Kā tas iespējams, ka Latvijā daudzi nemaz nezina, ka ir inficēti ar C hepatītu 17
“Diemžēl vai par laimi, aknas ir orgāns, kas nesāp un tieši aknas C hepatīta laikā tiek bojātas,” TV24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” stāsta asoc.prof. Ieva Tolmane, Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas viceprezidente.
Līdz ar to cilvēki visbiežāk nemaz nenojauš, nejūt, ka aknās lēnām attīstās iekaisums. Lēni pakāpeniski gadu laikā tas var novest līdz aknu cirozei vai aknu vēzim.
“Tas ir tas iemesls, kāpēc mēs meklējam šos pacientus, diagnosticējam un ārstējam, lai pasargātu no cirozes un vēža,” Tolmane teic.
Tāpēc, ka aknas nesāp, cilvēks atklāj veselības problēmas visbiežāk netīšām vai speciālo dodoties pie ārsta veikt pārbaudes C hepatīta izmeklēšanai.
“Ir iespējams, ka cilvēks visu dzīvi nodzīvo ar C hepatītu un nomirst no kaut kā cita 100 gadu vecumā, bet nekad nav zināms, kuram no hepatīta attīstīsies aknu ciroze vai vēzis un kuram ne,” Latvijas Infektologu, hepatologu un HIV/AIDS speciālistu asociācijas viceprezidente atklāj.
Medicīniski nav tādu iespēju to noteikti.
“Otra lieta – tiem, kuriem ciroze nekad neattīstīsies, viņi ir infekcijas avots, viņiem asinīs ir ārkārtīgi daudz, miljoniem vīrusu, līdz ar to pat mikroskopiska asins daļiņa, kas paliks uz kādām higiēnas precēm, instrumenta, zobu birstes, kas varbūt ari aci nebūs redzama, tomēr var inficēt citu,” viņa norāda.