Kā lielais sports izturas pret transpersonām? Tiek veidotas īpašas atvērtās kategorijas 27
Diskusijas par transpersonu tiesībām piedalīties sacensībās un sporta federācijām notiek jau gadiem ilgi. Tagad gaidāmajā Pasaules kausā peldēšanā Berlīnē tiks ieviesta jauna, atklāta kategorija, kas īpaši paredzēta transpersonām. Šāds solis sperts pēc tam, kad transpersona-peldētāja Lia Tomasa guva panākumus šajā sportaveidā, 2022. gadā iegūstot ASV universitāšu titulu 500 jardu distancē brīvajā stilā. Viņas mērķis tagad ir iekļūt 2024. gada Parīzes olimpiskajās spēlēs, raksta Deutsche Welle.
“Es esmu sieviete, tāpat kā visi manā komandā,” viņa sacīja amerikāņu sporta žurnālam Sports Illustrated. “Es nezinu, kāda būs mana peldēšanas nākotne pēc šī gada, bet es labprāt to turpinātu… Es vēlos peldēt un sacensties tāda, kāda esmu.”
World Aquatics (WA) paziņojumā trīs dienas pirms pasākuma Berlīnē norādīts, ka pēc reģistrācijas slēgšanas “nav saņemts neviens pieteikums atvērtās kategorijas pasākumiem”. Neskatoties uz to, WA plāno turpināt darbu pie atklātās kategorijas.
Kāpēc jautājums ir pretrunīgs?
Pat pēc divus gadus ilgas testosterona līmeni nomācošas ārstēšanas transseksuālās sievietes atspiešanās un skriešanas ātrumā sasniedza vīriešu līmeni un pārspēja sievietes. Pētījumā konstatēts, ka, neskatoties uz testosteronu nomācošo hormonu terapiju, šī priekšrocība saglabājas vēl gadu un ilgāk, – tikai pēc tam WA iesaka šīs personas iekļaut sieviešu sacensībās.
liecina British Journal of Sports Medicine 2020. gada pētījums.
Bez peldētājas Lias Tomasas uzmanību piesaistījusi arī Jaunzēlandes svarcēlāja Lorela Habarda, dzimusi 1978. gadā. 23 gadu vecumā viņai tika veikta dzimuma maiņas operācija. Kopš tā laika viņa ir startējusi sieviešu sacensībās. 2021. gadā viņa kļuva par pirmo trans-sievieti, kas startējusi olimpiskajās spēlēs.
Ievērojams ir arī Dienvidāfrikas vieglatlētes Kasteras Semenjas gadījums. Viņa nav transpersona, bet gan interseksuāla – viņai ir viens no vairākiem stāvokļiem, kas pazīstami kā atšķirības dzimuma attīstībā vai DSD, kas izraisa dabiski augstu testosterona līmeni – tipiskā vīriešu diapazonā.
Amatpersonas apgalvo, ka viņas stāvoklis ir tāds, kas ir tipisks vīriešu XY hromosomu modelim un fiziskās īpašības padara viņu par “bioloģiski vīrieti” un dod viņai negodīgas priekšrocības. Semenja, kura dzimšanas brīdī tika identificēta kā sieviete, audzināta kā meitene un identificēta kā sieviete, šā gada jūlijā uzvarēja savu lietu Eiropas Cilvēktiesību tiesā, kas nolēma, ka viņa ir diskriminēta vieglatlētikā noteikumu dēļ, kas ļāva manipulēt ar viņas hormonu līmeni.
Kā notiek dažādu sporta veidu noteikumu veidošana?
Starptautiskā ūdens sporta federācija WA 2022. gadā nolēma izslēgt trans-sievietes no sieviešu sacīkstēm tādos nozīmīgos pasākumos kā olimpiskās spēles un pasaules čempionāts.
Izņēmumi būs pieļaujami tikai tad, ja dzimumu apstiprinoša aprūpe ir pabeigta pirms 12 gadu sasniegšanas, proti, pirms pubertātes. Tajā pašā laikā organizācija apņēmās izveidot atvērto kategoriju visiem peldētājiem, kas debitēs Pasaules kausa posmā Berlīnē, kas sākās 6.oktobrī ar 50 un 100 metru distanci visos peldēšanas stilos.
Vieglatlētikā trans-sievietēm nav atļauts startēt sieviešu pasaules ranga sacensībās kopš 2023. gada 31. marta, ja viņas ir piedzīvojušas Pasaules vieglatlētikas pārvaldes iestādes nosaukto “vīriešu pubertāti”. Šis noteikums ir spēkā neatkarīgi no sportistu pašreizējā testosterona līmeņa.
Vācijas Futbola asociācijā (DFB) noteikumi par transpersonām, starpdzimumu un nebinārajiem spēlētājiem paredz, ka tie, kuru civilās reģistrācijas dokumentos ir atzīmēti kā “daudzveidīgi” vai “nav norādīti”, kā arī tie, kuri saņem dzimumu apstiprinošu aprūpi, “nākotnē varēs paši izlemt, vai viņiem piešķirt spēles tiesības sieviešu vai vīriešu komandā.” Tas attiecas arī uz transpersonām, “ja vien sporta aktivitātes medikamentu lietošanas laikā neietekmē attiecīgās personas veselību”.
Tenisā pašreizējie noteikumi ļauj transpersonām piedalīties Sieviešu tenisa asociācijas (WTA) sacensībās. Spēlētājiem ir jāpaziņo, “ka viņas dzimuma identitāte ir sieviete. Turklāt spēlētājām ir jāveic hormonālā ārstēšana, lai testosterona līmenis būtu “zem 10 nmol/L vismaz 12 mēnešus pirms viņas pirmā WTA turnīra”.
Reakcijas uz trans-sievietēm, kas sacenšas
Bijusī tenisa zvaigzne Martina Navratilova absolūti nesaprot transpersonu atlētu pielaišanu sieviešu sacensībās. Kad augustā 56 gadus vecā tenisiste Alisija Roulija uzvarēja Amerikas Savienoto Valstu Tenisa asociācijas (USTA) rīkotajā tenisa turnīrā vecumā virs 55 gadiem, Navratilova kritizēja Roulijas dalību ierakstā sociālo mediju platformā X.
“@USTA. Sieviešu teniss nav paredzēts neveiksmīgiem vīriešu sportistiem — neatkarīgi no vecuma. Tas nav pareizi un nav godīgi. Vai tas būtu atļauts šomēnes US Open? Tikai ar pašidentifikāciju? Es tā nedomāju …” rakstīja Navratilova.
Atklātās kategorijas iekļaušana Pasaules kausa izcīņā peldēšanā Berlīnē izraisīja cita veida kritiku. “Mēs esam neizpratnē, ka īpašas kategorijas izveide tiek nosaukta kā iekļaujošs sasniegums,” sacīja Māra Geri no Vācijas Lesbiešu un geju federācijas (LSVD). Viņa piebilda, ka transpersonu “iespiešana” atsevišķā kategorijā ir daudz vairāk nekā “solis atpakaļ cīņā par pieņemšanu un vienlīdzību”.