Medību bise.
Medību bise.
Foto: Ivars Soikāns/LETA

Jaunie mednieki visā Latvijā saskaras ar Covid-19 ierobežojumu radītu problēmu – nav iespējams iegādāties ieroci 24

Kate Šterna, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Jaunie mednieki visā Latvijā saskaras ar Covid-19 ierobežojumu radītu problēmu – nav iespējams iegādāties ieroci, jo pirmās palīdzības vai tā sauktos Samariešu kursus ir atļauts rīkot tikai atsevišķām pretendentu grupām. Sarakstā neietilpst B kategorijas autovadītāji un mednieki.

Radošo ideju centra (RIC) “Spāre” pārstāvis, pirmās palīdzības kursu pasniedzējs un mednieks Andris Bišofs visai bažīgi raugās nākotnē: “Es nesaprotu, kāpēc B kategorijas autovadītāji, kuriem vieglais auto visbiežāk ir arī darba transports, un mednieki, kuriem valsts uzlikusi par pienākumu veikt dzīvnieku populāciju kontroli, šobrīd ir diskriminēto lomā?”

CITI ŠOBRĪD LASA

Mednieku skolas “Taurs” vadītājs un lektors Mārtiņš Dadeiks arī norāda uz absurdo situāciju.

“Tā ir ļoti aktuāla problēma! Mēs esam rakušies cauri, meklējuši uzraugošo instanci, lai sazinātos un saprastu, kas mūs gaida nākotnē. Jaunie mednieki arī ir neizpratnē, ko tagad darīt. Tiesa gan, mums ir skaidrs, ka ātri šī problēma neatrisināsies. Problēma ir autovadītājiem, transporta kompānijām, autoskolām. Kurš tādā situācijā domās par medniekiem…”

Savukārt Latvijas Mednieku asociācijas vadītājs Haralds Barviks uzsver: “Pašlaik mans vienīgais ieteikums ir gaidīt. Es ļoti ceru, ka saistībā ar aizvien pieaugošo interesi par vakcinācijas iespējām un vakcīnu saņēmušo cilvēku skaita palielināšanos arī daudzās mūsu dzīves jomās situācija normalizēsies. Šim absurdam reiz ir jābeidzas.”

Andris Bišofs pirmās palīdzības kursu praktiskās nodarbības laikā.
Arhīva foto

Latvijas Mednieku savienības valdes priekšsēdētājs Jānis Baumanis pauda neizpratni, kāpēc Samariešu kursus nevarētu apgūt attālināti: “Ja šobrīd pat medicīnas studenti studē un eksāmenus kārto ar datora starpniecību, tad nedomāju, ka šis būtu kaut kas tik unikāls, ko nekādi nevarētu apgūt attālināti.”

Ieroču atļauju izsniegšana ir Iekšlietu ministrijas pārziņā. Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes Koordinācijas un kontroles pārvaldes Licencēšanas un atļauju biroja priekšnieka vietnieks An­dris Melkers paziņoja, ka šobrīd neesot problēmu ar apmācības organizēšanu:

“Izņēmums noteikumos ir paredzēts, līdz ar to ir iespēja šo pakalpojumu saņemt. Pakalpojumu sniedzēji šobrīd viennozīmīgi ir tiesīgi organizēt Pirmās palīdzības kursus, tikai jautājums, vai kāds šobrīd uzskata par vajadzīgu to darīt.

Tas vairāk ir jautājums Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam (NMPD), jo tieši tas organizē instruktoru apmācību, uzrauga kursu organizēšanu un nosaka, kā un kam tie būs pieejami.

Vienu brīdi bija problēmas ar pirmo palīdzību, taču, kad atcēla ārkārtas stāvokli un pieņēma grozītos 360. Ministru kabineta (MK) noteikumus, ieroču īpašniekiem iespēja saņemt šo pakalpojumu tika paredzēta,” paskaidroja Andris Melkers.

Reklāma
Reklāma

NMPD Pirmās palīdzības apmācības sistēmas organizēšanas nodaļas vadītāja Lilita Voitkeviča norādīja, ka MK noteikumos “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” nav tāda punkta, kas paredz iespēju medniekiem vai citiem ieroču nēsātājiem un glabātājiem piedalīties pirmās palīdzības kursos. Izņēmums ir tikai apsardzes dienestu darbinieki.

“Dienests ir saņēmis neoficiālu informāciju, ka veselības ministram un Ministru prezidentam ir vienošanās par to, ka līdz aprīļa beigām neko vaļā nevērs. Iespējams, maijā kaut kādas izmaiņas ir gaidāmas, bet precīzi pro­gnozēt mēs neko nevaram.

Es neredzu iemesla, kāpēc mednieki nevarētu mācīties pirmo palīdzību līdzīgi, kā tagad to dara, piemēram, kravu pārvadājumu nozares pārstāvji. Dienests ir sagatavojis grozījumus un iesniedzis tos ministrijā.

Tie paredz ievērojami paplašināt pretendentu kategoriju sarakstu. Tālāk tas jau būs ministrijas lēmums – virzīt šos grozījumus vai nevirzīt,” norādīja Lilita Voitkeviča.

Atbildot uz NMPD komentāru, Andris Melkers norāda, ka medniekiem un citiem ieroču īpašniekiem, kā arī autovadītājiem tomēr ir tiesības iziet pirmās palīdzības kursus un iegūt apliecību, jo to paredz atsauce uz noteikumu Nr. 557 “Noteikumi par apmācību pirmās palīdzības sniegšanā” 4.2. apakšpunktu.

“Es speciāli paturēju prātā šo jautājumu un akcentēju to ministrijā. Iekšlietu ministrija ir simtprocentīgi pārliecināta, ka mednieki un autovadītāji ir tiesīgi apgūt pirmās palīdzības kursu. Veselības ministrija arī piekrīt. Var tikai minēt, kāpēc tās padotībā esoša iestāde, proti, NMPD, nav informēta vai neņem vērā šo noteikumu punktu.

Protams, darbs ar likumiem ne vienmēr ir vienkāršs. Atsauces, norādes. Taču 557. noteikumu 4.2. punktā skaidri ir teikts, ka ieroču lietotāji ir tiesīgi apgūt pirmo palīdzību. Mūsdienās visos gadījumos atruna ir viena – ārkārtas situācija. Bet tā ir atcelta.

Tādēļ tagad atliek tikai sameklēt organizāciju, kas var nodrošināt slimības ierobežošanas prasībām atbilstošus mācību apstākļus un pieprasīt savu iespēju mācīties,” uzsvēra An­dris Melkers.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.