Kā tikt pie jaunas bišu saimes? 1
Atdaleņi ir mākslīgi veidoti spietu līdzinieki. Lai veidotu atdaleni, vajag stropu vai speciālu kasti, jaunas šūnu kāres, māti. Princips – peru rāmjus un bites ņem no spēcīgām saimēm.
Veidojot atdaleņus, mazina arī saimju spietošanu. Turklāt tā būs mazāki bišu zudumi, jo spietus bieži vien neizdodas pamanīt un notvert. Tomēr jāatceras, ka atdaleņu veidošana novājina saimes un ar to nedrīkst pārlieku aizrauties.
Laba lieluma atdalenim stropā liek trīs aizvākotus peru rāmjus, rāmi ar barību un bišu maizi, dažus mākslīgo šūnu rāmjus. Rāmjus no stropa pārvieto ar visām bitēm, kas ir uz tiem, raugoties, lai māte paliek vecajā stropā. Atdaleņi attīstās lēnāk, tos nevajag traucēt ar biežu apskati ziņkārības pēc.
Māti atdalenim var pievienot atsevišķi vai ievietot kāri ar gatavu, glītu māšu kanniņu. Taču tad saime attīstīsies lēni, jārēķinās, ka māte var iet bojā. Labākais variants – apsēklotas mātes. Māti iegādājas speciālā māšu kastītē kopā ar dažām pavadonēm.
Ir individuālie (no viena stropa) un salasītie (no vairākām saimēm) atdaleņi. Agri pavasarī parasti taisa no vairākām saimēm. Krists Eberliņš iesaka, ka vislabāk atdaleni būtu vest uz citu novietni, vismaz četru kilometru attālumā, jo citādi bites atlidos atpakaļ uz veco stropu. Atdaleņu veidošanā ir daudz knifu, kurus izzināt var tikai ar laiku, krājot pieredzi. Šajā procesā vieglāk kļūdīties, nekā veidojot jaunu saimi no spieta.
Krists Eberliņš biškopjiem amatieriem iesaka labāk pirkt jau gatavu atdaleni ar visu māti no uzticama audzētāja. Pērkot vēlams, lai rāmīši būtu jauni, arī šūnas nebūtu pārāk tumšas, nolietotas. Svarīgi, lai būtu dējumi, un jālūdz pārdevējam parādīt arī māti.