Kā šorīt ap dūšu? 0
Lai dzertu uz veselību, ir jābūt labai veselībai!
Sava norma
Ir vairākas hipotēzes, kas skaidro atkarību no alkohola. Izplatītākās saistītas ar bioloģiskajiem, ģenētiskajiem, psiholoģiskajiem, uzvedības un sociālajiem cēloņiem. Mediķi ir vienoti tikai par to, ka nedrīkst pārspīlēt. Tomēr ir ļoti grūti saprast, ko tas nozīmē, jo viens var pa mēriņam iemest katru dienu, un tas nekaitē, taču citam pietiek paostīt pudeles korķi, lai iedzīvotos alkohola atkarībā.
Tādēļ katrs savu normu nosaka praksē. Galvenais – neaizrauties. Un diez vai konjaka, viskija vai vīna glāze katram jāpaceļ profilakses nolūkā vai zāļu vietā. Rietumvalstīs ir sava veida atbildīgas dzeršanas koncepcija, kas nozīmē, ka cilvēks zina, kā viņu ietekmē alkohols, rēķinās ar sekām un rīkojas apzināti.
Pat viena vīna glāze nav vēlama čūlas vai gastrīta slimniekiem un pacientiem ar aknu, aizkuņģa dziedzera, nieru un centrālās nervu sistēmas saslimšanām.
Alkohola sadalīšanās organismā atkarīga no daudzu mainīgo lielumu, tostarp no fermenta – alkoholdehidrogenāzes – daudzuma un pat īsi pirms tam gūtā seksuālā apmierinājuma. Viens un tas pats cilvēks dažādās dienās, izdzēris glāzi viena un tā paša alkoholiskā dzēriena, var apreibt pavisam vai arī to tikpat kā nejust. Paredzēt visu šo mainīgo lielumu svārstības nav iespējams.
Dažādos pētījumos turklāt parasti nepiemin, cik liela tilpuma vīna glāzes izmantotas un nav precizēts, kāds vīns lietots: galda, deserta, stiprinātais, heress, madeira, kagors vai portvīns. Tiem ir atšķirīgs stiprums.
Alkoholu nedrīkst lietot ne vien nosacīti atkarīgie. Pat viena vīna glāze nav vēlama čūlas vai gastrīta slimniekiem un pacientiem ar aknu, aizkuņģa dziedzera, nieru un centrālās nervu sistēmas saslimšanām.
Vīnā ir patiesība?
Pētījumos noskaidrots, ka alū ir nozīmīgs daudzums antioksidantu, kas dzērienā nonākuši no apiņiem. Vērtīgo vielu netrūkst arī sarkanvīnā. Tomēr jāņem vērā, ka etilspirta negatīvajā ietekmē mazinās jebkuras šīs sastāvdaļas efekts.
Vīnā vērtīgākie ir polifenoli. Franču pētnieki no Luija Pastēra universitātes 2007. gadā salīdzinājuši to daudzumu vīnogu sulā un sarkanvīnā, kas iegūts no tās pašas šķirnes vīnogām. Rezultāts bijis satriecošs – gan vīnā, gan vīnogu sulā polifenoli bijuši vienlīdz aktīvi. Diemžēl zinātniekus sponsorējusi kāda vīnogu sulas ražotājkompānija, un nav īstas skaidrības – vai nu rezultāti patiešām sakrituši, vai arī tie pieskaņoti pasūtījumam…
Līdzīgi ir bijis arī ar konjakiem, viskijiem un degvīniem. Un diez vai varētu rasties ticami pētījumi, ka no medicīniskā viedokļa šie dzērieni ir vērtīgi. Turklāt tajos ir atšķirīgas sastāvdaļas, kā arī izejvielas. Tādēļ dzērienu sastāva kvalitātes analīze un ietekme uz organismu ir ļoti teorētiska.
Visticamāk, vienmēr būs ieteikumi iedzert konjaku pret galvassāpēm, viskiju sirdsdarbībai un karstvīnu pret saaukstēšanos… Un arī turpmāk būs novērojumi, ka sasprindzinājuma un stresa gadījumā laba vīna glāze patiešām uzlabo noskaņojumu un vājina spriedzi, tā mazinot arī sirds slodzi. Tikai – ja esat paši par to pārliecinājušies, jo kādu tikpat daudz alkohola var iedzīt vēl dziļākā depresijā. Tas nozīmē vien to, ka alkohola vērtība pat mazās devās tomēr ir nedaudz pārspīlēta.
Uz veselību!
Ja rīts pēc ballītes nāk ar grūtu galvu, dažādās valstīs speciālistiem ir atšķirīgi ieteikumi, kā tikt ar to galā.
Britu toksikologi paģiru simptomu mazināšanai pirms gulētiešanas iesaka izdzert divas glāzes minerālūdens un pēc pamošanās – tik, cik vien var. Minerālūdens atjauno nātrija, kālija un citu sāļu līdzsvaru.
Amerikāņu narkologi pieturas pārliecībai, ka askorbīnskābe paātrina spirta sašķelšanās produktu izvadīšanu no organisma, bet puse grama C vitamīna pusstundu pirms pirmā šampanieša malka palīdz izvairīties no rīta mocībām.
Brazīliešu ārsti mudina dzert apelsīnu vai greipfrūtu sulu. Tajās ir daudz minerālvielu, fruktoze, C vitamīns, tāpēc šīs sulas palīdz attīrīt organismu un atbrīvoties no toksiskajām vielām.
Dāņu mediķi iesaka tasi vistas buljona ar grauzdiņiem. Tas organismam sniedz nepieciešamās barības vielas un pietiekamu daudzumu šķidruma, kas nepārslogo aknas un zarnu traktu.
Amerikāņu narkologi pieturas pārliecībai, ka askorbīnskābe paātrina spirta sašķelšanās produktu izvadīšanu no organisma, bet puse grama C vitamīna pusstundu pirms pirmā šampanieša malka palīdz izvairīties no rīta mocībām. Viņi iesaka arī izvēlēties gaišos dzērienus – jo tas tumšāks, jo smagāks pēc tam ir paģiru sindroms.
Francijā dzer stipru kafiju un vāra sīpolu zupu, bet Krievijā meklē pēc skābētiem kāpostiem un to sulas.