Kā tad tur īsti ir – 75 centu piemaksa par katru medikamentu vai katru iepakojumu? Skaidro Kozlovska 0

Pēdējo nedēļu laikā Latvijas iedzīvotāji aktīvi pauž sašutumu par izmaiņām, kas saistītas ar farmaceitiskajiem pakalpojumiem un to uzskaiti čekos. TV24 raidījumā “Uz līnijas” šo jautājumu komentēja Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas priekšsēdētāja Līga Kozlovska, kura skaidroja situāciju un mēģināja rast atbildes uz sabiedrības uzdotajiem jautājumiem.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“No kaut kā diemžēl jāatsakās.” “Swedbank” bankomātos vairs nav pieejams viens pakalpojums 58
Kokteilis
Viņi staigā pa plānu ledu… 6 zodiaka zīmju pārstāvji, kuri visbiežāk nostājas uz noziedzības ceļa
Kokteilis
Slaveni mīļākie, veģetatīvā distonija, sēras, ticība un alkohols: izcilās aktrises Rēzijas Kalniņas dzīves līkloči 140
Lasīt citas ziņas

Lai gan līdz šim par recepšu apstrādi maksājām, šī summa netika skaidri uzrādīta čekos. Tagad aptiekās tā parādās kā atsevišķa pozīcija – 75 centi par katru receptē izrakstīto medikamentu. Šī izmaiņa ir radījusi neizpratni un sašutumu sabiedrībā. Kā norādīja raidījuma skatītājs: „Vienā čekā ar vairākiem medikamentiem tiek aprēķināti 75 centi par katru atsevišķo medikamentu, nevis par visu recepti kopā.”

Līga Kozlovska uzsvēra, ka šī maksājuma mērķis ir nodrošināt aptieku darbību, kas vienlaikus ir gan ārstniecības, gan uzņēmējdarbības iestādes. Viņa arī piebilda, ka šāda uzskaite ļauj precīzāk pārraudzīt procesus: “No vienas puses, tā ir sava veida uzskaite, kas iepriekš nebija tik redzama. Tagad tā notiek caur čeku un elektroniski.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Daudzi cilvēki uzskata, ka jaunā maksājumu uzskaites kārtība ir sarežģīta un neizprotama, īpaši pacientiem ar hroniskām slimībām, kuriem regulāri nepieciešami lieli medikamentu daudzumi. Kāda skatītāja atzina: “Biju pie ģimenes ārsta, man izrakstīja recepti diviem medikamentiem – vienam ar diviem iepakojumiem, otram vienu. Aptiekā nācās maksāt trīs reizes pa 75 centiem, jo maksājums tiek aprēķināts nevis par medikamentiem, bet iepakojumiem.”

Kozlovska gan norādīja, ka šāda kārtība ir iespējama, taču pacienti varētu no tās izvairīties, izplānojot recepšu izrakstīšanu citādi: “Es aicinu pacientus ar vairākiem medikamentiem lūgt ārstiem izrakstīt receptes uz trīs mēnešiem. Tas ļautu izvairīties no atkārtotām izmaksām par katru mēnesi.”

Problēmu sakne, pēc Kozlovskas teiktā, ir informācijas trūkums un komunikācijas nepilnības gan no farmaceitu, gan ģimenes ārstu puses: “Es domāju, ka te nepieciešams intensīvāks izskaidrošanas darbs. Ir svarīgi, lai pacienti saprot, kā šī sistēma darbojas un kā viņi var optimizēt savus maksājumus.”

Kozlovska norāda, ka esošā likumdošana ļauj ārstiem izrakstīt kompensējamos medikamentus uz trīs mēnešiem, izņemot atsevišķus medikamentus, piemēram, kontracepcijas līdzekļus. Viņa aicina pacientus izmantot šo iespēju un samazināt izmaksas: “Ja pacients pie ģimenes ārsta saņem recepti uz trīs mēnešiem, viņam nākamajos divos mēnešos nebūs jāmaksā papildu par recepti.”

Lai gan jaunā uzskaite ļauj precīzāk pārraudzīt farmaceitisko pakalpojumu izmaksas, tā radījusi sabiedrībā lielu neapmierinātību un neskaidrības. Kā uzsver Līga Kozlovska, ir nepieciešams uzlabot komunikāciju starp ārstiem, farmaceitiem un pacientiem, lai mazinātu spriedzi un rastu risinājumu, kas būtu izdevīgs visām iesaistītajām pusēm.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.