Telpaugiem uzmetušās bruņutis. Kā no tām tikt vaļā? 0
“Dažiem telpaugiem ir uzmetušās bruņutis: gan parastās, gan baltās, pūkainās. Tās pamanīja tikai mazbērni, cītīgi apskatot augus, kad sūdzējos, ka augi nīkuļo un Ziemassvētku kaktusam birst lapu posmi. Kā no tām tikt vaļā?” jautā Valda Skrīveros.
Mazgāšana ar degvīnu
Bruņutis reizēm tiešām grūti pamanīt, sevišķi tad, ja iepriekš tās augiem nav bijušas. Vieglāk pamanīt pūkainās bruņutis, kuras lapu apakšpusē un žāklēs redzamas kā baltas vates piciņas.
Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcu vadītāja Laima Ozoliņa telpās nekādas ķīmijas neiesaka lietot. Visefektīvākā un populārākā metode ir nomazgāšana ar degvīnu.
Ieteicams degvīnu nedaudz atšķaidīt ar ūdeni, lai nenodarītu augiem pāri. Šķidrumu ielej trauciņā un ar otiņu apmazgā kaitēkļu apsēstās vietas.
Ja redze nav tik laba, augu der nopētīt caur lupu, jo bruņutis prot labi maskēties. Viena no pazīmēm, ka augu pārņēmušas bruņutis, ir to lipīgie izdalījumi uz lapām un zem auga.
Taču jārēķinās, ka kaitēkļi ar spirtu jānīdē regulāri un augs visu laiku jāuzmana. Ja apskati un apstrādi veiks bieži – reizi nedēļā, tas neaizņems daudz laika.
Kaitēkļi sevišķi sarosās ziemā, kad sākas apkures sezona, gaiss telpās sauss, gaismas maz un augam pazeminās imunitāte. Ja istabā ir puķe ar bruņutīm, cītīgi jāvēro arī pārējie telpaugi, jo kaitēkļi cenšas atrast jaunas mājas.
Ja bruņutis pamatīgi apsēdušas lielu telpaugu, sevišķi vīteņaugus, tad puķi ieteicams krietni apgriezt vai arī izmest.