Foto-Shutterstock

Kā tievē vata, kapha vai pita? Ājūrvēdas palīdzība svara zaudēšanā 0

Ājurvēda (tulkojumā no sanskrita – “mācība par ikdienas dzīvi”) ir sena Austrumu medicīnas sistēma, kas balstīta uzskatā, ka Visums sastāv no pieciem elementiem: gaisa, uguns, ūdens, zemes un ētera. Cilvēkā šie elementi pārstāvēti trīs kombinācijās jeb došās – no gaisa un ētera veidojas vata, no ūdens un zemes – kapha, bet no uguns un ūdens – pita. Jau ieņemšanas brīdī pieci elementi izveido unikālu kombināciju, kas turpmāk nosaka cilvēka rakstura īpašības, uzvedību, rīcību, paradumus, domāšanas un dzīves veidu, to, kā reaģējam uz apkārtējo pasauli. Ja tiek izjaukts došu līdzsvars, organisms signalizē, ka kaut kas nav kārtībā, piemēram, uzkrājot lieko svaru.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Ājurvēdas speciāliste Rita Pedāne teic – tiem cilvēkiem, kuru uzbūvē dominē kapha, nosliece uz lieko svaru ielikta jau šūpulī: “Viņiem ir lieli, plati un smagi kauli, ļoti labi attīstītas visas struktūras, īpaši skelets, muskuļi, āda un zemādas tauku kārtiņa. Labā ziņa ir tā, ka šā tipa cilvēki lēnāk noveco, jo āda ilgi saglabā elastīgumu, arī grumbu mazāk nekā citu došu pārstāvjiem.”

Pēc ājurvēdas, sievietei menopauzē sākas dzīves posms, kad ķermenis kļūst sausāks, vieglāks, samazinās audu un kaulaudu masa. Lai pasargātu no osteoporozes, dažreiz var mainīties arī vielmaiņa. Šis process vērsts uz kaphas veidošanos, tādēļ sieviete var pieņemties svarā, kļūt apaļāka. Kaphas īpatsvars pieaug arī grūtniecības laikā, kad sievietes vielmaiņa pārkārtojas, lai veidotu topošā bērniņa kaulus un citus audus, tāpēc arī pati jaunā māmiņa pieņemas svarā. Ja ar iekšējo līdzsvaru viss kārtībā, pēc bērniņa piedzimšanas viņa pakāpeniski atgūst slaido figūru, ja vien nav noslieces uz liekā svara uzkrāšanos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču kaphu veicinošos apstākļos, ja vien tie iedarbojas pietiekami ilgi, liekos kilogramus var uzkrāt arī citu došu pārstāvji, pat tāds caurbiras tips kā ugunīgais pita, kurš ļoti ātri apstrādā un pārveido pārtiku. Taču, dzīvojot reģionā ar ļoti mitru, vēsu klimatu, uzturā lietojot kaphu veicinošu pārtiku – saldumus, ceptu, treknu ēdienu, piena produktus, guļot ilgāk, nekā vajadzētu, piemēram, pēc katras kārtīgas ēdienreizes, ar laiku arī pita kļūst par apalīti.

Lai uzturētu svaru normas robežās, jāzina, kādām ikdienas lietām un parādībām piemīt kaphu veicinoša daba, un jāievēro noteikti uztura principi. Piemēram, saskaņā ar ājurvēdu celulīts dažādās ķermeņa vietās lielākoties rodas tāpēc, ka uzkrājas nepilnvērtīgas vielmaiņas produkti. Kad tie nokļūst zemādas tauku slānī, tauku šūnas, kuru uzdevums ir neļaut toksīniem brīvi cirkulēt organismā, tos ieslēdz sevī, kļūst lielas, it kā piebriest. Tādēļ celulīts var veidoties arī slaidiem, pat tieviem cilvēkiem. “Lai no tā atbrīvotos, vispirms jānoskaidro, kādēļ gremošanas fermentu aktivitāte ir tik vāja. Visbiežākais iemesls ir knakstīšanās jeb ēdienreižu laika neievērošana, ēdot tad, kad iepriekš uzņemtā pārtika vēl nav pilnīgi sagremota. Otrs grēks ir vēlā ēšana,” novērojusi Rita Pedāne.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.