Glabā, kā gribi, vienalga sudrabs nomelnē. Kā to nospodrināt – visefektīvākās “tautas” metodes 7
Aiva Kalve, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Mājsēdes dēļ nav bijis iemesla viesībām, un ģimenes sudrablietas samelnējušas, kļuvušas pavisam nespodras. Arī rotas – auskari un ķēdītes – skumst rotu kastītē. Kā sudrabam atgūt spožumu?
Glabā, kā gribi – sudrabs tomēr nomelnē
Pilnsabiedrības G&A juvelieris Agris Kramiņš no pieredzes zina teikt, ka sudrabs nomelnē, pat cieši noslēgtā maisiņā glabāts. Sudraba rotas melnē arī saskarē ar ādu, sviedriem, atmosfēru. Meistars piebilst, ka rotas arī bieži vien tiek bojātas, ja tām uzpūš matu laku vai smaržas. “Sudrabs ir aktīvs metāls, kas saskarē ar vietu, kur atrodas, gaisu un ķermeni, ķīmiski reaģē un oksidējas – kļūst melns,” skaidro Agris Kramiņš.
Taču, ja rotas, galda piederumus, traukus regulāri un pacietīgi kopj, tie uzmirdz sudrabspoži. Ne velti filmās var redzēt, kā aristokrātu mājās, ja kalpotājiem nav ko darīt, viņi ņem rokās sudrablietas un pucē nenorimuši. “Regulāri tīrot, sudrabs nepagūst apsūbēt,” komentē Agris Kramiņš. “Tikai jāuzmanās, lai lielākiem priekšmetiem nesaskrāpētu glancētās virsmas.”
Dažādas metodes
Sudrablietas var tīrīt gan mehāniski, gan ķīmiski. Ja pašam negribas to darīt, var iedot meistaram, kurš jau izmanto citus, spēcīgākus līdzekļus. “Darbnīcā sudrabu var mazliet uzsildīt, skābē nokodināt un pēc tam nopulēt. Es ķēdes un ķēdītes mehāniski spodrinu ar lodīšpulēšanas metodi. Izmanto arī magnētisko un elektropulēšanu.”
Mājas apstākļos visreālāk sudrabu notīrīt ar citronskābi. Rotas ieliek siltā ūdenī, kurā izšķīdināta citronskābe. Pēc tam noskalo un nospodrina ar mīkstu drāniņu. Agris Kramiņš par efektīvāku metodi uzskata mehānisko tīrīšanu. “Pirms tam sudraba izstrādājumu nomazgā siltā ziepjūdenī, lai attaukotu. Sintētiskos trauku mazgājamos līdzekļus neiesaku, jo ne vienmēr var paredzēt, kā tie reaģēs. Manā praksē bijis, ka sudrabs uzreiz pēc tam nomelnē,” skaidro meistars. Pulēšanai tiek izmantota zobu pasta vai vēl labāk – zobu pulveris vai krīts. Juvelierveikalos vai internetā var atrast speciālas drāniņas sudraba tīrīšanai. Ir arī šķīdumi sudraba izstrādājumu tīrīšanai, bet tie ir dārgi.
Ja sudraba rotās ir akmeņi, tās drīkst tīrīt tikai mehāniski: ar pastu, zobu suku, drāniņu un lielu pacietību.
Eksperimentējiet!
1. Metode ar ziepēm un ožamo spirtu
Mazā katliņā vai metāla krūzītē ielej ūdeni, pierīvē pāris ēdamkarošu veļas ziepju. Samaisa. Šķidrumā ieliek sudraba rotas un katliņu liek uz lēnas uguns karsēties. Pievieno desertkaroti ožamā spirta. Var mazliet pavārīt. Rotas izņem, nopulē ar mīkstu suku un tad noskalo zem silta tekoša ūdens. Pēc tam nosusina.
2. Metode ar zobu pastu
Vajadzēs zobu pulveri vai baltu (nevis želejveida) zobu pastu. Uzspiež uz vecas zobu sukas un saudzīgi tīra sudrablietas. Pēc tam tās noskalo remdenā ūdenī, rūpīgi nosusina ar papīra dvieli. Šī metode piemērota mazām rotām un lietiņām. Lielāku un glancētu virsmu ar zobu pastu labāk netīrīt, jo tajā var būt abrazīvas daļiņas. Lielāku virsmu tīrīšanai izmanto mīkstu drāniņu.
3. Metode ar sālsūdeni
Pagatavo vāju sālsūdeni (glāzē silta ūdens izšķīdina desertkaroti rupjā sāls) un uzlej uz sudraba rotām. Pēc pusotras stundas izņem, rūpīgi noberž ar mīkstu saru suku.
4. Metode ar sāli, sodu un mazgājamo līdzekli
Bļodiņā ieklāj foliju, ielej 1 glāzi karsta ūdens, kurā izšķīdināta ēdamkarote sāls, ēdamkarote sodas un tikpat daudz trauku mazgājamā līdzekļa. Maisījumā ieliek rotaslietas uz aptuveni 10 minūtēm. Pēc tam rotas izņem, noskalo siltā ūdenī un nosusina.