Vairumā mājokļu ir daudz mazo augļmušiņu. Praktiski padomi, kā tikt galā ar drozofilu ordām 0
Kā gan tik maza mušiņa var būt tik kaitinoši uzmācīga! Tā gribas teikt par drozofilām, kas īpaši aktivizējas rudenī.
Lai arī laiku pa laikam tās uzbrūk arī citos gadalaikos, atliek vien aizmirst uz galda citronu, laikus neizmest iebojātu sīpolu, atstāt vaļā vīna pudeli, aizmirst izmazgāt tējas biezumus vai regulāri puķu vāzē nenomainīt ūdeni un neiznest bioloģiskos atkritumus.
Augļmušiņas ir sīkas, mātītes līdz 2,5 mm lielas, tēviņi nedaudz mazāki. Tās uzturas trūdošu augu vai augļu tuvumā, jo gan kāpuri, gan pieaugušas mušas barojas ar augu sulu, rūgstošiem augļiem un raugiem. Latvijas ziemu augļmušu kāpuri un olas pārlaiž augsnē.
Ja savairojušās augļmušas, vispirms jāatbrīvojas no visiem augļiem un atvērtām sulas kārbām, kas pievilina mušiņas. Tomēr tas nebūt nav tik viegli, jo mušiņas atkal un atkal atradīs pat vismazāko ābola serdi.
Paštaisīts labāks
Sindija Alde iesāka diskusiju feisbuka interešu grupā, kurā gan dalībnieces apmainās ar receptēm un konservēšanas idejām.
“Es nerunāšu par konservēšanu, bet par nepatīkamu blakni konservēšanas laikā. Tagad, kad mūsu virtuvēs top gardi krājumi ziemai, vairumā mājokļu ir daudz mazo augļmušiņu. Tās ir visur. Kad izvācu no virtuves visu, kas varētu tās pievilināt, tad draņķes okupēja vannasistabu. Jā, jā! Biju nevērīgi aiztaisījusi šampūna pudeli (ar ābolu aromātu), un tā bija tik apsēsta ar mušiņām, ka zaļo pudeles krāsu knapi varēja saskatīt,” viņa raksta.
Cik pazīstama situācija! Sindija internetā bija atradusi padomu, ka mušiņas pievilina ar augļa vai sulas gabaliņu. Taču viņai gribējās, lai drozofilas ne tikai salien, bet arī nobeidzas tai traukā. Meklējot interneta dzīlēs un eksperimentējot, nonākusi pie efektīvas receptes. Vispirms gan nopirkusi veikalā lamatiņas ar indi. Tās nolikusi mušu tusiņa tuvumā.
“Pēc trim dienām drozofilas bija visur, bet lamatās – vien četras neveiksminieces. Starp citu, šīs lamatiņas ar uzpildāmo šķidrumu maksāja 5,44 eiro. Saskaitos, paņēmu ābolu etiķi, visparastāko trauku mazgājamo līdzekli, mazu trauciņu un banāna mizas mīkstumu. Sajaucu etiķi ar mazgājamo, ielēju nedaudz trauciņā. Banāna mizas mīkstumu ieliku trauciņā pa vidu, vāciņu virsū. Vāciņā sadūru pāris caurumu un noliku blakus pirktajām lamatām. Rezultāts pēc četrām dienām bija lielisks – biezs ar bojāgājušajām mušiņām. Pirktās lamatas nav tukšotas, kopš uzliku, tās stāv ilgāk par paštaisītajām lamatām. Mušu virtuvē vairs nav. Vannasistabā arī stāv trauciņš, un mušas manu šampūnu liek mierā,” situāciju komentē Sindija Alde.
Diskusijai – kā tikt galā ar mušiņām – pievienojās arī Sigita Prikņa. Viņas padoms: “Es sagriežu ābolu, ielieku plastmasas bļodā, bļodu aptinu ar pārtikas plēvi, ar nazi sadurstu caurumus (nelielus, tikai lai mušiņa tiktu iekšā).” Pēc dažām dienām mušiņu bijis miljons, kaut gan šķitis, ka telpās nemaz tik daudz to nav bijis.
PADOMI
• Mušiņu ķeršanai izmanto mušpapīru.
• Mazai burciņai uzliek foliju vai pārtikas plēvi, sadursta ar zobu bakstāmo kociņu. Burciņā ielej jebkādu saldu sulu. Tikpat labi tas var būt neizmazgāts jogurta trauciņš, kurā vēl ieliek tējas maisiņu vai pat ielej alu. Jo briesmīgāk, jo mušas kārāk skries uz ēsmu.
• Stikla virsmas un flīzes virtuvē var notīrīt ar ožamo spirtu – drozofilām nepatīk šis aromāts.
• Tām traucē arī piparmētras un kampara smarža – smidzinātājā ielej siltu ūdeni, iepilina nedaudz piparmētras vai kampara ēteriskās eļļas un izsmidzina telpās. Drozofilām netīk arī lavandas un skujkoku aromāts. Var iedegt smaržīgo sveci.
• Pie virsmām var pielīmēt uzlīmes insektu iznīcināšanai. Tās var piestiprināt pie skapīša durvīm, kur atrodas atkritumu kaste.
• Uz šķīvīša uzlejot nedaudz ābolu etiķa vai balzametiķa, vai vīnetiķa un pievienojot pilīti trauku mazgāšanas līdzekļa, iegūst drozofilu iznīdēšanas līdzekli.
• Mušiņas iespējams aizbaidīt ar krustnagliņu aromātu. Tās bagātīgi sasprauž apelsīnā un novieto lidoņu pulcēšanās vietas tuvumā.
• Drozofilām nav tīkama mārrutka smarža. Uz šķīvīša virtuvē sagriež mārrutka sakni un tur atstāj.
• No telpaugiem mušiņām visvairāk nepatīk pelargonijas smarža. Ja puķe būs uz palodzes, ir cerība, ka pa atvērto logu mušiņas nespietos istabā.