Kā sevi pasargāt no drūmām domām? 1
Gada tumšākie mēneši daudziem rada diezgan lielu nomāktības sajūtu. Pirmā drūmo domu vēstnese ir tā saucamā rudens depresija, kas uz brīdi atkāpjas Ziemassvētku gaidīšanas laikā. Savukārt pēc Ziemassvētku un Jaunā gada sagaidīšanas depresīvais noskaņojums atkal var parādīties no jauna. Šoreiz tam visam klāt vēl nācis COVID-19 laiks ar “mājsēdi” un daudziem arī ar dīkstāves periodu.
Dzīvojam stresa pilnos apstākļos, kad brīžiem ir neziņa par nākotni un bažas par to, ko atnesīs rītdiena. Arī psihologi arvien skaļāk runā par to, ka Covids atnesis ne tikai finansiālu krīzi, bet arī mentālās veselības pasliktināšanos daudziem cilvēkiem.
Drūmas domas laiku pa laikam uznāk jebkuram, un tas ir normāli. Vienīgais svarīgais aspekts- neļauties tām pārāk ilgu laiku. Protams, nav vienotas laimes un labsajūtas receptes, tomēr var likt aiz auss dažus vienkāršus padomus par to, kā pasargāt sevi no drūmām domām gan tagad, gan arī turpmāk.
Imunitātes stiprināšana
Mēs visi zinām, ka imunitāte ir jāstiprina, lai izvairītos no dažādiem vīrusiem, kas katru gadu sarosās rudens un ziemas periodā. Tomēr stipra imunitāte spēcina ne tikai fizisko veselību, bet arī mentālo veselību.
Tieši tāpēc ir vērts stiprināt imunitāti visos iespējamos veidos, piemēram, viens no variantiem ir katru dienu izdzert glāzi ūdens, kuram klāt pievienots citrons vai ingvers.
Svaigs gaiss
Svaigs gaiss ir nepieciešams jebkurai dzīvai radībai. Vislabākais variants ir regulāras pastaigas svaigā gaisā, kas spēj norūdīt gan ķermeni, gan arī nomierināt prātu, atbrīvojot to no sliktajām domām, vienlaicīgi uzlabojot garastāvokli.
Ja ir tāda, iespēja, svaigo gaisu vislabāk ieteicams baudīt mežā vai pie jūras, kur tas ir daudz tīrāks nekā pilsētā. Nevar aizmirst arī par telpu regulāru vēdināšanu.
Svaigs gaiss dos nepieciešamo mundrumu un ļaus izvairīties no apātijas, īpaši, ja tajā brīdī jāstrādā. Savukārt telpu vēdināšana pirms miega ļaus ātrāk iemigt un labāk izgulēties.
Sportiskas aktivitātes
Tas, ka šobrīd sporta zāles ir ciet, nenozīmē, ka nav iespējams nodarboties ar sportu. Var doties skriet vai pastaigās vienatnē vai kopā ar savu ģimeni.
Sports ne tikai uzlabos fizisko formu, bet ļaus saražot arī laimes hormonus. Un laimīgam cilvēkam nav laika kauties ar drūmām domām.Turklāt, lai sportotu, nav nepieciešami ne milzu finansiālie līdzekļi, ne dārgs aprīkojums. Vajadzīgi tikai labi sporta apavi sievietēm, vīriešiem un bērniem.
Arī mājoklī var nodarboties ar sportiskām aktivitātēm, jogu vai dažādiem vingrojumiem. Vienīgi ieteicams vingrojumus nepildīt uz plikas grīdas, lai pasargātu muguru. Iekštelpās sportiskām aktivitātēm noderēs vingrošanas paklājs.
Izvairīties no negatīvisma
Tā vien šķiet, ka pēdējā laikā izvairīties no negatīvisma ir kļuvis teju vai neiespējami. Gan ziņu apskati, gan negatīvi noskaņotie cilvēki un pasaulē notiekošais var veicināt to, ka pat vispozitīvākajam cilvēkam, kādā brīdi piezogas domas, ka nu jau ir pavisam drūmi. Tāpēc ļoti jācenšas sevi pasargāt.
Protams, mēs nevaram izvairīties no ziņām, jo jāseko taču līdzi jaunākajai informācijai, kaut vai par tiem pašiem ierobežojumiem. Tai pašā laikā mums ir iespēja neļaut, ka šī informācija mūs spiež pie zemes- pieņemt zināšanai, bet neļauties panikai.
No negatīvisma var būt grūtāk izvairīties uz ielas vai veikalā, tomēr varam parūpēties, lai virtuālajā pasaulē negatīvisms mūs skartu pēc iespējas mazāk.
Piemēram, sociālajos tīklos šobrīd negatīvisma kļūst arvien vairāk, jo daudzi cilvēki tur publicē dažādus briesmu stāstus par dažādām tēmām. Šajā gadījumā ieteicams pārskatīt savu draugu sarakstu, un pārtraukt draudzību ar tiem cilvēkiem, kuru publicētais saturs ir izteikti negatīvs vai Jums nepieņemams.
Satrauktā prāta atpūtināšana
Nomierināt satraukto prātu, tā atbrīvojoties no drūmajām domām, var arī ar dažiem pavisam vienkāršiem paņēmieniem.
Piemēram, var risināt krustvārdu mīklas, lasīt grāmatas, skatīties filmas vai seriālus. Var nodarboties ar rokdarbiem, piemēram, tamborēšanu vai adīšanu.
Pret drūmām domām palīdzēs arī iemīļotās mūzikas klausīšanās, ar nosacījumu, ja dziesmu sarakstā tiek iekļautas tās dziesmas, kas vienmēr uzlabo garastāvokli, liek dziedāt līdzi un kustēties mūzikas ritmā.