Vērtīgās iediedzētās burkānu sēklas: burkāni sadīgst strauji un vienmērīgi 0
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Esmu dzirdējusi, ka var iegādāties iediedzētas burkānu sēklas. Tad raža esot labāka, agrāka. Kur tādas var iegādāties?” – jautā Zane Valmierā.
Dārzeņu audzētājs Aivars Presnikovs skaidro, ka šādas sēklas var iegādāties veikalos, kur tirgo sēklas lielaudzētājiem (vai pasūtīt). Tās ir iepakotas profesionāļiem paredzētajā, hermētiski noslēgtajā iepakojumā. Šo sēklu galvenā vērtība – burkāni sadīgs strauji un vienmērīgi, lai visi būtu vienā fāzē, kad miglo ar herbicīdiem pret nezālēm.
Šādas sēklas, protams, ir dārgākas par parastajām. Iediedzētas sēklas iegūst, speciālos apstākļos tās samitrinot, piebriedējot apvalciņus un pamodinot dīgšanai, bet neļaujot sākties šim procesam. Īstajā brīdī sēklas izžāvē. Tad tās atkal iesnaužas. Kad šādu sēkliņu gulda mitrā zemē, tā turpina attīstību no brīža, kurā to pārtraukusi. Līdzīgi tas dažkārt mēdz gadīties arī dabā – iesētās sēklas mitrajā augsnē sāk dīgt, bet pēkšņi uznāk sausums, un tās aiziet snaudā. Kad atsākas lietus periods, tās atkal atmostas un pēkšņi sāk dīgt. Tā dažkārt saimniecēm gadās dubulta raža, jo tikmēr tajā pašā dobē iesējusi jaunus burkānus.
Mazdārziņa saimnieki arī paši var sagatavot iediedzēto sēklu līdzinieces. Šim nolūkam sēklas vienu divas dienas patur mitrā drānā, tad saulē un vējā strauji apžāvē (lai vieglāk pietiekami reti iesēt) un sēj dobē. Šādas sēkliņas uzdīgs straujāk. Tas izdevīgi, jo parasti burkāni dīgst ilgi, bet nezāles – strauji. Pasteidzinātie burkāni būs vieglāk atrodami un ravējami. Turklāt agrāk varēs tikt pie ražas (svarīgi buntīšu produkcijai).
Iediedzētās sēklas pārdod hermētiskos iepakojumos, un tās jāizlieto tūliņ pēc atvēršanas. Tādēļ tās nemēdz izfasēt mazos iepakojumos.
Ja sēklas ir kodinātas, tās nemēģina iediedzēt mājas apstākļos, jo tad tiks nomazgāts sēklu aizsargājošais apvalciņš.