Foto – Edvīns Kamoliņš

Kā tikt pie bērniņa? 4

“Internetā neatradu atbildi uz savu jautājumu, tāpēc ceru, ka jūs palīdzēsiet. Ar vīru mīlējāmies, “galarezultāts” palika manī, taču pēc divām dienām sākās menstruācijas. Cik liela ir varbūtība, ka vispār palikšu stāvoklī?
” Monta

Reklāma
Reklāma

 

Smalki aprēķini

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

Sievietes organismā viss notiek ļoti precīzi un harmoniski, tādēļ grūtniecības plānošanā liela nozīme ir zināšanām par menstruālo ciklu – hormonu kontrolētajām cikliskajām izmaiņām organismā.

Sievietes menstruālo ciklu rēķina, sākot no pirmās dienas, kad sākas asiņošana. Apmēram cikla vidū notiek ovulācija un nobriedusī olšūna nonāk olvadā. Tā ir dzīvotspējīga apmēram divas dienas. Spermatozoīdiem iespēja apaugļot olšūnu ir tikai šajā īsajā laikā. Ja apaugļošanās nenotiek, apmēram divas nedēļas pēc ovulācijas sākas mēnešreizes – atslāņojas endometrija gļotādas ārējais slānis un kopā ar sīkajiem asinsvadiem, dzemdes dobuma šķidrumu, dzemdes kakla gļotām un neapaugļoto olšūnu tiek izvadīts no organisma. Tā sākas nākamais cikls, nobriest nākamā olšūna, un organisms atkal gatavojas grūtniecībai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja menstruālais cikls ir regulārs, savu fertilo periodu sieviete var izskaitļot, kalendārā regulāri atzīmējot cikla sākumu. Atkarībā no tā garuma auglīgas var būt dienas no 12. līdz 18. – tātad dažas cikla vidū. Taču ginekoloģe un seksoloģe Aija Tula-Rijkure brīdina, ka aprēķinātās ovulācijas laikā mīlēšanās katru dienu nav efektīva – spēcīgu spermatozoīdu nobriešanai nepieciešamas apmēram 72 stundas.

Turklāt ovulāciju pēc kalendārās metodes nevar aprēķināt, ja cikls nav regulārs. Sievietēm ar īsu ciklu un ilgstošām mēnešreizēm vislielākā bērna ieņemšanas iespēja var būt jau pēdējās asiņošanas dienās…

Daļa sieviešu ovulāciju spēj noteikt pēc vispārējā stāvokļa izmaiņām – sasprindzinājuma, jutīguma, vieglām sāpēm vēderā, palielināta šķidru un caurspīdīgu izdalījumu daudzuma.

Ovulācijas dienu var noteikt, arī mērot bazālo ķermeņa temperatūru makstī, taisnajā zarnā vai zem mēles agri no rīta, uzreiz pēc pamošanās, pirms celšanās no gultas. Cikla pirmajā pusē ķermeņa temperatūra ir apmēram 36,5 °C, pēc ovulācijas var būt 37 °C. Ja viegli paaugstināta temperatūra saglabājas, bet mēnešreizes nav sākušās, iespējams, ir sākusies grūtniecība. Taču ķermeņa temperatūra var paaugstināties arī citu iemeslu dēļ, tādēļ metode nav īsti droša.

Protams, var izmantot aptiekās nopērkamos ovulācijas testus…

 

Izmeklē abus

Ja grūtniecība neiestājas vismaz divus gadus, bet sievietei ir regulārs menstruālais cikls un regulāra dzimumdzīve, ir pamats sākt uztraukties.

Lietojot dažādas diagnostikas metodes, var noskaidrot pāra izredzes tikt pie pēcnācējiem.

Jāzina, vai partneri neslimo ar seksuāli transmisīvajām slimībām.

Vīrietim veic spermo­gram­mu, viņa neauglības iemesli var būt dažādas infekcijas (mikoplazma, ureoplazma) un slimības (prostatīts, hormonālās un autoimūnās slimības), tostarp bērnībā pārciestās (t.s. cūciņas). Var būt vainojams gan sēklvadu nosprostojums un sēklinieku problēmas, gan medikamenti, saunas, karstas vannas, apspīlēta apakšveļa un pat pārlieku bieža kafijas lietošana.

Reklāma
Reklāma

Izplatīts sieviešu neauglības cēlonis ir menstruālā cikla traucējumi un tā sauktās policistiskās olnīcas.

Pagaidām neatrisināta mīkla ir apmēram 15 % gadījumu, kad abus partnerus pēc izmeklējumiem atzīst par veseliem, taču grūtniecība tik un tā neiestājas.

Iemesls var būt stress un sasprindzinājums, kas pārņem, cenšoties ieņemt bērnu, cik ātri vien iespējams un par katru cenu.

Diemžēl emocionāli traucējumi (arī anoreksija!) un neatlaidīga vēlme tikt pie atvases organismā rada spazmas, kas sasprindzina muskuļus, un ķermenis gaidās it kā pamirst, daudzi procesi tajā bremzējas.

Bērniņa ieņemšanu var kavēt liels partneru vecums, regulāra smēķēšana un alkohols, palielināts ķermeņa svars, maiņu darbs un fiziskā slodze. Arī dzimumattiecību laikā lietotās vaginālās smērvielas (lubrikanti) var ietekmēt spermas kvalitāti. Ne mazāk būtiski ir iedzimtības faktori.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.