Foto no galerijas “Istaba” arhīva

Kā tikt pie budēļu maskas? Izlasi un uztaisi savu oriģinālmasku! 0

Franču valodā papier mâché nozīmējot “sakošļāts papīrs”, ar to saprotot izstrādājumus no otrreiz pārstrādāta papīra vai kartona. Tā kā Ķīnā esot izgudrots papīrs, to uzskata arī par papjē-mašē dzimteni. Ķīnieši, sākot ar 200 g.p.m.ē., no papīra masas izgatavotās lietas pārklājuši ar vairākām lakas kārtām, iegūstot cietu materiālu. Pirmās papjē-mašē lelles tika izgatavotas 16.gs. Francijā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
Kā tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

No papjē-mašē mūsdienās izgatavo maskas, teātra butaforijas, skulptūras, maketi un rotaļlietas, tāpat arī mēbeļu un interjera priekšmetu kopijas. Rotaļas ar papjē-mašē ļauj otrreizēji izmantot papīru un kartonu, pagarinot papīra mūžu. Tehnika paver iespēju pat no vecām avīzēm veidot oriģinālus apsveikumus, dekorus un maskas karnevāliem un budēļiem.

Ir vairākas papjē-mašē veidošanas pamattehnoloģijas. Visbiežāk uz sagatavota modeļa daudzās kārtās tiek līmēts plāns papīrs. Dažreiz kārtas tiek armētas ar auduma un marles gabaliem, iegūstot izturību. Izmantojot citu metodi, priekšmeti tiek veidoti no šķidras papīra masas, ko iegūst, smalki sagrieztu papīru aplejot ar karstu ūdeni, pievienojot piedevas un līmi. Izmantojot retāk pielietoto trešo metodi, cietas kartona plāksnes tiek piegrieztas un salīmētas kopā. Iegūtais materiāls parasti tiek gruntēts un krāsots.

CITI ŠOBRĪD LASA

Papjē-mašē tehnoloģijas miksē un papildina. Mūsdienās biežāk izmanto PVA līmi, ko atšķaida nedaudz ar ūdeni. Klasisko metožu cienītāji gatavos klīsteri (puslitrā ūdens izšķīdina pāris ēdamkarotes kartupeļu cietes un maisot karsē uz uguns, kamēr sabiezē) vai miltu līmi (bļodā sajauc 1 tasi miltu ar 1 tasi auksta ūdens vienmērīgā masā, pieliek klāt vārošajam ūdenim un maisot lēni karsē, kamēr masa sabiezē). Tomēr tikpat labi var izmantot arī parasto tapešu līmi, kuru atšķaida nedaudz mazāk kā prasīts.

Papīra reljefa līmēšana
Vienkāršākais vingrinājums ir novilkuma iegūšana no vienkārša priekšmeta, piemēram, bļodas, balona vai šķīvja. Priekšmetam jābūt puslodes formā, apakšai jābūt lielākai par augšu. Tas vajadzīgs, lai pēc nožūšanas varētu izveidoto darbu noņemt. Balonam izlaižot gaisu, var iegūt pilnīgu lodi. Lai aizsargātu pret pielipšanu, priekšmetu noziež ar vazelīnu, trauku mazgāšanas šķidrumu vai pat aptin ar plāno pārtikas plēvi. Saplēš strēmelēs avīzes. Pirmo avīžu kārtu tikai samērcē vai noziež ar līmi ārējo pusi. Līmē rūpīgi, izvairoties no gaisa burbulīšiem. Katrai kārtai ļauj nožūt, tad līmē nākamo. Tā turpina audzēt slāņus, kamēr sasniegts vēlamais biezums.Kad darbs nožuvis, to noņem un nolīdzina malas. Ja aplīmē sarežģītākas formas priekšmetus, darbs pirms noņemšanas jāpārgriež ar asu nazi un vēlāk ar PVA līmi jāsalīmē kopā, izmantojot tā paša materiāla fragmentus. Ja nepieciešams, darbu špaktelē un krāso.

Papjē-mašē tehniku ērti izmantot masku un dekoratīvu elementu veidošanai. Vispirms no māla vai plastilīna izgatavo cilni – pozitīvu. Uzlejot tam ģipsi, veido formu – negatīvu. Jāraugās, lai sānu plaknēs tai neveidotos izciļņi, jo, noņemot formu, var aizķerties materiāls. “Ja cilni veido no māla, pēc tam, kad ģipsis sacietējis, formu apgriež otrādi un vēl mīksto mālu izņem,” iesaka māksliniece Sandra Dzilna. Pēc citas tehnoloģijas gatavojot negatīvu, pozitīvu noklāj ar ģipsi atgrūdošu vielu, piemēram, parafīna – petrolejas maisījumu vai ziepēm. Iepildot masu, raugās, lai aizpildītu spraugas. Sarežģītākus priekšmetus, piemēram, sejas masku, aplīmē ar maziem papīra gabaliņiem. Ļoti stilīgi ir gatavot papjē-mašē masku no dzīva cilvēka sejas. Vispirms seju ieziež ar vazelīnu vai izmanto pārtikas plēvi. Tad ar samērcētām ģipša saitēm (nopērkamas “hobbyset.lv”) izveido sejas čaulu. Kad čaula sacietējusi, to noņem un tajā ielej ģipsi. Pozitīvs kalpo par pamatu maskas veidošanai. Dekorēšana un izkrāsošana ir paša ziņā. Pozitīvu vēlāk var izmantot, lai veidotu cilni. Vienkrāsaino papjē-mašē apstrādā ar sedzošām krāsām un lakām – tā top koši, viegli un dekoratīvi ciļņi.

Reklāma
Reklāma

Papīra masas gatavošana
Piepilda katlu ar saplēsto papīru, pielej ūdeni un vāra apmēram trīs stundas. Masu sakuļ ar blenderi vai vislabāk ar urbi, kam piestiprināts speciālais miksēšanas uzgalis. Kad tas izdarīts, masu izkāš caur sietu un atstāj, lai notek. Var arī pēc pāris stundām, kad masa atdzisusi, izspiest ar rokām. Tālāk šo masu ar rokām saberž smalkās druskās uz sieta, kas iestiprināts rāmī. Nākamajā dienā masa ir izžuvusi un izskatās kā sausi graudiņi. Ņem kafijas dzirnaviņas, ieber sauso masu iekšā un maļ trīs sekundes. Samalto masu ieliek plastikāta maisā. Speciālisti uzskata, ka šāda savlaicīgi sagatavota masa ir labāka, jo to vieglāk sajaukt ar citām sastāvdaļām. Gatava tā būs viendabīgāka un izstrādājumi izturīgāki.

Lai izgatavotu smalku, baltu, porcelāna veidojamo masu, nepieciešams pusrullis tualetes papīra, viena ēdamkarote lineļļas (tā palīdz gatavajam darbam būt izturīgākam), divas ēdamkarotes tapešu līmes, četras ēdamkarotes baltās līmes, viena ēdamkarote cietes. Visu sasmalcina ar mikseri. Pateicoties nelielajam svaram, gludajai struktūrai un mīkstumam, masa piemērota ziedu, skulptūru un it īpaši, leļļu veidošanai. Lielākam objektam nepieciešams izmantot stiepli. Savukārt gatavojot lielas galvas, piemēram, budēļos iešanai, izmanto putuplasta pamatu. Virsmu gludina ar samitrinātiem pirkstiem, līdz tā atgādina gludu porcelānu. Pēc izžūšanas objektu apstrādā ar smilšpapīru, nazi vai vīli, ja vēlas, arī krāso. Ar “porcelāna” masu plānā kārtā var pārklāt citus priekšmetus.

Izturīgākiem darbiem domāto masu gatavo šādi – katlā ūdens tilpums apmēram tikpat, cik avīžu, zāģu skaidas tikpat, cik mīkstā avīžu masa. Tam pievieno 2 tases baltās līmes, grunts kaļķi puse no jau gatavās masas, 2 ēdamkarotes lineļļas, tapešu līmes pastu un 1 ēdamk. cietes.

Papīra liešana
Masu dekoratīvā papīra liešanai izgatavo no rakstāmpapīra, vecām avīzēm vai olu kastītēm. “Ar šo metodi var gatavot oriģinālus dekorus un apsveikuma kartītes,” iesaka māksliniece Sandra Dzilna. Rakstāmpapīrs būs baltāks, avīze radīs pelēcīgāku nokrāsu. Papīru saplēš 8 x 8 cm gabaliņos, izmērcē un ar mikseri masu kārtīgi sakuļ. Ja lejamajam materiālam pievienos ziedlapiņas un pat diegus, sanāks papīrs ar īpaši interesantu faktūru. Masu krāso ar ūdens bāzes tekstila (kokvilnas) krāsām, katru toni sagatavojot atsevišķā traukā. Papīra liešanai izmanto nerūsējošā tērauda sietiņu, caur kuru notecina lieko ūdeni. Uzlejot vienkrāsainu masu plānā kārtiņā uz sieta, iegūs dabiskas faktūras papīru. Jo šķidrāka masa, jo plānāka būs papīra kārta. Lejot pakāpeniski dažādu krāsu masu, var izveidot zīmējumu. Sarežģītāku darbu veido, uzklājot vienu kārtu uz otras, piemēram, uz fona var likt virsū smalkākas detaļas. Kad darbs nožuvis, uz atlietā papīra ar tūbiņās iepildītām tekstilkrāsām var veidot reljefu, labi redzamu zīmējumu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.