Ājurvēdā liela nozīme tiek piešķirta vienā ēdienreizē nesavienojamiem pārtikas produktiem. Īpaši nesaderīgi ir piena produkti. Piens nav piemērots kompanjons gandrīz nevienam citam. Liela kļūda ir zivi vai gaļu gatavot piena vai krējuma mērcē. Lai izvairītos no svara pieauguma, jābūt zināšanām, kurus pārtikas produktus drīkst kombinēt, kurus ne. 0
Latvijā ierasts uzturā lietot daudz piena produktu, kas veicina kaphas un arī liekā svara pieaugumu, tādēļ jālieto garšvielas. Piemēram, ļoti laba piena produktu kombinācija ar garšvielām ir siers ar amoliņu, ķimenēm. Arī ar koriandru cepta rudzu maize ir vieglāk sagremojama.
Svara regulēšanā noder jebkura garšviela, izņemot sāli, kas veicina kaphas pieaugumu. Ja bez tās tomēr nevar iztikt, ieteicams izvēlēties jūra sāli, bet vēl labāk – akmens sāli, piemēram, Himalaju kristālisko, melno vai citu. Jāatceras, ka šo sāli nedrīkst termiski apstrādāt.
Ar īpaši aktīvu iedarbību uz taukaudu vielmaiņu izceļas visas piparveidīgās garšvielas. Svara zaudēšanu ļoti labi rosina kanēlis, it īpaši, ja nācis nevis no Ķīnas vai Vjetnamas, bet no Ceilonas (Cinnamomum verum).
Saskaņā ar ājurvēdu svarīgi ir arī tādi uztura faktori kā ēdiena siltums un maltītes laiks. Piemēram, tiem, kam ir tieksme veidot tauku uzkrājumus, nav ieteicami vēsi ēdieni vai dzērieni, jo aukstums pastiprina kaphu. “Ja lielāko, blīvāko un smagāko ēdiena porciju apēd vakarā, ir garantēts svara pieaugums. Tā jābauda pusdienlaikā, kad saule atrodas zenītā, ķermeņa temperatūra ir visaugstākā un fermenti, kas darbojas noteiktā temperatūras režīmā, var normāli strādāt,” stāsta ājurvēdas speciāliste. Tādēļ tiem, kuriem jau ir liekā svara problēmas, būtu jāizvairās ēst laikā, kad dominē kapha, tas ir, no pulksten 6 līdz 10 un no 18 līdz 22.
Kaphas tipa cilvēkiem, kā arī tiem, kas vēlas novājēt, rīts jāsāk ar krūzi siltas zāļu tējas vai ūdens, kam pievienota citrona sula. Pirmā maltīte jābauda ne agrāk par pulksten 9. Nav ieteicamas arī vēlās vakariņas. Ja darba vai kādu citu apstākļu dēļ šo ieteikumu nav iespējams ievērot, saskaņā ar ājurvēdas uztura principiem jāēd viegli sagremojama un lielu svara uzkrājumu neveidojoša pārtika: termiski apstrādāti – tvaicēti, grilēti, vārīti – dārzeņi (tikai ne svaigi!), kuriem obligāti jāpievieno arī garšvielas.
Zaudējot svaru saskaņā ar ājurvēdas metodēm, nepieciešamas arī fiziskās aktivitātes: soļošana, nūjošana, lēna skriešana, kur slodze ir ilgstoša un nav pārāk intensīva. Ļoti labas ir arī dažādas sildošas procedūras, piemēram, silta vanna, dūņu procedūras, bet kaphas tipa cilvēkiem īpaši ieteicama sausā pirts – sauna.
Ājuvēdas procedūras svara zaudēšanai
• Kapha krājas ķermeņa augšējā daļā, tādēļ bieži tiek veiktas procedūras, kas vērstas uz šo ķermeņa zonu attīrīšanu. Piemēram, nasja – dažādu veidu ārstēšanas procedūras caur degunu (ārstniecisko eļļu, dūmu ievadīšana), vamana – ārstnieciskā vemšana.
• Pulvera masāža – udvartana. Uz ķermeņa tiek uzklāta speciāla sildošas iedarbības eļļa, piemēram, sinepju, pēc tam tas noteiktā virzienā tie berzts ar ārstniecisko augu pulveri, kam piemīt rūgta, asa, savelkoša garša (šīs garšas mazina kaphu un izvada toksīnus).
• Trīs posmu procedūra svara samazināšanai – garšan. Vispirms ķermenis tiek noberzēts ar sausu cimdu, pēc tam masēts noteiktā virzienā – no perifērijas uz centru ar īpaša sastāva eļļām (visbiežāk citrusu, kanēļa). Stimulē ādas un zemādas vielmaiņu, izvada toksīnus un mazina celulītu.
• Bioloģiski aktīvo punktu masāža ar eļļu un izsildīšana ar vīraku – marma čikitsa.
Raksts publicēts žurnāla “36,6°C” tematiskajā izdevumā “Slaiduma Ceļvedis”