Foto-Shutterstock

Kā sniegt pirmo palīdzību, ja bērns kritis no augstuma 2

Konsultē HARALDS LUČKOVSKIS, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta galvenais speciālists

Reklāma
Reklāma
Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Mazam bērnam nav augstuma izjūtas. Zīdainim kritiens no augstas virsmas var būt ļoti bīstams, tādēļ viņu ne brīdi nedrīkst atstāt neuzmanītu uz pārtinamā galda vai dīvāna. Lūzums mazuļa trauslajos galvaskausa kaulos var rasties, pat noveļoties no 20–30 cm augstuma. Pirmā pazīme ir asinsizplūdums mīkstajos audos, proti, liels puns pakauša vai paura kaula zonā. Tad jāsauc ātrā palīdzība un jāveic rentgena uzņēmums, lai pārliecinātos, vai nav lūzums.
Paaugoties bīstamas kļūst kāpnes, pa kurām mazulis var novelties, logs un balkons, pa kuriem iespējams izkrist, kā arī citas vietas.
✔ Pat tad, ja bērns pēc galvas traumas ir pie samaņas un viņa uzvedība nav mainījusies, jāizsauc ātrā palīdzība, lai mediķi novērtētu situāciju, jo sasitums var izraisīt veselības problēmas vēlāk.
✔ Cietušo nedrīkst kustināt un pārvietot. Jāizsauc ātrā palīdzība un jānogulda. Bērnu, kurš pēc traumas ir zaudējis samaņu, novieto stabilā sānu guļā, lai nodrošinātu viņam brīvus elpceļus.
✔ Krītot iespējams gūt ne tikai galvas, bet arī mugurkaula traumu, tāpat kā ceļu satiksmes negadījumā, lecot ūdenī vai cietušajam uzkritis liels smagums, tāpēc viņu nedrīkst kustināt un pārvietot.

Raksts no tematiskā izdevuma “Bērns – vesels un drošībā”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.