Kā tikt pie bagātīgas persiku ražas savā dārzā? 1
Irina Šteinberga, “Praktiskais latvietis”, AS “Latvijas Mediji”.
“Veidojas laba persiku raža, augļi izbrieduši lieli, taču daži no sāna sāk pūt. Gribētos glābt pārējos.” – pēc padoma jautā Sanita R.
“Šī varētu būt arī šķirnes īpatnība. Persikiem vispār raksturīga sānu rieva. Ja tā ieplaisā, brūcē iekļūst infekcijas (šajā gadījumā – sēne), sākas puves,” skaidro Dārzkopības institūta vadošā pētniece Ilze Grāvīte.
Pūšanas procesus rosina rudenīgie laikapstākļi, kad ir augsts mitruma līmenis, jo bieži ir nelieli lietiņi, miglas. Puvju attīstību var veicināt arī krusas iesitumi.
Lai ierobežotu puvju attīstību, patlaban var vienīgi nolasīt iebojātos. Ja augļu ļoti daudz, palīdz arī augļu retināšana, jo šādos augļu čemuros patīk uzturēties spīļastēm, kas ar savu rosību iebojā persiku jutīgo mizu.
Lai izvairītos no puvēm, nākamā gada pavasarī kociņu pamatīgi apsmidzina ar kādu no varu saturošiem preparātiem (Čempions, Bordo). Tiem ir pieskares tipa iedarbība, tādēļ jāapstrādā pamatīgi, lai pil uz zemes.
No liekā mitruma un nokrišņiem persikus var pasargāt, stādot tos siltumnīcā. Tur tie ražo lieliski. Persikam var piemeklēt arī jumtiņu, stādot kādas nojumes stūrī.
Augs labi jūtas arī lielos toveros (vismaz ap 80 l podā). Ja sakņu sistēma ierobežota, mazāks būs pats kociņš, mazāka arī raža. Turklāt jārēķinās, ka šāds koks cītīgi jālaista, jāmēslo un ziemā jānovieto vietā, kur nesasalst saknes, piemēram, pagrabā. Podā augošam kokam mūžs gan būs īsāks nekā dārzā.