēnesī.

Latvijā pensiju piešķir un aprēķina katram individuāli, par pamatu ņemot pensijas sākuma kapitālu (ņemot vērā personas darba stāžu līdz 1996. gadam un vidējo iemaksu algu laika periodā no 1996. līdz 1999. gadam), pensijas kapitālu (no 1996. gada 1. janvāra personificētajā kontā reģistrētās sociālās apdrošināšanas iemaksas), kā arī pensionēšanās vecumu. Tādējādi vecuma pensijas aprēķināšanas kārtība visiem tiek piemērota vienādi.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Ja no lielākas algas un ilgāku laika periodu ir veiktas iemaksas, tad lielāka būs arī personas kontā reģistrētā sociālās apdrošināšanas iemaksu summa un atbilstīgi lielāka vecuma pensija. Vecuma pensijas apmēru ietekmē ne tikai nostrādāto gadu skaits. Būtiska nozīme ir algai, no kuras veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Atgādinām, ka Latvijā ir trīs līmeņu pensiju sistēma, kas ietver valsts nefondēto no valsts sociālās apdrošināšanas iemaksām atkarīgu paaudžu solidaritātes shēmu (1. pensiju līmenis), valsts obligāto fondēto pensiju shēmu (2. pensiju līmenis) un iespēju piedalīties privātajā brīvprātīgajā pensiju shēmā (3. pensiju līmenis), tādējādi iegūstot papildu pensiju vecumdienās.

Trešā pensiju līmeņa mērķis ir tās dalībniekiem ar privāto pensiju fondu starpniecību uzkrāt un ieguldīt viņu pašu izdarītās naudas līdzekļu iemaksas, nodrošinot papildu kapitālu vecumā. Turklāt dalībai privātajos pensiju fondos ir savas priekšrocības, jo jau no 55 gadu vecuma to dalībnieki var saņemt visu uzkrāto papildpensijas kapitālu vai arī turpināt dalību un saņemt kapitālu pa daļām.

Uzkrātais kapitāls ir privātpersonas īpašums neatkarīgi no tā, kas veicis iemaksas, turklāt uz to attiecas mantojuma tiesības. Ir paredzēti arī iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumi.

KONSULTĒJUSI LABKLĀJĪBAS MINISTRIJAS SOCIĀLĀS APDROŠINĀŠANAS DEPARTAMENTA VECĀKĀ EKSPERTE DACE TRUŠINSKA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.