Publicitātes foto

Kā “Teiksmas” meitenes pašas vainadziņus darināja. Pamēģini arī tu! 0

Tautasdziesmas skandēdamas, TDA “Teiksma” dejotājas ansambļa 70. jubilejas priekšvakarā pašas šuj pērļu vainadziņus un, aicinot ikvienu meiteni darināt skaistu kroni, ar ko rotāties un lepoties, dalās arī praktiskos padomos, LA.lv uzzināja ansamblī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Sadurstīti pirksti, nogurdinošs un skrupulozs darbs nebaida dejotājas izšūt vainadziņus, papildināt un atjaunot esošos tautas tērpus, kas pilnā krāšņumā būs skatāmi “Teiksmas” jubilejas koncertos jau 17. un 18. jūnijā Ķīpsalas hallē.

Doma pašām šūt vainadziņus nākusi no “Teiksmas” repetitores Aijas Ērgles, jo vienam no Latgales tautas tērpam līdz šim nav bijis piemērota vainadziņa. Turklāt kolektīvā dejo arī rokdarbniece jau trešajā paaudzē Agate Anusāne. Tieši viņa iedrošināja pat tās dejotājas, kas ar rokdarbiem ir uz “jūs”. Tagad ar gatavo rezultātu meitenes ir ļoti apmierinātas, tādēļ vēlas arī tevi aicina uzšūt vainadziņu un labprāt dalās dažos padomos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ar ko sākt?
Vispirms izlem, kādu vainadziņu vēlies. Vai tas būs pieskaņots jau esošajam tautas tērpam. vai arī ar vainadziņu tikai sāksi veidot savu tautas tērpu?! Izvēloties galvasrotu, Agate iesaka pēc padoma un etnogrāfiski pareizos vainagus lūkot pie tautas tērpu centra “Senā klēts”speciālistiem vai Marutas Grasmanes grāmatā “Latviešu tautas tērpi. Raksti. Izšūšana”, arī Latvijas Nacionālā vēstures muzeja izdotajā grāmatā “Latviešu tautas tērpi”.

Izvēlies materiālus!
Kad ir ideja vainagam skaidra, atliek vien atrast visus nepieciešamos materiālus. Darinot vainadziņus, meitenes izmantoja vidēji biezu vilnas audumu, trīs krāsu čehu stikla pērlītes, līmdrēbi un kartonu. Protams, darbam ir nepieciešams arī atbilstošas krāsas diegs (var izmantot arī makšķerauklu) un adatas, kas piemērotas pērlīšu vēršanai. Būtiski, ka līdzīgi vainadziņi veikalos maksā aptuveni no 50 līdz 70 eiro, taču, šujot pašai, materiāla izmaksas ir vismaz desmit reizes mazākas! Piemēram, materiāls vienam “Teiksmas” vainagam izmaksāja vien 3,75 eiro!

Precizitāte un rūpība pāri visam
Ķeroties klāt darbiņam, ir īstā reize vēlreiz ielūkoties gudrajās grāmatās, lai pārliecinātos par pareizajiem vainaga izmēriem un rakstiem. Kad pareizais auduma izmērs ir piegriezts (neaizmirsti pierēķināt klāt arī vīļu tiesu!), jāver adatā diegs un jāsāk pērļot! “Ļoti svarīgi ir ievērot precīzu pērlīšu skaitu rakstā, un, ja gadās kļūdīties – bez žēlastības jāārda ārā! Kad pērļošanas darbi pabeigti, vilnas audumam kreisajā pusē ir jāpiestiprina līmdrēbe un jāpielīmē kartons, kas vainagam piešķir formu. Tad abi vainaga gali ir jāsašuj, veidojot apaļu vainaga formu. Un nobeigumā vainagam ir jāiešuj arī odere jeb iekšpuse, kas noslēpj kartonu un līmaudumu,”ar praktiskiem ieteikumiem dalās Agate.

Atrodi domubiedrus!
Vainadziņa šūšana ir ļoti rūpīga un uzmanību paģēroša nodarbe, tādēļ ir nepieciešama liela pacietība. Vidēji viena vainadziņa šūšana dejotājām aizņēma aptuveni četras darba dienas. Tādēļ, lai šūšana labāk veiktos, meitenes iesaka atrast domubiedrus. “Bariņā darbs sokas raitāk!”- atzīst dejotāja un stjuarte Katrīna Miglāne, kurai rokdarbi nav pati mīļākā nodarbe. Liene Krauze, kas no “Teiksmas”brīvajā laikā ir personāla atlases speciāliste, aicina šajā nodarbē iesaistīties arī citus deju kolektīvus un piebilst: “Kopīgi šujot, viena otrai spējam palīdzēt ne tikai ar praktisku padomu! Kopīgā darbā un sarunās lieliski varam iepazīt viena otru un kopīgi piedzīvot jautrus brīžus. Gluži kā vakarēšana sentēvu laikos!”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.