Kā tas iespējams, ka 21 gadu vecam jaunietim bija pielaide ASV slepenajiem, militārajiem dokumentiem? 125
Pirmais secinājums ir tāds, ka ASV diemžēl nav spējusi sakārtot savu sistēmu tā, ka spētu nokontrolēt pieejas savu slepeno dokumentu datubāzēm. Tas ir pirmais. Otrs, ko es gribētu arī atzīmēt, protams, šie ir slepeni un ļoti sensitīvi dokumenti, bet nu, teiksim tā, no profesionāļu viedokļa tie ir vidējais rangs un tas nav A – pats augstākais, šādi TV24 raidījumam “Ziņu TOP” situāciju raksturoja Jānis Sārts, NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centra direktors.
Sārts arī akcentē reālo situāciju, ka: “Nu mēs redzam, ka noplūde nepalīdz ne ASV, nepalīdz Ukrainai, bet jāsaka, Krievijai arī ir grūti ar šo noplūdi. Līdz ar to ir diezgan liels kaitējums izdarīts, bet kaitējums ir visām pusēm no dažādiem rakursiem.”
Protams, paies atkal laiks, kamēr no jauna izveidosies kaut kāda uzticība savstarpēja sabiedroto starpā un, jā, tā ir ironija, ka tā atkal ir ASV, kas šādā veidā ir izgāzusies, norādā eksperts.
Vai tiešām 21 gadu vecs cilvēks var būt vainīgā persona? Vai tas ir pilnīgi ticami un iespējami?
Pirmkārt, svarīgi saprast, kādā veidā šī te dokumentu noplūde notika, kurā vietā un kā, kāda bija secība, kad sāka parādīties adaptētā jeb piekoriģētā versija. Otrs, kas ir svarīgi, tas ir dokumentu līmenis, ko mēs tur redzam? Militāri centrisks ir saturs, tas saprotami.
Otrs, dokumenti ļoti daudz un viņi visi cirkulē digitālā formā ar drošības mehānismiem. Bet cilvēks, kuram ir pieeja vietai, kur ir plašs dokumentu loks un kam viņš var tikt klāt – kur rodas problēma, vaicā Sārts.
Problēma ir tāda, ka katra šāda vieta būtu pietiekami normāli jākontrolē. Acīmredzami tur dati tika ņemti ārā, kas netika pamanīts, un tas gan ir diezgan bēdīgi. No otras puses, ir jāsaprot, ka kara laikā informācijas cirkulācija ir ārkārtīgi būtiska, jo tanī mirklī, kad kaut ko ļoti tur pie sevis, tad nevar saskaņot rīcību, nevar koordinēties un tā tālāk, tā informācijas aprites nepieciešamību skaidro eksperts.
Viņš to arī nosauc savā ziņā par problēmu, ka ir pārāk liela dokumentu slepenošana, kas raksturīga arī Latvijai. Lai šāda apjoma slepenu informāciju cirkulētu, vajag diezgan plašu cilvēku loku iesaistīt, un tad, protams, pieaug riski. Bet nepatīkami, ļoti nepatīkami, tā Sārts raksturo notikušo ar ASV militāro datu noplūdi.